@365tipu

TIP#1401: Jaké možností standby/sleep/uspání mají Windows? Na co si při uspávání dát pozor

O uspávání počítače je řeč v Hibernace, vypnutí, uspání? Jaký je mezi nimi ve Windows rozdíl a co používat kdy a je tam zmíněno základní uspání (sleep) a hybridný uspání. Celé tohle téma je ale podstatně složitější. Zejména proto, že režimu uspání je několik a také proto, že lidé si příliš neuvědomují, že uspání má některé vedlejší nepraktické efekty.

Především, uspání/standby/sleep počítač nevypne a vše co na něm máte spuštěné stále poběží. Procesor sice pojede na nižší výkon zastaví se pevné disky a nebude se nic zobrazovat na displeji, ale počítač/notebook se může kdykoliv probrat, stejně tak jako bude spotřebovávat energii – u notebooku to znamená, že když ho takto ponecháte dlouho, tak může dojít baterie. Klasicky uspaný pak prostě zhavaruje, přijdete o vše co jste měli otevřené.

Podstatné je i to, že nebývá dobré přenášet notebooky v režimu uspání. Zejména ne takové, které mají pevný disk – pokud máte v notebooku SSD, tak žádné riziko mechanického poškození nehrozí, ale stejně je docela dobré uspaná zařízení nikam nenosit – může totiž nastat to, že se vám proberou v brašně a uvaří se.  Stále tedy platí, že nejlepší je hibernace

TIP: O uspávání (a hibernování a vypínání) je řeč v

Různé úrovně uspávání

Poslední zádrhel je v tom, že existují různé druhy (úrovně) uspání – liší se mírou uspání a jejich podpora je dána hardware ve vašem počítače. Jaké vaše Windows 10 podporují můžete kupodivu zjistit poměrně snadno – stačí v příkazové řádce použít powercfg /a

2019-07-19 12_39_03-{H__foto} - Far 3.0.3367 x64.png
Podpora režimů spánku na klasickém stolním počítači.

Poskytnutý seznam vám přesně řekne co je či není podporováno, nevysvětli ale co jednotlivé úrovně Standy (uspání) znamenají.

Hibernate (označováná též jako S4) najdete v přehledu také, to umí prakticky každý počítač a je to opravdu vypnutí. Něco málo samozřejmě i zde může počítač spotřebovávat, ale bude to jen tolik aby případně reagoval na zapínací tlačítko nebo periferie (klávesnice, myš, síťová karta). Paměť odložená na disk má navíc dvě velikosti, ale o tom viz Jak zmenšit velikost hibernačního souboru ve Windows 10? a hodit se může i Jak ve Windows znemožnit (vypnout i zapnout) hibernaci?

TIP: Jak vypnout, restartovat, odhlásit se, uspat a hibernovat Windows 11?

Wake-on-LAN (WOL) neboli probuzení síťovou kartou je podporované pouze u S3 (uspání)  a S4 (hibernace). Nefunguje ani u fast startup a samozřejmě u soft vypnutí (S5), byť tady může dojít k probuzení počítače tím, že zareaguje BIOS.

Fast Startup je otázka spouštění počítače, zda dokáže provést rychlé spuštění bez nutnosti kompletního startu operačního systému. Důležité je i to, že dochází k odhlášení uživatele a tím menší velikosti hibernačního soubor.

2019-07-20 07_51_47-{C__Program Files_Far Manager} - Far 3.0.5000 x64.png
U notebooku je to už poněkud jinak.

Zapnutý/funkční počítač (S0) samozřejmě nepatří mezi uspání,  „S0“ je označení pro State 0 a jde o plně funkční počítač, byť některé komponenty se mohou uspat pokud nejsou potřeba (USB porty, síťová karta nejvíce typicky). Zejména u mobilních zařízení (tablety apod) se nepotřebná zřízení běžně vypínají. Můžete to mimochodem ovlivnit v nastavení příslušných zařízení.  Tady se hodně hodí Jak nastavit Windows aby nedocházelo k vypínání USB zařízení

TIP: Jak ve Windows 10 zjistit co brání uspání počítače/notebooku

Standby (S0) low-power idle – je dostupné pouze u některých počítačů a označuje se také jako Modern Standby – můžete ho povolit (najdete v Registry HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power a klíč CsEnabled a nastavte ho na nulu) – pokud ale nemáte potřebný hardware fungovat to stejně nebude. Probrání se často děje i pro aktualizaci systému. Pokud systém podporuje Modern Standyb tak nepodporuje S1 až S3.

2019-07-20 07_58_51-.png
Toshiba tablet

TIP: Jak vypnout Windows (a hlavně Windows 10)? Použijte prostě Alt+F4

Standby (S1) (S2) a (S3) bývají dostupné alespoň v některé z úrovní (čím větší číslo, tím menší je spořeba při uspání) – ve všech případech je stále napájena paměť. V té zůstalo vše potřebné aby počítač mohl být probuzen a fungovat. Napájeny jsou i periferie, které umožňují probouzení (klávesnice, myš, síťová karta, USB porty).  Stejně jako u předchozího Modern Standby může počítač probrat i naplánované úloha (jako třeba aktualizace).  Kterou z úrovní počítače použije rozhoduje hardware (viz System Sleep Criteria). Pokud se vám snad počítač probouzí z uspání ač nechcete, tak mrkněte do Jak najít důvod probouzení počítače či notebooku z vypnutého/uspaného stavu?

Soft vypnutí (S5) je skutečně vypnutí systému (ve Windows vyvolaný plný shutdown a při zapnutí plný start). Nemusí to nutně znamenat, že „něco“ nespotřebovává energi.

Mechanické vypnutí (G3) je vypnutí mechanickým vypínačem, zpravidla dostupným na desktop/server počítačích v rámci jejich zdroje.

Hybrid Sleep je kombinace uspání (v některé z S1 až S3 úrovní) a hibernace (paměť se odkládá na disk, takže i když dojde napájení, je vše zpět jako při uspání). Vyžaduje aby bylo podporování S3.

PS: Další tipy pro Windows najdete soustředěné ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky