TIP#1297: Notebook nereaguje, zamrzl. Jak vyřešit nereagující notebook?

Zamrzl vám notebook/laptop při práci? Nereaguje na žádné klávesy, myš, Ctrl-Alt-Del (Windows), dokonce ani vypínací tlačítko? Pokud to není jenom chvilková záležitost (počkejte minutu, dvě), tak asi budete muset notebook vypnout „natvrdo“

Mělo by fungovat to, že podržíte delší dobu vypínací tlačítko (delší dobu je něco mezi 4 až 10 sekundami). Což by mělo vést k tomu, že se notebook vypne (přijdete o cokoliv co jste měli rozpracované a neuložené) a po novém zapnutí se Windows/Linux kompletně znovu spustí.

Pokud tohle nefunguje, tak jediná možnost je ta, že odstraníte napájení – což může bohužel být poněkud problém, pokud váš notebook nemá vyjímatelnou baterii.  V takovém případě budete muset nejspíš nechat notebook běžet tak dlouho, dokud se baterie nevyčerpá.

Měli byste vědět, že pokud vám notebook zamrzá opakovaně, tak je to dost dobrý důvod k tomu začít hledat důvod. Může to být čistě software, třeba nějaký ovladač co jste nedávno aktualizovali nebo něco co jste nedávno instalovali. Viry a malware také mohou způsobovat zamrzání, takže nezapomeňte na antivirovou a antimalware kontrolu.

Důvodem může být i hardware. Včetně například přehřívání se, byť tam spíše než k zamrznutí dojde k náhlému vypnutí nebo restartu (Jak řešit přehřívající se počítač či notebook?). Důvodem může být i nedostatek místa na disku.

Po novém spuštění se zkuste podívat ve Windows do Event Vieweru (Prohlížeče události) zda tam nenajdete něco, co by mohlo pomoci v určení příčiny.

TIP: Detailnější přehled všeho co může souviset s problematicky se chovajícím počítačem najdete v Co dělat, když počítač s Windows přestane reagovat (vytuhne), restartuje se či se jinak chová podivně?