Co je nového v Edge ve Windows 10 April 2018 Update?

Nemyslím si, že dubnová aktualizace Windows 10 přináší v Edge něco tak významného, aby mělo smysl ho začít používat. Stále to postrádá řadu zásadních věcí, které jsou běžné v Chrome či Firefoxu. Ale snaha se Microsoftu upřít nedá, zejména pokud jde o omalovánky a gamifikaci. Ano, „Dosažený pokrok“ s „0% dokončeno“ …

2018-05-01 10_24_36-10.0.0.16 – Připojení ke vzdálené ploše.png

Snazší čtení je zajímavé, ale otázka je, proč bych si při čtení měl „rozkládat slova na slabiky“ či „zvýrazňovat podstatná jména, přídavná jména a slovesa“ (ale pro děti ve škole to může být docela užitečné). Abyste si to vyzkoušeli, musíte aktivovat zobrazení pro čtení – což je taková jedna z řady záhad, kde se často dozvíte, že „zobrazení pro čtení, není pro tuto stránku dostupné“ (ikonka vpravo v adresní řádce vedle hvězdičky). Viz Co je aplikace K přečtení ve Windows 10?

Podstatně zajímavější je, že Microsoft více a více Edge posunuje k čtečce e-knih. Poznámky je možné dávat jak do PDF, tak do e-knih (jak to bylo dříve přesně už netuším) a samozřejmě i na webové stránky

S tím souvisejí je předčítání – umí web, PDF a e-knížky. V Nastavení si můžete vybrat i použit hlas a dobré vědět je, že umí docela dobře číst česky. Není to novinka, ale možná to trochu vylepšili.

Tisk bez zbytečností je lepší vychytávka, stačí ho aktivovat při tisku a ve vytištěném nebudou reklamy „a další zbytečnosti“.

Vyplňování formulářů jedním kliknutím je letitá běžná funkčnost, ale také jedna z věcí, která může být nebezpečná. Edge si nově pamatuje i údaje z platební karty (CVV naštěstí nikoliv, ale můžete si to zapnout).  Zapamatované věci (ale i hesla, atd) se synchronizuji s vašimi dalšími Edge na jiných počítačích za předpokladu, že je používáte pod stejným účtem (Microsoftím).

Změnil se i „hub/centrum“ kde jsou dostupné Oblíbené, K přečtení, Historie a Stahování.  Je větší, přehlednější, má vlastní karty nalevo (nikoliv nad obsahem).

2018-05-01 18_42_45-@365tipu – Jeden tip denně (po-pá), starší často aktualizované. Na Twitteru i Fa.png

Pokračovat na počítači/telefonu je už nějaký ten pátek v konkurenčních prohlížečích, ale rozhodně se může hodit. Otázka je, proč by si někdo stahoval Edge pro iOS nebo Android.  Nutno dodat, že tohle asi bude dostupné jen když si ve Windows 10 „připojíte“ telefon (což je ta podivná funkčnost, která nikdy nic moc nedělala) nebo možná až poté, co si Edge dáte na telefon.

Ztlumení záložek je také něco co už známe odjinud, ale hodně užitečné – Prostě pokud nějaká záložka bude vyřvávat, tak to uvidíte pomocí ikonky a můžete záložku rovnou ztlumit.

Připínání webový stránek na hlavní panel je dost dlouho potřebná funkčnost, tedy pokud hlavní panel vůbec kdy používáte (nenašel jsem pro něj využití za celé ty roky co Windows 10 existuje).

2018-05-01 10_41_51-10.0.0.16 – Připojení ke vzdálené ploše.png

Připomenu i odložení záložek na později – stačí kliknout na k tomu určenou ikonku a Edge si zapamatuje záložku (adresu). Až se budete chtít vrátit, tak opět stačí kliknout na patřičnou ikonku a dát Obnovit záložky. Obě ikonky jsou vlevo nahoře, vedle první záložky. Viz Jak k odložení pro přečtení použít Edge?

Zobrazit náhled karet nový není, ale možná jste si toho nevšimli – zobáček nahoře, vpravo vedle poslední záložky a „+“ symbolu.

2018-05-01 10_47_29-10.0.0.16 – Připojení ke vzdálené ploše.pngPOZNÁMKA: Některé z „novinek“ jsou novinkami proto, že je tak Microsoft oznamuje. Jsem si ale docela jist, že existují už v předchozí verzi Windows 10. Třeba Karty uložené bokem určitě, stejně tak jako předčítání. Zkuste předchozí Co je nového v Edge ve Windows 10 Creators Update

V Nastavení Edge se nově objevilo Nastavení automatického vyplňování s novou volbou Ukládat karty a přesunutými volbami pro Ukládat hesla a Ukládat položky formulářů. Hledejte pochopitelně v Upřesňující  nastavení.

Pokud tápete kde se dá nastavit co se to vlastně zobrazuje na „nové záložce“, tak to tam má vlastní nastavení – viz Skrýt informační kanál a ozubené kolečko hned vedle. Češtinu to ale stále v nabídce nemá – ale můžete si vybrat třeba United States (English).

2018-05-01 10_55_30-10.0.0.16 – Připojení ke vzdálené ploše.png

Celoobrazovkový (Full Screen) režim F11 má nově dostupné menu – stačí dát kurzor myší nahoru nebo udělat swype směrem dolů. Získáte tak menu aniž byste museli opustit celoobrazovkový režim.

Nová je i Service Workers and the Push and Cache API.

Nově je součástí i Web Media Extensions balíček, takže Edge podporuje OGG Vorbis audio a Theora video formáty.

Na Precision touchpadech umí i nová gesta – zejména doposud chybějící  pinch-to-zoom a two-finger-panning

2018-05-10 17_55_13-Ochrana Application Guard v programu Windows Defender

Užitečná novinka viz Co je to Windows Device Application Guard (WDAG) a jak pomáhá bezpečnému brouzdání – nově i ve Windows 10 Pro (od Fall Creators bylo v Enterprise).

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Pár dalších užitečných tipů k Edge