@365tipu

TIP#1447: Jak často si pořídit nový notebook či počítač?

Jak často si pořídit nový mobil jsme tu už řešili. S počítačem či notebookem je to vlastně dost podobné. Nový si pořizovat má většinou smysl jen když ten co máte nevyhovuje, nestačí tomu co na něm děláte. Počítače a notebooky přitom běžně mohou vydržet pět a více let, byť u notebooku to klasicky ovlivní baterie, která mívá životnost zhruba tři roky.

Baterii ale můžete vyřešit výměnou. Ať už přímo od výrobce nebo přes řadu servisů, které umí měnit baterie i u starších modelů notebooků. Vyjde to zcela určitě levnější, než kupovat nový jenom proto,  že baterie už „nic nevydrží“. Pokud notebook používáte doma či v práci, málokdy na cestách, tak baterii ani potřebovat nemusíte – stačí notebook nechat na napájení.

Podobně jde u počítače (u notebooku málokdy) řešit řadu dalších věcí, které vylepší jeho možnosti – nový disk (SSD pochopitelně a tohle rozhodně nepodceňujte u počítačů co mají klasický pevný disk), lepší grafická karta, přidat si více paměti a popravdě, můžete vyměnit i základní desku, byť to už není tak snadné jako u ostatních komponent. Pokud nestačí výkon zdroje, i ten je možné vyměnit za silnější.

Kupovat nový počítač má smysl v okamžiku kdy byste toho vyměňovali tolik, že se vyplatí pořídit něco zcela nového (a pak může pomoci Nákupní rádce: Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem))

  • Největší brzdou výkonu bývají pevné disky, jak už bylo napsáno výše, rozhodně je vyměňte za SSD
  • 8 GB paměti je dnes už jenom takový malý základ, pod 16 GB nejděte
  • U hraní her je brzdou grafická karta (GPU) ale i disk a paměť. Tady ostatně viz Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?. U notebooku tohle ale nepůjde. Stejně jako další komponenty.  
  • Rychlost přenášení dat mezi počítači ovlivní síťová karta a síť, ke které je počítač připojený, jak je vytížená, u Wi-Fi jak silný je signál
  • Pomalé USB ovlivní to, zda jde o USB 2.0 či 3.0. Tady viz Jak zjistím, který z mých USB portů je 3.0/2.0

Podrobněji na téma upgrade komponent je to probráno v Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač?

Často pomůže důkladný úklid (viz třeba Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle) – dlouho používané počítače a notebooky se mohou časem zpomalovat prostě jenom proto, že v nich postupně zůstává více a více starých věcí. Do úklidu může patřit i to, že byste možná měli zkontrolovat zda se vám prostě počítač nepřehřívá – to vede k zásadnímu zpomalení i problémům (Jak řešit přehřívající se počítač či notebook?).

Podobně jako u mobilů je navíc možné počítač i notebook přeinstalovat – ve Windows dnes zjednodušené i s pomocí „Reset This PC“ (viz Jak funguje „Reset This PC“ ve Windows 10 a Windows 8? Jak uvést Windows do počátečního stavu?)

Nový život pro starší počítač s Windows může přinést instalace Linuxu. Můžete si to navíc i předem vyzkoušet, většina Linuxových distribucí je spustitelná z USB klíčenky. Tady viz Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat? a Jak vytvořit bootovatelný USB disk ve Windows (ale i Linuxu)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky