@365tipu

TIP#574: Když instaluji grafické ovladače pro (například Nvidia), mám instalovat vše co mi to nabízí?

Jedna z těch věcí co jsou sice logické, ale co nakonec uděláte naprosto nelogicky. Když si instalujete nebo aktualizujete ovladače grafické karty, pro příklad použijeme Nvidia, tak často máte možnost instalovat spoustu věcí. A protože většinou netušíte co s nimi, tak si prostě nainstalujete všechno. Což je, popravdě, dost zbytečné.

Je vcelku jasné, že Grafický ovladač (Graphics Driver) bude to zásadní a mnohdy jediné, co byste měli instalovat vždy.

Je dost jisté, že 3D cokoliv (3D Vision Driver, 3D Vision Controller Driver) potřebujete jenom v okamžiku, kdy vaše LCD podporuje 3D a navíc máte potřebné 3D brýle, ke kterým navíc potřebujete software (hru atd), které to podporuje. Jinými slovy pokud tohle nemáte, 3D Vision věci proste neinstalujte. Zbytečně budete mít v počítači věci, které nemůžete použít.

2016-07-29 07_29_00-NVIDIA GeForce Experience.png

Nebudete potřebovat ani Ovladač HD audia (HD audio driver), jedině snad pokud byste přes HDMI konektor grafické karty chtěli přenášet zvuk. Pokud ne, tak si ho neinstalujte. Zvuk většinou pouštíte do sluchátek přes zvukovou kartu.

Systémový ovladač PhysX (PhysX System Software) je opět otázka toho, jestli máte nějaké hry, které tohle podporují. Pokud nemáte, neinstalujte. Většina her pro to co umí PhysX používají klasicky výkon běžného procesu.

NVIDIA GeForce Experience je možná dobré si pořídit, protože vám to bude hlídat aktuální ovladač, ale také vám to umožní nastavit některé hry tak, aby lépe využily možnosti vaší karty. Pokud si ale ovladače chcete hlídat sami a přednastavení her vás nezajímá, tak ani  tenhle software nepotřebujete. Ušetříte si tak i věci běžící neustále.

Shňme to? Pokud instalátor (aktualizátor) vaši grafické karty nabízí možnost vybrat co instalovat (aktualizova), dobře zvažte, co si do systému dáte. Zbytečné věci do něj nedávejte.

NVIDIA vám do systému přidá dost zbytečné služby

Pohledem to běžících úloh zjistíte, že tam možná běží nvvsvc.exe a nvxdsync.exe – obé lze zakázat tím, že zastavíte službu NVIDIA Display Driver Service. Není nutné aby běžela, nemá totiž vliv na chod grafiky jako takové, ale je potřeba pro případné spuštění Ovládacího panelu NVIDIA.  Spustit (a opět zastavit) tuto službu můžete kdykoliv budete potřebovat.

Další co najdete běžící je nvbackend.exe a nvstreamsvc.exe – ten první (ale i druhý) je možné odstranit tím, že odinstalujete Nvidia GeForce Experience, což je věc, kterou můžete udělat – pokud například nepoužíváte nastavování her a nepotřebujete automatické kontroly na nové ovladače, je tohle v zásadě nepotřebné  software. Je dobré vědět, že nvstreamsvc.exe je možné zakázat spouštět ve Službách/Services.  Jde o službu používanou pro Nvidia Shield konzoli, takže pokud něco takového nevlastníte, tak je vám tahle služba také k ničemu.

TIP:  Jak ve Windows aktualizovat ovladače (nejen) pro grafickou kartu? se vám bude hodit i pro další grafické karty. Pomůže možná i  Jak zjistím co mám v počítači za grafickou kartu?

Potlačte odesílání údajů o vašem systému (telemetrii) z Nvidia ovladačů zjistíte ještě pár věcí, které můžete chtít vypnout.

Co dělat, pokud vám GeForce Experience neaktualizuje ovladač

Ve Windows 10 (ale občas i v předchozích verzích) můžete narazit na to, že aktualizace ovladače spuštěná z GeForce Experience (po automatickém nalezení) sice proběhne, ale nakonec zjistíte, že grafický ovladač je stále staré verze.

Na tenhle problém je po Internetu k nalezení řada magických řešení, ale to mnou odzkoušené je jednoduché. Spustit GeForce Experience jako správce (najdete přes Start menu a odtamtud lze snadno spustit) a při aktualizaci zaškrtnout, že má odstranit vše předchozí a provést čistou instalaci.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky