TIP#764: Co je to powerbanka a proč si něco takového pořídit? A jak vybírat?

Powerbanka je v zásadě externí bateriové napájení pro váš (většinou) mobilní telefon. Můžete tím ale napájet i tablet, herní konzoli (třeba Nintendo Switch), případně i notebook. Za předpokladu, že budete mít powerbanku (fyzicky je to prostě krabička s minimálně dvěma konektory) dostatečné kapacity.

TIP: Osobně mám Xiaomi 10000mAh (2. generace) (už se nevyrábí) a v zásobě ještě menší a lehčí „nezničitelný“ PowerPack od Varty s kapacitou 2000 mAh. Zatímco ten poslední dokáže dobít mobilní telefon ani ne tak na plnou kapacitu, ten první možná dobije mobil i více než jednou. Má totiž pětkrát větší kapacitu (10 000 mAh vs 2  000 mAh).

TIP: Na Alza.cz najdete Powerbanky všechny pěkně pohromadě. Pokud bych v roce 2021 powerbanku pořizoval, tak třeba něco jako AlzaPower Metal 20000mAh Fast Charge + PD3.0 černá – má 20 000 mAh, PD i QC (rychlé nabíjení) a všechny potřebné konektory

Nabít powerbanku a z ní nabít telefon

Pojďme ale zpět na začátek, powerbanky fungují jednoduše – nabijete je a poté je můžete použít pro nabití jiných zařízení. Liší se tím jak velkou mají kapacitu, jak rychle se nabíjejí, jak rychle dokáží nabíjet další zařízení, kolik váží, jak mají velké rozměry.

Obecně platí, že čím více mAH mají, tím lépe – dokáží nabít vybitý mobil klidně i několikrát. Přináší to ale například i to, že větší kapacita znamená větší rozměry a hlavně větší váhu. Takže je dobré volit rozumný kompromis.  Roli při nabíjení vašeho mobilu bude hrát i ztráta (efektivnost) – čím efektivnější (někde od 60 do 90 proecnt) powerbanka bude, tím lépe bude nabíjet.

Chceme nabíjet co nejrychleji

Další poměrně užitečná věc po které byste se měli dívat je podpora rychlého nabíjení (dnes definované standardem Quick Charge 2.0 a 3.0 a USB-C), ideálně tak, aby toto bylo podporováno jak na vstupu (tedy samotnou powerbanku jste mohli nabít co nejrychleji) tak na výstupu. aby dokázala rychle nabíjet váš mobil. Musí to ale podporovat i samotný mobil.

V souvislosti s tím je podstatný parametr i to na kolik A (Amper) se dokáže powerbanka nabíjet (běžně 1A, pokud bude schopna více, bude se rychleji nabíjet). Nezapomeňte, že tohle ovlivní USB zdroj, ke kterému ji připojíte. 1A/2A se pak navíc bude týkat i výstupu, tedy nabíjení mobilu, kde hrát roli bude hlavně to, jestli je váš mobil schopen se nabíjet na vyšší počet amperů (nejčastější je 1A či 2A, vájimerně se setkáta s 2.5A – ve Watech tedy 5/10/12.5W, poslední dvě spíš u tabletů). Výstup v Amperech či Watech je podstatný třeba v tom, že některá zařízení se odmítnou nabíjet pokud nemají dostatečný příkon – typicky iPad.

Příklad: Klasický iPhone 6 má 1810 mAh baterii a s 10 000 mAh powerbankou s 90% účinností ho tím pádem nabijete skoro pětkrát: 10000/1810*0,9 pokud si to chcete spočítat. Tímto způsobem si můžete spočítat jakékoliv zařízení a powerbanku. iPad Air 2 má například 7 340 mAh baterii, takže s 10 000 mAh powerbankou ho nabijete jednou a zhruba poté ještě na čtvrtinu. Skutečnost je ta, že 90% účinnost budou mít nejspíš jen ty dražší powerbanky.

TIP: Powerbanku nabijete většinou někde v rozmezí jedné až čtyři hodin, čím rychleji to půjde, tím lépe. Připojený mobil nabijete většinou tak rychle, jak to dovoluje samotný mobil, pokud tedy nemáte nějakou velmi málo výkonnou powerbanku. Tady žádné zázraky „do pěti minut“ nečekejte. Existují ale powerbanky, schopné nabít i za nějaké dvě desítky minut

Volit powerbanku pak můžete ještě podle toho, jaký konektor mají pro připojení nabíjeného zařízení, ale v případě potřeby není problém si pořídit konverzi.

420-23_lg.jpg
Konektorové peklo. A Sandberg Powerbank 20000 for Laptop. 

K powerbance potřebujete slušný zdroj

Jen málokdy narazíte na powerbanku, která bude mít k sobě napájecí zdroj, tady se počítá s tím, že ji prostě připojíte na klasický zdroj s USB konektorem – odpovídá tomu i to, že zpravidla právě tenhle kabel bude součástí dodávky, ale většinou jenom ten krátký, který slouží spíše k připojení powerbanky k mobilu. Nabíjet ji můžete i z USB v počítači či notebooku, ale tam si ohlídejte, který z konektorů je ten „silnější“.

Co by vás mohlo ještě zajímat je maximální počet nabití/vybití (zpravidla ve stovkách, běžně okolo pěti set). Po vyčerpání tohoto počtu sice powerbanka bude stále použitelná, ale může začít výrazně ztrácet kapacitu. Tenhle parametr se ale dozvíte jenom málokdy a je nutné dodat, že udává počty vybití z maximálního nabití na nulu. Což budete dělat jenom málokdy a částečná nabíjení se prostě počítají jako částečná.

Budete-li se ptát jak dlouho vydrží powerbanka, než se projeví chemie a baterie začnou ztrácet kapacitu, tak je to klasicky tak po dvou letech. Stejně jako u vašeho mobilu či tabletu.

TIP: VIKING W24W 24000mAh má 24 000 mAh a solární panel. U toho moc nečekejte, že by snad tohle monstrum rychle dokázal nabít, ale hodit se může. A voděodolnost se taky hodí.

Vybírejte, aby vám co nejvíce vyhovovala

Prakticky každá powerbanka bude mít indikační LED ukazující jak je nabitá – většinou jsou čtyři, takže stačí k hrubému určení po čtvrtinách kapacity. Pokročilejší budou mít LCD displej a lepší určení kapacity. Je velmi dobré vědět, že nabitá powerbanka vydrží i několik týdnů.

Setkat se můžete se solárními powerbankami, tedy takovými, které mají solární panely umožňující nabíjení ze slunečního svitu – nečekejte od toho zázraky, toho slunce potřebují opravdu hodně, aby to fungovalo.

Dvě podstatné věci, které je potřeba brát v úvahu je fyzické provedení – rozměry a váha, ruku v ruce s případnou odolností proti pádu, poškození, nárazu, vlhkosti, vodě. Čím více kapacity budete chtít, tím těžší a větší powerbanka bude. Jestli mohu něco doporučit, tak zkuste kombinaci volit tak, aby powerbanka dokázala nabít telefon alespoň třikrát a stále bylo možné ji bez problémů nosit s sebou a ideálně byla odolná i pro nějaké to cestování v přírodě. Budete-li se ale výhradně pohybovat po městě, nebo výhradně autem, tak vás větší rozměr a váha nemusí tolik trápit.

originalni-xiaomi-10000mah-powerbank-2-generace.jpg

Příklad. Výše uvedená Xiaomi 10000mAh (2. generace)  umí rychlé nabíjení sebe i telefonu. Váží 217 gramů, měří 130 x 71 x 14,1 mm. Kapacitu má 10 000 mAh, 3,85 V a tedy 38,5 Wh, LiIon baterie. Na vstupu 5V 2A, 9/12V, 18 W. Na výstupu 5/9/12 V a výstupní proud je 2.4 A (5V) a max 15 W. Doba nabíjení je 4.2 hodiny při 18 W, 6.2 hodiny při 10 W. Do brašny k notebooku se například hodí více než dobře.

TIP: Pokud máte mobil či tablet s letitou baterií, tak nečekejte, že vám powerbanka nějak výrazně pomůže. Životnost baterie v mobilu je reálně jeden rok, pak začne kapacita být výrazněji ovlivněna. U tabletů to bývá poněkud déle, ale po třech letech bude viditelná změna zde.

Pokročilejší schopnosti a postřehy

Hodit se může i tzv. „passthrough charing“, tedy možnost zároveň nabíjet powerbanku a samotnou powerbankou současně dobíjet telefon. V timto případě si případně i ověřujte, jak to vlastně funguje – jedna z rozšířených variant je, že prioritou je nabíjení připojeného zařízení a teprve potom se začne nabíjet vlastní powerbanka.

Některé powerbanky jsou vybavené LED světélkem, které se může hodit jako svítilna. Některé se umí vypínat (usnout) v okamžiku, kdy je nabíjené zařízení nabito.

Většina powerbank bude mít jenom jeden vstupní (nabíjecí) konektor a jeden výstupní (nabíjející váš mobil) konektor. Ty pokročilejší mohou mít několik výstupních. Bude to ale znamenat, že více nabíjených zařízení se bude nabíjet pomaleji, než jedno. Někdy více výstupních konektorů může znamenat, že mají rozdílnou ampéráž, typicky 1 A vs 2.1 A. To že mobil připojíte k 2.1 A výstupu sice znamená, že se rychleji nabije, ale není to příliš šetrné.

TIP: Když už budete mobil či tablet nabíjet, tak hodně můžete nabíjení pomoci tím, že ho nebudete používat, vypnete displej a vůbec potlačíte vše, co současně energii výrazně spotřebovává. Tady platí věci popsané v Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)?

Nenechávejte powerbanku v autě, ani na přímém slunečním světle ani kdekoliv kde je extrémní teplo nebo chlad. V powerbance jsou LiIon baterie, které extrémní teploty nesnášejí dobře.

Ohlídejte si i to, abyste powerbanku i nabíjené zařízení připojovali nepoškozeným, kvalitním kabelem. Nekvalitní kabel může znamenat, že ztráty budou vyšší a prodloužíte si dobu nabíjení powerbanky i mobilu.

Poslední hodně důležitá věc

Powerbanky obsahují LiIon baterie a pokud si pořídíte něco extrémně levného nejistého původu, tak si můžete pořídit něco co vám začne hořet nebo i vybouchne. Čemuž můžete „pomoci“ i nevhodným zacházením. Od výše uvedeného vystavení vysokým teplotám (nenechávejte powerbanku v autě) až po snahy o rychlejší nabíjení, používání nevhodného zdroje, vystavení vysoké vlhkosti, zkratování atd. Obecně byste neměli nabíjenou/používanou powerbanku nechávat zcela bez dozoru.