Co je nového v Edge ve Windows 10 October 2018 Update

Microsoft se hodně snaží aby z Edge vytvořil používaný prohlížeč, ale nějak stále není podstatný důvod k tomu, abyste opustili Chrome, Firefox či Safari a přešli na Edge. Byť v říjnové aktualizaci se najdou různorodé novinky.

Změnilo se menu (to dostupné v pravém horním rohu pod „…“) a Nastavení/Settings (tam Microsoft pochopil, že to konečně musí začít nějak lépe strukturovat). Někdy píší, že do menu byla přidána například i Nová záložka/New tab – ale nějak to tam nevidím (a na screenshotu to taky nenajdete)

2018-10-07 11_15_45-Microsoft Edge Tips a 1 další stránka ‎- Microsoft Edge.png

V Nastavení najdete Media Autoplay (Settings -> Advanced) a umožní vám to zamezit automatického přehrávání videa. Možnosti jsou Allow (všechno hraje), Limit (hrají, ale nejsou slyšet a Block (nebude hrát, dokud to ručně nespustíte). Můžete si i definovat, které weby mohou přehrávat a které ne.

2018-10-07 11_17_32-Microsoft Edge Tips a 1 další stránka ‎- Microsoft Edge

Novinkou je i podpora Web Authenticaion pomocí hardwarových klíčů (FIDO U2F) a dalšího hardware.

Došlo i ke změně vzhledu (více Fluent designu), trochu lépe rozpoznatelné záložky (Google by se třeba mohl poučit?). K dispozici je Světlý a Tmavý režim (ale to není novinka)

Prohlížečí PDF, e-knížek  a Reading View umí dohledávat definice slov – stačí vybrat slovo a automaticky se zobrazí definice. Reading View umí více barev a režim Line focus se zvýrazněním jedné, tří nebo pěti řádek – zní to dost užitečně.  Vylepšila se i práce s otevřenými PDF – PDF toolbar konečně popisuje ikonky (to bude slávy až designerů dojde, že uživatelé skutečně netuší co ty ikonky znamenají).

Připomenout dobré je, že Edge existuje i pro iOS a Android a umí se „synchronizovat“ s tím v počítači. Bohužel v počítači stále neumí více profilů, takže pro seriozní práci je Edge stále marné.

Drobné změny jsou i v připínání/odkládání karet, konečně je možné v přehledu stažených souborů kopírovat odkaz či otevřít ve složce. Prostě buď takové ty věci co všechny dobré prohlížeče už dávno mají nebo zmatené věci, které stejně nebudete používat.

2018-10-07 11_19_27-Microsoft Edge Tips a 1 další stránka ‎- Microsoft Edge.png

Jedna z těch nejvíce povedených věcí je, že když se podíváte na Nastavení -> Upřesnit, tak tam najdete možnost vypnout Flash a doporučení to udělat, pokud chcete zůstat na webu více v bezpečí.

Na @365tipu se postupně objeví tipy týkající se novinek a změn v této aktualizaci Windows 10.  Všechny také zamíří do zdejšího souhrnu ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10. Maj ale i samostatný TIP v podobě Co je nového ve Windows 10 October 2018 Update a na co pozor při aktualizaci