Co je nového v Nastavení ve Windows 10 April 2018 Update?

Nastaveni/Settings (Win + I) je jedno z míst, kde uvidíte mírné změny ve vzhledu – došlo k zmenšení ikonek, takže to konečně dává trochu víc smysl (a také se to konečně vejde lépe do okna). Na druhou stranu, ikonky se už neškálují podle velikosti okna. Počet ikonek i pojmenovávání zůstávají beze změny.

2018-05-01 09_29_00-Nastavení.png

Jednotlivé volby tak doznaly mírné změny – ta hlavní je obarvení levého sloupce (rozhodně pozitivním směrem). Celkově je to ale stále stejný zmatek velkého množství věcí, rozházených na různých místech. Nechybí ani existence starých ovládacích panelů, které čas od času stále někde vykouknou (nebo se do nich musíte vydat).

Systém nově obsahuje Zvuk či Pomocníka pro lepší soustředění.

2018-05-01 09_36_35-Nastavení.png

Do Přizpůsobení byla přidána volba Písma. Jedna z mála změn na cestě od „starých“ Ovládacích panelů k novým.

2018-05-01 09_39_02-Nastavení.pngV Aplikace je novou volbou Po spuštění a v Aplikace a funkce je nová možnost Spravovat aliasy pro spuštění aplikací. Nečekejte, že by se přehled nainstalovaných aplikací a funkcí snad choval nějak lépe – popravdě mám pocit, že je pomalejší a méně responzivní než v předchozí verzi. Po spuštění je přitom stále dostupné ze Správce úloh (Task Manager) a také je to tam lépe použitelné.

Hodně změněný je i panel Usnadnění přístupu – došlo k rozdělení na Zrak a Sluch a Interakce. Je tu například i nové Ovládání zrakem (beta).

Přepracované je i Soukromí – došlo k rozdělení na Oprávnění systému Windows a Oprávnění aplikace a tím pádem i k zásadnímu rozházení jednotlivých možností.  Hodně změn je v Diagnostika a zpětná vazba a je tu i nová volba Historie aktivit.

V Aktualizace a zabezpečení se Windows Defender přejmenoval na Zabezpečení Windows. (Možná) novou položkou je Šifrování zařízení.

2018-05-01 09_55_24-Všechny položky Ovládacích panelů.png

Staré Ovládací panely je stále možné porůznu vyvolat z nových, ale pokud se chcete dostat do původních, tak nejrychlejší je využít vyhledávání, napsat „ovláda“ a kliknout na Ovládací panely.  Případně příkazovou řádku a tam „control“.

Z ovládacích panelů mimochodem zmizela Domácí skupina (ano, tuhle funkčnost Microsoft zlikvidoval)

Honza Skýpala píše, že nastavení Jazyka se přesunulo – má pravdu v tom, že Jazyk v původních Ovládacích panelech už není. V nových ale jeho kompletní náhradu nevidím. Jsou tam jen základní věci, v podobě co byla už v předchozí verzi Windows 10. Zajímavé.

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10