Jak blokovat reklamy v originálním Edge ve Windows 10?

Když v roce 2015 Microsoft vypustil Windows 10, tak součástí byl nový prohlížeč Edge, náhrada za Internet Explorer. Poněkud uspěchané vypuštění, protože Edge byla jedna z těch věcí, která byla poměrně obtížně označitelná i jenom slovem beta. Neuměl (a dodnes neumí) řadu věcí, jedna z těch podstatných bylo to, že nebylo možné přidávat rozšíření. A tím pádem ani něco, co by mohlo blokovat reklamu.

TIP: Čím blokovat reklamu v prohlížečích zjistíte v Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock Origin. Do prohlížeče prostě musíte dostat rozšíření, které se bude starat o odstraňování záplavy reklam a šmírovacích skriptů.

Někdy později naštěstí Microsoft do Edge doplnil podporu rozšíření (viz Jak do Microsoft Edge (nový prohlížeč ve Windows 10) přidat Adblocker? Umí Edge rozšíření?) a vše co platí pro ostatní prohlížeče, tak můžete uplatnit i zde. Blokátory reklamy si můžete opatřit v Microsoft Store nebo prostě přímo u jejich tvůrců.

Na výběr už je slušná nabídka, takže vám nic nebrání zamířit do Microsoft Store a pořídit se třeba to, co používáte v jiném prohlížeči. Osobně bych asi zůstal u uBlock Origin.

2017-04-01 09_29_29-uBlock₀ — Řídící panel a 1 další stránka ‎- Edge.png
uBlock Origin a různorodé možnosti nastavení

PS: Blokátory reklamy pro Windows 10 nebudou univerzální aplikací, takže nečekejte, že vám pomohou blokovat reklamu na telefonu s mobilními Windows 10

Můžete zkusit cestou úprav hosts souboru

Stále také platí, že můžete využít hosts soubor a blokovat přímo zdroj reklam a reklamních skriptů. WinAero nabízí v How to block ads in Microsoft Edge browser (Project Spartan) jeden takový, pocházejí z winhelp2002.mvps.org. Nutno dodat, že tohle řešení nemá nic společného s Edge, blokuje vše přímo na úrovní Windows, takže se projeví ve všech prohlížečích i programech.

Tohle řešení využívá změny IP adresy inzertních systémů a blokuje je přesměrováním na localhost (tedy 127.0.0.1) nebo na, třeba, 0.0.0.0. Protože je to trochu náročnější na údržbu, tak se může hodit třeba Blocking Unwanted Connections with a Hosts File kde najdete jeden opravdu důkladně zpracovaný hosts soubor. Další variantou je someonewhocares.org/hosts/

2015-08-27 14_49_00-Start

TIP: hosts najdete ve Windows ve složce kde máte Windows odkud budete pokračovat do System32\drivers\etc – tam najdete právě soubor hosts (který nemá a nesmí mít žádnou příponou, tedy ani .txt).

Další blokování na úrovní operačního systému

Výše zmíněný Adguard – www.adguard.com také blokuje mimo Edge, tedy na úrovni systému. Je k vyzkoušení zdarma, jinak 19.95 USD ročně. Podotýkám, že nevím jak dobře funguje, ani jaká má případná rizika/výhody/nevýhody a nechystám se ho zkoušet – za sebe upřednostním vždy řešení v prohlížeči v podobě Plugin.

Kde v Edge najdu rozšíření?

2017-04-01 09_26_20-Úvod ‎- Edge.png

Pokud chcete vědět, kde v Edge najdete rozšíření, tak je to velmi jednoduché, stačí kliknout na „…“ vpravo nahoře a přímo tam najdete Rozšíření. Můžete tam přidaná rozšíření odstraňovat, stejně jako se dostat jejich nastavování. V menu vyvolaném „…“ budete mít ostatně přidané rozšíření zobrazené taky (hned nahoře) a můžete si ikonku rozšíření případně z menu přepnout přímo do horní lišty, tak jak je tomu třeba u Chrome.

Chybí vám nějaký blokátor reklamy pro Edge ve výše uvedeném přehledu? Napište, ať můžeme doplnit. A nezapomeňte na zdejší ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10