@365tipu

Jak z Windows 10 odstranit Internet Explorer

S Windows 10 dorazil Edge, nový prohlížeč od Microsoftu a původně se plánovalo, že zcela nahradí Internet Explorer. Ten je ve Windows 10 poněkud schovaný, nespouští se pokud otevíráte webové stránky, ale ručně ho můžete vyvolat „kdyby náhodou“. Stejně tak ho ale můžete odstranit, byť je to asi celkem zbytečné, pokud ho nepoužíváte, může zůstat v systému schovaný jako doposud.

2019-02-16 07_28_29-Programy a funkce.png

Odstranit Internet Explorer je nicméně možné a vlastně snadné. Musíte ale jít do původních Ovládacích panelů a tam najít Programy a funkce – otevře se vám starý známý původní ovládací panel pro odinstalaci nainstalovaných programů. Ten ale nepomůže, vlevo najdete Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows a právě tam najdete možnost odškrtnout Internet Explorer 11.

2019-02-16 07_28_46-Funkce systému Windows.png

Odstranění bude následovat po varování, že odstraněním můžete něco rozbít a je dost jisté, že bude potřeba restartovat počítač.

Pokud byste snad Internet Explorer později potřebovali tak ho můžete vrátit zpět na stejném místě. Stačí jen zaškrtnout políčko vedle „Internet Explorer 11“ a IE se vrátí zpět. Opět nejspíše s restartem počítače.

V novějších verzích Windows 10 je tohle už v novějším rozhraní. Najdete to přes Aplikace funkce -> Volitelné součásti.  A varování při odstranění se už také nekoná.,

TIP: J Zkuste Firefox nebo Chrome místo Edge, ať zbytečně nezůstáváte u něčeho co je už také odsouzeno k zániku. Viz Prohlížeče? Jsou tu ještě nějaké jiné než Chrome, Firefox, IE/Edge a Safari?

Internet Explorer je každopádně něco, co je nejméně vhodné používat. Hlavně pro velmi špatnou podporu webových standardů, ale také pro chronickou úlohu nejméně bezpečného a nejvíce děravého prohlížeče.

Ve Windows 10 zůstal jenom proto, že existují některé weby (a hlavně firemní weby a informační systémy), které v jiných prohlížečích nefungují. Platí to ostatně například i o starších verzích Microsoft Office, které byly (a asi stále jsou) závislé na Internet Exploreru.

PS: Výše uvedený postup je popsaný už ve Kam se ve Windows 10 ztratil Internet Explorer? Mohu se ho plně zbavit?. Tenhle tip je tak trochu test s ohledem na vyhledávání.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje všechny zdejší tipy a triky týkající se Windows 10 i starších verzí Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky