@365tipu

Co je nového v Edge ve Windows 10 Creators Update

Microsoft se snaží vylepšovat Edge (což jak už asi chvíli víte je náhrada za Internet Explorer) a nejinak je tomu i v nové verzi Windows co přišla v dubnu 2017.  To co je nové se vám ostatně Edge bude snažit představit ve formě jakýchsi nápověd, kde vám bude bedlivě sledovat, jestli jste si je poctivě přečetli všechny. Ony nápovědy dokonce mají webovou podobu (viz Tipy pro Microsoft Edge).

Můžete si odložit záložky na později a Edge je odstraní aby se méně zatěžoval počítače. Vy se k nim můžete kdykoliv vrátit.  Viz nápověda Odložení záložek na později a k odložení slouží symbol „okna se šipkou vlevo“ vlevo vedle první záložky. Vedle něj je symbol s dvěma okénky, ten slouží k obnovení odložených záložek. Odsud je ale můžete navíc ještě sdílet a ukládat do oblíbených. Tohle vypadá jako poměrně užitečný nástroj.

2017-04-09 07_37_22-Tipy pro Microsoft Edge a 1 další stránka ‎- Microsoft Edge.png

Můžete si zobrazit přehled otevřených stránek (záložek). Vedle poslední zobrazené záložky najdete mimo obvyklého „+“ ještě zobáček (šipku) dolů. Rozbalí vám v horní částí náhledy na otevřené stránky. Na počítači je to takové podivné, ale na tabletu to možná bude působit lépe. Viz Vyhledání potřebné záložky

Záložku si navíc můžete připnout do horního taskbaru. Stačí pravým tlačítkem myši kliknout na otevřenou záložku a vybrat Připnout záložku. Viz Přípněte si záložky, ať je máte po ruce.

Edge nově blokuje některé prvky ve Flashi. Bohužel plné odstranění Flashe se nekoná, takže je zde stále stejné zásadní riziko. Dobré je to alespoň v tom, že se nebudou spouštět automaticky všechny hlouposti, které si někdo na web dal.

Microsoft doplnil do Edge podporu pro Microsoft Wallet, ale to je něco, co nás moc trápit nemusí.

Edge nově umí i e-knižní formáty, konkrétně Epub a samozřejmě umí  PDF (kde se naučil hledat a nový toolbar). Včetně možnosti nechat si e-knihy předčítat. Viz Čtení e-knih v prohlížeči a Edge umí i předčítání nahlas. V září 2019 podpora EPUB odstraněna, viz Microsoft vypnul podporu EPUB v Edge a vlastníkům doporučuje stáhnout si aplikace, které to umí

Microsoft pro Edge vytvořil rozšíření Translator pro překlad webů, pochopitelně přes Bing (takže co se češtiny je to ještě větší katastrofa, než Google Translate). Pokud v Edge Translator máte, tak se bude objevovat v podobě ikonky v adresním panelu. Což bude dělat jenom pokud si bude myslet, že může něco přeložit. Viz Okamžité překlady webů

To, že Edge umí rozšíření, není žádná novinka, ale možná je vhodné to připomenout. Více případně v Umí Microsoft Edge rozšíření? Jak do Microsoft Edge například přidat Adblocker?

Při stahování souboru je zde volba Run/Spustit, naštěstí Microsoft pochopil, že i tyhle soubory budete chtít uložit, takže Uložit jako/Save as v ostré podobě vrátil zpět. Samotné Run/Spustit stažené neuloží, takže na to pamatujte.

Edge je nově možné ovládat gesty myši realizované přes rozšíření pro Edge (rozšíření přímo od Microsoftu). Viz Gesta myší pro zavírání záložek a další operace a gesta jsou navázána na pravé tlačítko myši.

Vylepšení se dostalo i vysílání na další zařízení. Co navíc, při požadavku ny vysílání se otevře Connect panel.

Techničtější novinkou je to, že je aktivní WebRTC 1.0 včetně H.264/AVC.

Psaní poznámek (Web Notes) má nejenom novou ikonku,. ale funguje jako Ink Workspace.

Import a Export záložek je nově možný v HTML, viz Jak mohu importovat do Microsoft Edge záložky (oblíbené) z jiného prohlížeče?

Snad je to všechno (podstatné, protože drobnosti bude asi více). Pokud jste narazili na nějakou užitečnou novinku v Edge v Creators Update, dejte vědět.

TIP: V Jak stáhnout Windows 10 Creators Update? zjistíte, jak se ke Creators Update dostat dříve, než na vás přijde řada.  A ve Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete stovky tipů pro Windows 10, ale i starší Windows.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky