@365tipu

TIP#1419: Jak ve Windows 10 získat návrhy textu při psaní na klasické (hardware) klávesnici?

Od Windows 10 April 2018 Update (1803 verze) se v Nastavení -> Zařízení -> Klávesnice objevila možnost zapnout návrhy textu při psaní i na klasické hardwarové klávesnici. To co běžná známe z mobilu nebo „dotekové“ (on screen) klávesnice na Windows se tedy bude dít i při psaní na klasické.

2019-07-23 13_33_42-Nastavení.png

Můžete zde aktivovat Zobrazovat návrhy textu při psaní a dokonce zapnout Automaticky opravovat pravopisné chyby. Pokud píšete často ve více jazycích (například čeština a angličtina) tak je tu Zobrazovat návrhy textu na základě rozpoznaných zadávaných jazyků.

V registru tohle mimochodem najdete v HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Input\Settings jako EnableHwkbTextPrediction (jednička zapíná, nula vypíná).

To že to funguje poznáte snadno, při psaní se vám budou zobrazovat návrhy – pomocí šipky nahoru do nich můžete dát fokus a šipkami vlevo/vpravo vybrat a stisknout Enter/mezerník. Případně můžete použít myš.

2019-07-23 13_41_52-_Bez názvu – Poznámkový blok.png

Pro češtinu to kupodivu funguje (některé jazyky nemusí být podporovány). Má to ale jeden háček, nefunguje to ve všech aplikacích – vyzkoušet si to můžete v Notepadu. a Wordu (ale ne ve starším Word 2010) a v některých systémových a nativních aplikacích. V Chrome to funguje v HTML editoru (třeba tom co je ve WordPressu) a formulářových prvcích, ale ve vyhledávací/URI řádce už například nikoliv.

Je to použitelné? Pokud byste si navykli na ovládání (šipky) tak pravděpodobně ano, problém ale budete mít s tím, že vyskakovací návrhy dost často překrývají něco co překrýt nechcete. Dost chybí i to, že řádka s návrhem neumí šipku vlevo pro vybrání poslední možnosti, musíte poctivě několikrát mačkat šipku vpravo.  Snaží se to navrhovat nejenom správné tvary slova, ale také předvídat co by mohlo být další slovo. V obou případech je úspěšnost hodně kolísavá.

TIP: Jak mít na displeji Windows 10 tabletu panel nástrojů i klávesnici? a Pořiďte si normální dotykovou klávesnici na Windows 10 tabletu, ne tu českou hrůznost jsou dva užitečné tipy pro Windows 10 a práci s klávesnicí

Další tipy a triky týkající se Windows 10 (a Windows vůbec) najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky