@365tipu

TIP#1342: Co je to letový režim (režim letadlo, airplane mode) a k čemu se vám bude hodit?

Airplane mode neboli letový režim či režim letadlo můžete aktivovat/zapnout a pak také vypnout na mobilních telefonech, tabletech ale i noteboocích. K nalezení v podobě ikonky letadla v některé z oněch forem vytahovacích/ovládacích panelů. Stejná ikonka se vám pak objeví na telefonu či tabletu v liště.

2019-04-24 07.04.44.png
MIUI na Xiaomi telefonu. 

Název vznikl proto, že v letadlech je zakázáno používat bezdrátová zařízení (minimálně při startu a přistání) a místo kompletního vypnutí je možné použít letový režim.

Letový režim vypne Wi-Fi, Bluetooth i mobilní připojení. Není možné telefonovat ani přijímat hovory, používat mobilní data, připojovat se na Wi-Fi sítě ani používat bezdrátová sluchátka, připojení na chytré hodinky (to proto, že je vypnutí Bluetoth).

Letový režim nemusí vypnout GPS  – tam se totiž jedná jenom o pasivní příjem, žádné vysílání.

Jednotlivé věci můžete vypínat ručně – Wi-Fi  a Bluetooth mají vlastní ikonky na vypnutí a zapnutí. Mobilní data rovněž, ale tam není dáno, že opravdu dojde k vypnutí a ne jenom deaktivování využívání mobilních dat/připojení k mobilní síti. Zejména u Apple platí, že vypnutí Bluetooth vůbec nic ve skutečnosti nevypne, takže pokud opravdu chcete přestat zářit na všechny strany, tak letový režim je jediná varianta (viz Vypnutí Bluetooth a Wi-Fi v ovládacím centru na iOS 11 je již nevypíná. Pozor. Jak je tedy vypnout?)

U některých mobilů/tabletů je po aktivaci letového režimu možné zapnout Wi-Fi – to proto, že se počítá s tím, že budete chtít Wi-Fi používat na palubě letadla, ale ostatní věci budete chtít mít vypnuté. Stejně tak je většinou možné zapnout samotné Bluetooth.

K čemu se vám bude hodit letový režim?

Zapnout letový režim, chvíli počkat a poté ho opět vypnout je dobrá cesta, která často umožní přesvědčit stávkující bluetooth zařízení – byť jako první můžete prostě zkusit vypnout a zapnout Bluetooth.

Aktivovaný letový režim šetří velmi výrazně baterii. Hodí se tedy třeba v okamžiku kdy máte už hodně vybito a chcete „přežít“ delší dobu. Aktivovat letový režim se může hodit pokud se chystáte cestovat delší dobu někde, kde není signál nebo je signál mizerný – pražské Metro, D1 mezi Prahou a Brnem i další dálnice a silnice, cestování vlakem. Velmi výrazně tím ušetříte baterii. Tady se vám může hodit tip Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)?

Zrychlí se i nabíjení. To proto, že mobil nebude zároveň s nabíjením neustále spotřebovávat energii. Ostatně viz Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook?

Můžete například zabránit tomu, aby váš mobil rušil elektroniku ve studiu v rozhlase či v televizi. Byť tam je výrazně vhodnější telefon/tablet i chytré hodinky opravdu kompletně vypnout.

Aktivní letový režim znemožní stahovat inzerci přes mobilní připojení, takže pokud používáte nějakou aplikaci s inzercí (co funguje bez připojení), tak je to docela dobrý nápad.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky