TIP#2165: Proč průhledné obaly na telefony žloutnou? a co s tím jde dělat?

Tohle určitě znáte. Pořídili jste si skvělý průhledný obal na telefon či tablet. A po pár měsících začal měnit barvu, až se stal tak nějak žlutým. 

Skutečnost je ta, že tyhle obaly jsou už na samém počátku vlastně žluté – výrobci do umělé hmoty dávají žlutou a modrou (aby se to vyrovnalo) aby byl obal opravdu průhledný. 

Některé obaly nežloutnou, některé ano – hodně bude záležet na materiálu. Chcete-li aby vám obal vydržel průhledný, jděte po pevných/tvrdých obalech. Ty co jsou měkké a pružné žloutnou prakticky vždy.  Říká se tom degradace materiálu a nelze se tomu vyhnout.

Vliv na to mu UV záření – postupně rozkládá vazby v materiálu obalu – což vede právě ke zvýraznění žluté. Vliv má i teplo – urychluje proces rozkladu vazeb – jak od slunečního záření, či od vašeho těla. Vaše tělo, tedy lépe řečeno ruce, také mohou výrazně přispět, dotykem přenášíte na obal materiály, který také vedou ke žloutnutí – pot, oleje, nečistoty.

TIP: Nákupní rádce: Pouzdro AlzaGuard Crystal Clear pro iPad Air 10.9” (2020/2022) (recenze). Po dvou měsících od pořízení prozatím bez známek žloutnutí.

Jde to napravit?

Škody způsobené UV zářením už neodstraníte, ty způsobované dotykem rukou v jisté míře ano. Můžete zkusit prostředky na mytí nádobí, slušný výsledek můžete mít s jedlou sodou a někdy pomůže i alkohol

Prostředky na mytí nádobí (Jar, Ajax, atd)  promíchejte s teplou vodou (ale ne moc teplou) a s pomocí kartáčku (klidně zubního) pouzdro očistěte. 

Jedlou sodou posypte pouzdro, zejména místa co jsou výrazněji žlutá a poté kartáčkem čistěte.

Alkohol použijte k navlhčení papírového kapesníku nebo kousku látky a poté pouzdro můžete čistit. Nepřehánějte to, protože pro silikonová pouzdra může dojít k poškození.

Dříve nebo později ale stejně pouzdro prostě přestane být průhledné, bude více a více žluté. Pak je čas koupit nové pouzdro.  Na Alze jich najdete záplavu pomocí hledání průhledné pouzdro. Ty nejběžnější a základní stojí někde do 200 Kč, takže nové můžete pořizovat bez velkého sebezapření.

TIP: Pokud váháte nad pořízením pouzdra, tak si přečtěte Zabrání obal poškození mobilu či tabletu? A rovnou také Zabrání ochranný polep displeje mobilu poškození? Kdy funguje a kdy ne?