Pomocník pro lepší soustředění (Windows 10 April 2018 Update)

Focus Assist neboli Pomocníka pro lepší soustředění najdete v Nastavení -> Systém -> Pomocník pro lepší soustředění (Settings > System > Focus assist). Jde o vylepšení pro původní „nevyrušovat“ (Období klidu/Quiet Hours) a změnu názvu přičítejte spíše módní vlně, než praktičnosti. K nalezení to samozřejmě je i panelech s oznámeními.

V dubnové aktualizaci si můžete trochu lépe nastavit to, zda vás Windows 10 budou obtěžovat s upozorněními. Osobně bych k tomu ale dodal to, že nejlepší nastavení je, všechno vypnout a nenechat se obtěžovat ničím, ale pokud chcete jinak, máte možnost. Osobně se řídím tím co je popsáno již déle v Nastavte si Oznámení ve Windows 10 podle svého a nenechte se terorizovat – tak jak se postupně objevovala nesmyslná upozornění, tak jsem toho využíval k jejich trvalému vypnutí.

2018-05-01 08_23_46-Nastavení.png

Upozornění lze nechat zobrazovat všechny (říkají tomu vtipně vypnuto), nastavit jen prioritní, nebo jen budíky (což zní dost prakticky, byť budík jsem ve Windows 10 v životě nepoužil).

2018-05-01 08_32_13-Nastavení.png

U prioritních je možné nastavit seznam priorit – samostatně můžete nastavit upozornění týkající se hovorů, SMS a připomenutí, přidat určité kontakty (jednotlivě nebo všechny co jste si připnul na hlavní panel) a nastavit aplikace, ze kterých oznámení budou přicházet i když máte „nevyrušovat“ (přednastavené tam je Xbox a Xbox gaming overlay)

2018-05-01 08_24_05-Nastavení.png

Mimo to je možné ještě nastavit určité rozmezí hodin, kdy se budou upozornění chovat podle vaší volby (vypnutí, prioritní, budíky). Užitečné je automatické vypnutí upozornění při duplikování displeje a při hraní hry – i u těchto dvou možností lze nastavit úroveň.

Poslední volba Ukázat, co mi uteklo, když byl zapnutý Pomocník pro lepší soustředění může být poněkud nepraktická, pokud jste si Upozornění lépe nenastavili pro jednotlivé aplikace – Windows 10 mají totiž dost velký zlozvyk do upozornění pouštět spoustu hloupostí.

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10