@365tipu

Jak zmenšit velikost hibernačního souboru ve Windows 10?

Pokud máte nedostatek disku a používáte hibernaci (uspávání), tak jsou dvě možnosti jak si trochu disku uvolnit. Ten první je, že hibernaci kompletně vypnete (Mohu ve Windows smazat soubor Hiberfil.sys? K čemu vůbec slouží?) – můžete to udělat z příkazové řádky (powercfg /h /off) nebo naklikat v nastavení.

Pokud hibernovat chcete (a potřebujete), tak je možné zkusit zmenšit velikost souboru kam se ukládá hibernovaný stav. Což jde udělat jenom z příkazové řádky (powercfg /h /type reduced). Mělo by to hibernační soubor změnit zhruba o 30 procent. Zpět k původní plné velikost můžete použit powercfg /h /type /full. Případně by mělo jít použít i powercfg /h /size 100

Zmenšený hibernační soubor podporuje pouze hiberboot funkčnost– což je rychlejší start systému, kterému se také říká Fast Startup. Na disk se ukládá pouze částečný stav systému (základní služby) zatímco plná hibernace uloží kompletní stav, včetně všech spuštěných aplikací.

  1. „Full“ varianta (40% fyzické paměti) podporuje hibernaci, hybridní uspání i rychlé spouštění (fast startu).
  2. „Reduced“ (20% fyzické paměti) právě jenom ono rychlé spouštění.

TIP: Jaké možností standby/sleep/uspání mají Windows? Na co si při uspávání dát pozor vám ukáže, že s uspáváním je to trochu věda.

Hybridní uspání je mimochodem plná hibernace, ale systém se uspí – dojde-li mu mezitím napájení, ta se obnovuje z uloženého, pokud ne, tak se prostě ihned aktivuje.

Nezapomeňte, že vhodná úspora disku je i využít Compact OS – viz Jak ve Windows 10 ušetřit místo na disku pomoci Compact OS. Pokud máte nějaký ten tablet s Windows 10, tak ty mívají tak málo paměti (jak té skutečné, tak „disku“), že je občas nutné hibernaci nepoužívat.

Vysvětlení rozdílů mezi hibernací, vypnutí a uspáním najdete v Hibernace, vypnutí, uspání? Jaký je mezi nimi ve Windows rozdíl a co používat kdy

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje pár stovek tipů týkajících se Windows 10 ale i starších verzí Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky