@365tipu

Potlačte odesílání údajů o vašem systému (telemetrii) z Nvidia ovladačů

Pokud máte nějakou Nvidia kartu, tak jste si toho asi všimli. Čas od času se spustí nějaký software, který začne využívat síť a odesílat data. To že patří k Nvidia je poznatelné poměrně snadno z názvu, ale co už není jasné, co že to vlastně odesílá a jak se toho zbavit.

Ovladače od Nvidia si při instalaci můžete sice přizpůsobit (viz Když instaluji grafické ovladače pro (například Nvidia), mám instalovat vše co mi to nabízí?), ale některé věci ovlivnit nemůžete.

Což je přesně případ tří programů, které najdete v přehledu automaticky spouštěných (Autorun) programech po startu systému. V jejich názvech najdete „telemetry“ a jde přesně o totéž, co dělají samotné Windows 10 – Telemetrie je shromažďování údajů o systému a běhu systému, které se používají pro různorodá vyhodnocování. V případě Nvidia nikdo moc netuší co vlastně posílá „domů“, ale podstatné je, že tomu můžete zamezit. Byť to tedy budete muset dělat znovu a znovu po každé aktualizaci ovladačů.

Samotné odesílání se odehrává pomocí tří úloh v Task Scheduleru (Plánovači úloh). Najdete je třeba tak, že budete hledat „NvTmMon“ a „NvTmRep“ – první najde jednu úlohu, druhý dvě. Mimo to ještě v Plánovači úloh najdete další čtyři úlohy týkající se Nvidia – NvDriverUpdateCheckDaily spouští denní kontrolu nových aktualizací, NvNodeLauncher není známo co přesně dělá, NvProfileUpdaterDaily spouští aktualizaci profilu, stejně jako NvProfileUpdaterOnLogon. Některé se spouští v určitý čas (neznámo proč v 12:25), některé po přihlášení uživatele.

Právě ony tři úlohy (NvTmMon a dvakrát NvTmrep) můžete zakázat (disable) – což uděláte v Task Scheduleru (Plánovači úloh) v menu každé jednotlivé úlohy.

687474703a2f2f692e696d6775722e636f6d2f7263454e6e564f2e706e67.png

Pokud to nechcete dělat ručně, tak můžete zkusit Disable-Nvidia-Telemetry (pokud nevěříte zda dělá co má, tak je komplet dostupný i se zdrojovými kódy). Stejně jako při ručním zákazu i tady budete muset při aktualizaci/reinstalaci ovladačů znovu zakazovat.

TIP: Telemetrii/diagnostická data odesílají i Windows 10. Od dubnové (2018) aktualizace se s tím dá trochu líp pracovat, viz Lepší práce s diagnostickými daty (telemetrií) a nastavení

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky