TIP#1138: Jak řešit přehřívající se počítač či notebook?

První co rozhodně zkuste (a dělejte to pravidelně) je vyčistit počítač od nánosů prachu – to už jsme řešili v Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší. Proti přehřívání vám pomůže volná cesta pro vzduch skrz počítač/notebook, ale nezapomeňte očistit i ventilátory a chladiče, které mají za cíl chladit procesor, grafickou kartu a zdroj.  Pokud je na nich nános prachu, nebudou fungovat dobře.

A čím starší jsou, tím více mohou přijít problémy s ložiskem – pokud začne drhnout, bude se ventilátor otáčet menší rychlostí. Některé z nich můžete vyměnit (ty na procesoru), ostatní alespoň očistit – můžete štětečkem, čistítkem na uši.

Máte-li starší počítač, je vhodné se i podívat, jestli teplo-vodivá pasta mezi procesorem a chladičem není vyschlá – tohle dělá dost zásadní rozdíl.

Případně můžete pořídit lepší chlazení – lepší jak ventilátorem, tak „železem“ okolo. Pro představu co si vlastně můžete pořídit stačí mrknout na vyhledání chlazení na Alza.cz. Od běžných „větráčků“ po vodní chlazení.

TIP: Jak často si pořídit nový notebook či počítač?

POZNÁMKA: Cooler Master mají nejenom vychytané systémy chlazení, ale i extra skříně myslící na dobré chlazení. V módě je navíc to, že všechno svítí.

Můžete se i zkusit podívat, jestli se do krabice počítače (u notebooku to nepůjde) přidat další ventilátor.

Pozor i na bránění vstupu a výstupu vzduchu – notebook utopený v peřinách moc chladit nebude, počítač co jste zavřeli do skříně také ne. Musí být volná nejenom místa vstupu a výstupu vzduchu, ale chce to nechat volné místo okolo. Roli hraje i podklad, pokud počítač stojí na koberci, rozhodně mu to neprospěje.

TIP: Pomůže tip Přehřívající se počítač či notebook? Jaké teploty procesoru či grafické karty jsou bezpečné? A jak to sledovat? Lépe se zorientujete v tom, co jsou normální teploty a kdy už jde do tuhého. Tedy než to poznáte tím, že vám přestane počítač či notebook fungovat. Patří sem i tip  Čím monitorovat a řešit rychlost a další vlastnosti (nejenom) grafické karty? Co když se přehřívá?

Přehledy software najdete v Jak ve Windows a Linuxu monitorovat teplotu procesoru, grafické karty, disků a dalších komponent a Jak na MacBooku či Macu monitorovat teplotu procesoru, grafiky, disků a jak ovládat ventilátory.

Teplo uvnitř krabice vytvářejí ale i pevné disky, takže si ohlídejte, že jsou umístěny s dostatečným prostorem okolo. Starší (dva a více roků) jsou tak jako tak adepty na výměnu, takže možná zkuste pořídit nové (co budou méně topit) a zvažte náhradu HDD za SSD.

Výše zmíněné aplikace pro zjišťování teploty dost často umí ještě přidat otáčky ventilátoru – což je tak trochu krátkodobé řešení, spíše byste měli zvolit některou z popsaných cest. Rychleji se otáčející větráky jsou zpravidla hlučnější a navíc budou „úspěšněji“ natahovat do počítače více a více prachu.

Pro starší notebooky, kde nepomůže vyčištění ani výměna větráčků (pokud vůbec půjde udělat) bývají řešením chladící podložky – ať už pasivní nebo aktivní, vybavené vlastním větráčkem. V horkých letních dnech se mohou dost hodit.

POZNÁMKA: Přehřát se vám může i mobilní telefon. Ale to je případně téma na samostatný tip.

TIP: Notebook nereaguje, zamrzl. Jak vyřešit nereagující notebook? se možná bude hodit právě v souvislosti s přehříváním