@365tipu

TIP#1070: Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update

Přichází nová větší aktualizace Windows 10, jmenuje se Windows 10 April 2018 Update (číslo verze 1803) a ručně můžete nainstalovat od 30. dubna 2018. O nějaký ten zhruba týden později se začne postupně objevovat přes Windows Update. Předchozí názvy byly Spring Creators Update či Redstone 4.

Jako vždy platí, že rychlé pořízení může být rizikové, ale nemělo by to být až tak rizikové, pokud se něco nepovede nebo zjistíte něco zásadního, vždy se můžete vrátit zpět k předchozí verzi Windows (mělo by stále platit, že to je možné po dobu 30 dní, pokud starou verzi neodstraníte).

V Jak stáhnout Windows 10 April 2018 Update  najdete informace o tom jak April 2018 Update stáhnout ručně. Nic nového v tomto ohledu není,  Update Assistant je použitelný stejně jako u předchozích aktualizací, případně i druhý starý známý, Media Creation Tool

TIP: V Jaké zádrhele vám může připravit Windows 10 April 2018 Update jsou postřehy o věcech co nefungují či zlobí. Část věci byla opravena v May 8, 2018—KB4103721 (OS Build 17134.48)

2018-05-01 07_33_59-10.0.0.16 – Připojení ke vzdálené plošeTimeline/Časová osa rozšiřuje to co znáte z prohlížečů na poněkud více věcí, tedy informaci i o tom, co jste v počítači dělali (až za posledních 30 dní). Co navíc, umožní vám to i přecházet mezi zařízeními (uvidíme jak). Timeline ale zároveň rozšíří Task View (proto ji také najdete na Win + Tab, český název pro tohle je nepochopitelně „Zobrazení úkolů“). Pokud něco takového nechcete, bude to možné vypnout v Settings > Privacy > Activity history.  Detaily najdete v Nové zobrazení úloh – Timeline aneb Časová osa (Windows 10 April 2018 Update)

Focus Assist vylepšuje upozornění/notifikace (dříve Quiet Hours/Období klidu, v češtině Pomocník pro lepší soustředění) tak, abyste mohli nerušeně pracovat. My co tohle chceme už roky to máme vyřešené jednoduše, postupně jsme prakticky všechna upozornění vypnuli. Z názvu si nic nedělejte, je to opravdu jenom vylepšené DND (Do-Not-Disturb, nevyrušovat). Upozornění nově mají tři úrovně, vypnuto, prioritní (tam existuje seznam aplikací a lidí, od kterých upozornění má dorazit) a budíky. Užitečné je to, že upozornění ve Focus Assist se umí vypnout když hrajete hru nebo promítáte něco na další displej. Nastavení v Settings > System > Focus assist. Jak to funguje v dubnové aktualizaci najdete v Pomocník pro lepší soustředění (Windows 10 April 2018 Update)

Novější Edge co umí lépe tisknout a pamatuje si údaje o platební kartě (ne, CVV si nepamatuje), může ztlumit záložky kde něco hraje.

Hodit se může i to, že si můžete zapnout Windows Defender Application Guard a Edge pak bude umět využívat virtualizaci přes Hyper-V (Windows 10 Pro/Enterprise a tohle uměl už Fall Creators Update, ale jen v Enteprpise ) a nabídne přístup k webu v bezpečně (virtualizací) odděleném režimu. Podrobněji viz Co je nového v Edge ve Windows 10 April 2018 Update? a hlavně v Co je to Windows Device Application Guard (WDAG) a jak pomáhá bezpečnému brouzdání

Edge nově podporuje Progressive Web Apps (PWA) a bude je možné i instalovat z Microsoft Store. Jde o webové aplikace, které se ale budou vlastně tvářit jako klasické.

Lepší diktování (Windows Dictation) oproti tomu co se poprvé objevilo ve Fall Creators Update

Cortana si nově bude rozumět trochu více s domácími zařízeními, ale osobně bych vůbec nečekal, že začne být konečně dostupná pro Česko.

Nearby Sharing je obdobou AirDrop od Apple – soubory a odkazy bude možné snadno sdílet s počítači co jsou nedaleko toho vašeho (a používají April 2018 Update). Podmínka nutná je aktivní Bluetooth (mělo by to fungovat i přes WiFi) – sdílení se pak objevuje v sdílecím menu/dialogu. Nastavení v Settings > System > Shared experiences. Podrobněji viz Co je to „Nearby Sharing“ neboli Bezkontaktní sdílení ve Windows 10 April 2018 Update

Když už je zmíněno Bluetooth, tak novinkou je rychlé párování Bluetooth zařízení. Ale pozor, týká se to pouze zařízení od Microsoftu, takže vlastně nic moc nečekejte. Podrobněji viz Jak funguje rychlé párování u Bluetooth zařízení ve Windows 10 April 2018 Update?

Nové a užitečné je i obnovení hesla pro lokální účet – doposud zapomenutíé hesla účtu (lokálního) do vašich Windows znamenalo nepříjemnost. Pozor ale, obnovení je přes tři bezpečnostní/kontrolní otázky (mechanismus o kterém víme, že je zásadně nevhodný). Nastavení viz Settings > Accounts > Sign-in options

Pokud máte počítač s vice GPU, tak můžete vybrat, která má být použita (dá se to nastavit pro konkrétní aplikace) – může se to hodit u notebooků co mají jednodušší (co má menší spotřebu) a výkonnější (co má vyšší spotřebu).  Klasicky hledejte v Settings > System > Display. Popsáno též v Herní panel (Game Bar) ve Windows 10 April 2018 Update

x-2018-05-01 08_48_39-Nastavení.pngHodit se bude nový Diagnostic Data Viwer – vše s tím spojené najdete v Settings > Privacy > Diagnostics & feedback. Nově je tam možné i mazat uložené diagnostické informace a pokud si nainstalujete z Obchodu navíc Diagnostic Data Viewer, tak si budete moci zjišťovat co vlastně za data o vás Microsoft shromažďuje. Ano, tohle je ona „telemetrie“ co vyvolala mnoho rozruchu. Podrobněji viz Lepší práce s diagnostickými daty (telemetrií) a nastavení

Pokud používáte Game Bar, tak nově je poněkud větší a má nějaké nové ovládací prvky. Například pro zapínání/vypínání kamery a mikrofonu. Tohle podrobněji v Herní panel (Game Bar) ve Windows 10 April 2018 Update

V oblasti zabezpečení jsou novinkou i snadno přístupná práva pro Aplikace – tedy například to zda má přístup ke kameře, mikrofonu či souborům.  Viz Lepší práce s aplikacemi, nastavení vlastností a přesun na jiný disk (Windows 10 April 2018 Update)

TIP: K instalaci připomenu starší velmi podrobný Co dělat, když nejde nainstalovat Windows 10 Fall Creators Update (a jakékoliv velké update)?. Může se vám hodit, pokud budete mít nějaký počítač co stávkuje.

Lepší by to mělo být i s aktualizacemi, Microsoft změnil způsob instalace a mělo by to znamenat méně času kdy nemůžete s počítačem pracovat. Není to ale nějakou zásadní změnu samotného operačního systému, ale podařilo se lépe využít přípravné fáze.  Nově si můžete nastavit i omezení rychlost stahování aktualizací, takže se už nestane, že vám zcela zahltí síť.

Ve Windows/Microsoft Store nově najdete i fonty. Není jich nijak příliš, ale jsou dostupné zdarma. Starý Ovládací panel je také pryč. Podrobnosti viz Windows 10 April 2018 Update mění práci s písmy (fonty) a nově jsou i v Microsoft Store

Čas ukáže, jestli změna GUI, tedy příchod Fluent Design, je něco dobrého nebo to nebude až tak ideální. Z posledního vývoje u Androidu (Material Design) i Apple (iOS) víme, že jsme v období kdy se nové GUI/UX moc nedaří.

Domácí skupina (HomeGroup) ve Windows 10 už není. Zásadní změna ve Windows 10 April 2018 Update u které je možné, že v vám ani chybět nebude. Řešení najdete v Jak nahradit zrušenou Domácí skupinou (HomeGroup) ve Windows 10 April 2018 Update

Dobré vědět – Klávesová zkratka pro otevření Emoji panelu ve Windows 10 umožní psát emoji kdekoliv, nemusíte nutně vyvolávat on-screen klávesnice (obrázek výše). Od dubnové aktualizace Windows 10 je emoji picker dostupný i ve Windows nastavených na češtinu.

Další novinky v dubnové aktualizaci

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10  stále roste, budou tam i nové tipy pro April 2018 Update.

Výše popsané je jenom základní přehled toho, co by v April 2018 Update mělo být a o čem víme k 27. dubnu 2018. Poslouží jako rozcestník na samostatné tipy, které už budou odpovídat tomu co se v April 2018 Update opravdu objevilo. Ale to až po aktualizaci a prověření jak to je ve skutečnosti.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky