@365tipu

TIP#467: Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook?

Potřebujete rychle nabít váš mobil, tablet či notebook? Pak by tu bylo pár  možných „triků“, které vám v tom mohou pomoci. A není na nic nic tajemného ani magického. Ten první je ten, že zapnete Režim letadlo. Bude znamenat to, že vaše zařízení přestane spotřebovávat energii pro mobilní připojení (i mobilní telefonování pokud je to telefon) a vypne i další věci, které spotřebovávají energii (WiFi, Bluetooth). Některé zdroje říkají, že tohle jednoduché opatří umožní srazit nabíjecí dobu až na 40 %.

Nejrychleji nabijete vaše zařízení pokud ho kompletně vypnete. Nebude spotřebovávat prakticky žádnou energii a bude se pouze nabíjet. Nevypnuté zařízení v režimu letadlo pořád má nějaké ty běžící aplikace a zbytečně spotřebovává energii současně s nabíjením.

Je jasně, že pokud při nabíjení budete zařízení používat, tak svítící displej spotřebovává hodně energie. Tak ho alespoň nastavte na co nejmenší jas, můžete-li, vypněte ony věci jako mobilní data, mobilní síť, Wifi, GPS, Bluetooth.

Doba nabíjení záleží i na nabíječce – ideální je, pokud máte originální nabíječku, ale v některých případech „silnější“ nabíječka (zdroj) mohou pomoci k rychlejšímu nabití. A naopak, slabší povede k pomalejšímu nabíjení. Ale nezkoušejte moc experimentovat s tím, že byste schválně použili nějaký ultra „silný“ zdroj, můžete tím poškodit vaše zařízení. O tom viz Jakou koupit nabíječku na mobil? Jak je to s nabíjením mobilních zařízení (a nejen těch od Apple) a Jak na rychlonabíjení mobilních telefonů (opět nejen pro Apple)

Nabíjejte z nabíječky zapojené do 220 V sítě, nenabíjejte z USB portu v počítači či (hlavně) notebooku. Pokud už musíte, tak zkuste najít takový USB port, který má vyšší „výkon“. U některých notebooků také existují porty, které poskytují napětí i při vypnutém notebooku. Většina USB portů má ale pouze 5V/0.5A a bude vaše zařízení nabíjet výrazně pomaleji, než přímý zdroj.

Pokud chcete pokoušet štěstí, tak mezi aplikacemi najdete různé, které slibují rychlejší nabíjení – pamatujte ale, že to neudělají jinak, než vypínáním výše uvedených věcí a omezením běhu ostatních aplikací – tedy tím, co můžete snadno udělat sami. Ať už režimem letadlo nebo prostým vypnutím zařízení.

Pokud s sebou vozíte nějakou tu dobíjecí „baterii“ (viz Co je to powerbanka a proč si něco takového pořídit? A jak vybírat?) tak pamatujte, že 2000 mAh docela dobře postačí i na mírně víc než jedno nabití LG Nexus telefonu, ale pro notebook či tablet budete potřebovat něco s podstatně vyšší kapacitou. Ale pokud dost cestujete a hodně svá zařízení používáte cestou, tak se něco takového vlastnit opravdu vyplatí.

TIP: V Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení najdete množství podstatných informací týkajících se nabíjení. Doplnění najdete v Mám notebook, mobil či tablet nechávat na nabíječce?

Ovlivní rychlost nabití délka kabelu?

M. Dvořák na Twitteru připomněl oblíbený mýtus, že čím kratší kabel, tím rychleji se bude mobil nabíjet. Má to oporu v prosté fyzice, kde delší vodič má větší odpor, takže bude logicky nabíjet méně. Realita je ale taková, že daleko větší vliv na rychlost nabíjení má kvalita kabelu a hlavně tloušťka použitých vodičů (čím tlustší, tím lepší to bude).

Takže ve finále ano, pokud budete nabíjet 10 metrů dlouhým kabelem, bude to mít vliv oproti běžnému pár desítek centimetrů dlouhým. ale nejvíce tomu pomůžete, pokud použitý kabel bude opravdu kvalitní, tedy zejména se silnými vodiči. A ne obvyklým drátkem co dobře slouží pro data, ale ne moc dobře pro nabíjení.

A mimochodem, některé kabely obsahují elektroniku, kterou „čínské kopie“ nemají. Některé firmy si tak jistí to, že „jedině originál“.

A když už máte nabito, tak mrkněte na další tipy, která vám umožní na jedno nabití vydržet déla

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky