TIP#1089: Jak hodně degraduje baterie v mobilu, tabletu či notebooků s ohledem na její stáří?

Tuhle věc určitě znáte, pokud si pořídíte nový mobil, tablet či notebook, tak je to skvělé. Mobil vydrží celý den, tablet několik dní,notebook klidně šest a více hodin. A jak jdou měsíce, výdrž se zmenšuje. Nějak tak po roce to začne být cítit, po třech letech je baterie poměrně dost v háji a zralá na výměnu.

Měli byste vědět, že postupem času prostě baterie má menší a menší kapacitu. Odvíjí se to nejen od doby používání, ale také od toho v jakých podmínkách je používána. Docela povedená data k tomu mají v Battery University. Upozorňují tam i na to, že nabitá baterie se postupně vybíjí i když není používána a vcelku jasné je, že zásadní roli hraje teplota při které ji skladujete – a logicky, teplota hraje roli i při běžném používání.

Teplota

40% nabití

100% nabití

0°C 98 % (pro 1 roce) 94 % (pro 1 roce)
25°C 96 % (pro 1 roce) 80 % (pro 1 roce)
40°C 85 % (pro 1 roce) 65 % (pro 1 roce)
60°C 75 % (pro 1 roce) 60  % (po 3 měsících)

Nabíjecí cyklus určuje životnost baterie

Nejpodstatnější pro životnost baterie je počet vybíjecích a nabíjecích cyklů. Ve výše uvedeném článku od Battery University ukazují i tuhle komplikaci. Upozorňují tam na to, že každá baterie má omezený počet plných cyklů, a se stoupajícím počtem provedených cyklů postupně klesá kapacita baterii. Ono slovo „plných“ je poměrně důležité, neúplné vybití a nabití se jako celý cyklus nepočítá, započítá se jenom jako odpovídající část.

TIP: Jakou koupit nabíječku na mobil? Jak je to s nabíjením mobilních zařízení (a nejen těch od Apple)

Většinou se životnost baterie váže k počtu cyklů po kterých bude mít baterie 80% kapacitu. Neznamená to tedy to, že by po dosažení určeného počtu cyklů baterie přestala být použitelná. Většinou budete mít baterie s 500 cykly (výjimečně více) – což vcelku odpovídá tomu, že po třech letech si moc legrace s baterií už neužijete.

Ovlivnit to navíc může i to, jak velkým napětím (jak rychle) se snažíte baterii nabíjet (Jak na rychlonabíjení mobilních telefonů (opět nejen pro Apple)). A třetí podstatná věc,  že se vcelku vyplácí baterie nenabíjet na maximum ani nevybíjet na minimum – konkrétně tam například říkají, že nabíjet baterie notebooků na 80 % při 4.05 V může značně prodloužit životnost. U vybíjení se často doporučuje nejít pod 40 %. Což tak trochu souvisí i s Jak (nejen na iPhone) kalibrovat baterii? Má smysl to dělat?

Z výše uvedeného vychází, že byste si měli hlídat teplotu, v jaké používáte (a jakých dosahuje) váš notebook (ale i mobil). Což může obnášet i to, že je vhodné čas od času čistit cesty sloužící k chlazení a teplotu si případně i hlídat. Případně, pokud je to nutné, používat podložky co umožní notebook lépe uchladit, když už nechladí tak jak dříve a musíte ho používat ve vyšších teplotách.

K bateriím je další vhodné čtení Mám notebook, mobil či tablet nechávat na nabíječce? a Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení. Hodit se bude i   Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)? a Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook? Kde nepůjde ani tak o to, jak využít silnější zdroj, ale spíš o omezení spotřeby v průběhu nabíjení.

2018-05-28 07_30_09-energy-report.html
Něco přes půl rok starý ASUS.  Má aktivní nabíjení na 80 %.

TIP: Zkuste ve Windows použít „powercfg -energy“. Vytvoří vám to poměrně důkladnou analýzu týkající se spotřeby a někde v pozdější části najdete i informace o baterii – bude tam i počet dosažených nabíjecích cyklů. Podrobněji viz Jak zjistit v jakém stavu je baterie v notebooku? a pro Mac v Jak na MacBooku zjistit v jakém stavu je baterie?

2018-05-28 07_43_19-energy-report.html.png
Čtyři roky stará Toshiba kde baterie už nic moc. Tady vám ale powercfg počet cyklů neřekne

TIP: Jak často si pořídit nový notebook či počítač?