Lepší práce s diagnostickými daty (telemetrií) a nastavení (od Windows 10 April 2018 Update)

„Telemetrie“ je ona funkčnost Windows 10, které Microsoftu odesílá informace o tom, jak používáte Windows a vše v nich. Říkají tomu „diagnostika“ a má to sloužit k zlepšování Windows – čemuž můžete a nemusíte věřit. Když se objevily první Windows 10, tak to vyvolalo velké pozdvižení – nebylo to možné vypnout, nikdo pořádně nevěděl co se kam posílá. Microsoftu trvalo poměrně dlouho, než tenhle přehmat trochu vylepšil.

Vše s tím související hledejte v Nastavení -> Soukromí -> Diagnostika a zpětná vazba.

2018-05-01 08_48_39-Nastavení.png

V dubnové aktualizaci Windows 10 je možné zasílání diagnostických informací nastavit na úplné či základní (to úplné vám aktualizace přednastaví). Vypnout úplně to nejde.

Později to Microsoft přejmenoval na Povinné a volitelné.

2018-05-01 08_49_04-Nastavení.png

Můžete vypnout Zlepšovat rozpoznávání psaní rukou a pomocí klávesnice, pokud nechcete aby vše co píšete bylo odesíláno do Microsoftu. V pozdějších verzích přejmenováno na Zdokonalit psaní rukou a na klávesnici.

2018-05-01 08_49_56-Nastavení.png

Skrývá se zde stále a Přizpůsobená prostředí, což je ve skutečnosti možnost vypnout zobrazování reklamy a různorodých tipů. K tomu ještě viz Jak se zbavím personalizované inzerce od Microsoftu (ve Windows 10 i jinde)?

2018-05-01 08_51_40-Nastavení.png

Novinkou je Prohlížeč diagnostických dat a Odstranit diagnostická data. To první můžete zapnout a data co se odesílají si můžete pomoci Diagnostic Data Viewer (musíte si ho opatřit po zapnutí z Microsoft Store) prohlížet (pokud máte dost místa na disku, tak si to zkuste). To druhé umožňuje diagnostická data nechat smazat.

2018-05-01 08_52_59-Nastavení.png

Poslední zde dostupná volba Četnost zpětné vazby vás může zbavit otravných dotazů Microsoftu a může být zamčená – týká se situace, kdy jste si aktivovali Windows Insider program (testujete beta verze Windows 10). Nebo dostupná – chcete-li mít klid, volte Nikdy.

Pokud se obáváte o soukromí, tak můžete zkusit nastavit základní/povinnou úroveň diagnostických dat. Pokud máte málo místa na disku, tak rozhodně nezapínejte Prohlížeč diagnostických dat. Odesílání dat Microsoftu pochopitelně bude využívat vaše internetové připojení, na mobilním připojení by to mělo poznat, že nic nemá posílat – ale znáte to, jak je to rozpoznáváním.

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

PS: Telemetrická data se používají i jinde, viz třeba Potlačte odesílání údajů o vašem systému (telemetrii) z Nvidia ovladačů