@365tipu

Mohu ve Windows smazat soubor Hiberfil.sys? K čemu vůbec slouží?

Snažíte se ušetřit nějaké to místo na disku? Možná jste narazil na soubor hiberfil.sys co zabírá ne zcela zanedbatelné místo. A jste v pokušení ho smazat. Měli byste vědět, že hiberfil.sys je součástí hibernace, tedy uspání Windows odložením obsahu paměti na disk místo ukončením jejich běhu.

Hiberfil.sys můžete smazat teprve poté co vypnete možnost hibernace v Nastavení Windows. Což můžete udělat, pokud jste nikdy hibernaci nepoužívali – buďto počítač důsledně vypínáte (shutdown) nebo ho jen uspáváte (sleep, ale tady pozor na hybridní uspávání). Viz též Hibernace, vypnutí, uspání? Jaký je mezi nimi ve Windows rozdíl a co používat kdy

Zakázat hibernaci můžete z příkazové řádky (spuštěné jako správce) pomocí „powercfg -h off“ (zapnout lze pomocí „powercfg -h on„) a řeč o tom byla už v Jak ve Windows znemožnit (vypnout i zapnout) hibernaci?.

Pokud hibernaci vypnete (zakážete) tak nakonec ani hiberfil.sys mazat nemusíte, Windows ho smažou při vypnutí.

Nezapomeňte, že zákaz hibernaci znemožní používat Fast Startup pro rychlejší spouštění počítače.

2018-01-06 14_58_33-{C__} - Far 3.0.3367 x64.png

Poslední drobnost, umístění hiberfil.sys není možné měnit, vždy bude na systémovém disku, při běžném výpisu/zobrazení souborů ho neuvidíte, má nastaven příznak Skrytý/Hidden. V Jak zmenšit velikost hibernačního souboru ve Windows 10? je řeč o tom, jak můžete ovlivnit velikost tohoto souboru.

TIP: Ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete stovky dalších tipů a triků pro Windows a Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky