@365tipu

Co je nového ve Windows 10 October 2018 Update a na co pozor při aktualizaci

říjnu dorazila nová verze Windows 10 (číslo má 1809) a označena je jako October 2018 Update (viz Jak stáhnout Windows 10 October 2018 Update). Jsou v ní různé novinky, řada z nich zamíří do vlastních tipů, ale některé jsou menší.

Při aktualizaci pozor na jednu zásadní věc – pokud se hlásíte do domény a tam je nastaveni mazání neaktivních účtů po nějaké době, tak může dojít po aktualizaci na Windows 10 k tomu, že vám prostě zmizí obsah účtu. Stačí si to ohlídat a vypnout (ono nastavení) před aktualizací. Tohle nakonec vedlo k tomu, že Microsoft 6. října 2018 tuto novou verzi Windows stáhl a uvolní ji znovu až po opravě (zejména) této chyby.

Poznámky k aktualizaci

Na tablet s mírně přes 9 GB volného místa to kupodivu bez problému stačilo – u předchozích aktualizací to býval docela boj.

Nečekejte, že to půjde rychle. Stažení několika GB (image má 4.6 GB) a příprava je nejdelší – stažení podle rychlosti Internetu, zbytek tak od 30 minut do jedné hodiny. Samotná aktualizace je poměrně rychlá pokud máte rychlý stroj (disk) a dostatek paměti – 10-15 minut.  U pomalejších to ale může být mezi 30 minutami až hodinou. Dobré je, že Microsoft splnil co slíbil, že omezí dobu kdy váš stroj nebude použitelný k práci.

Po instalaci vás čeká nové dotazování zda chcete povolit ovládání hlasem (Cortana) a tím i zasílání co říkáte do Microsoftu, využívají polohy aplikacemi a zda chcete zapnout funkci Najdi moje zařízení. Nový dotaz je i na odesílání diagnostických dat – buď úplná nebo základní, samostatně na data o tom jak píšete na klávesnici (a rukou) a následně zda se vám mají Windows přizpůsobovat nebo ne. Ale ani tady to nekončí, znovu se vás Microsoft zeptá i zda chcete mít aktivní advertising ID. Na jednu stranu fajn, na druhou stranu to spíš povede k tomu, že tyhle věci začnou lidi prostě odklikávat. Což nakonec může být účel.

Pokud jste na počítači neměli zapnuté inteligentní úložiště (Windows Storage Sense), budete mít v upozorněních nabídku na zapnutí – tohle je užitečná funkce, takže moc neváhejte.

TIP: Co dělat, když nejde nainstalovat Windows 10 Fall Creators Update (a jakékoliv velké update)? platí i zde. Některé pokusy o October 2018 Update končí na chybách dost typicky řešitelných odpojením všeho co jde a teprve poté aktualizováním.

Po aktualizaci samotných Windows vás ještě bude čekat aktualizace aplikací – nestane se to automaticky, nebo alespoň ne pro všechny aplikace. Třeba Your Phone (Váš Telefon) se neznámo proč po spuštění bude hlásit o aktualizaci, spustí vám Microsoft Store a …. zbytek musíte udělat ručně. Ručně aktivovaná aktualizace aplikací vám tam možná skoro dvě desítky do fronty přidá.

Co ve Windows 10 October 2018 Update nenajdete

Sets se nakonec do ostré podoby nedostaly – mělo jít o další rozšíření záložek (co známe z prohlížečů) napříč Windows 10 (do souborového průzkumníka například) a v ještě pokročilejší podobě měly Sets umožňovat v jednom okně sdružovat i zcela nesourodá „další okna“.

Co Windows 10 October 2018 odstranilo nebo v budoucnu odstraní

  • Výstřižky/Snippet mají novou náhradu
  • Disk Cleanup je nahrazený přes Free Up Space Tool 

Co se změnilo a co je nové

NOVÉ: Váš Telefon (Your Phone) ve Windows 10 October 2018 Update umí posílat/číst SMS a pracovat s fotkami z telefonu. Když už se vám podaří to zprovoznit, tak to vypadá jako docela užitečná věc.

ZMĚNA: Microsoftu konečně došlo, že podivné modré okraje oken smysl nedávají, takže jsou pryč a okraje oken jsou šedé a plynule přecházejí. Velmi rychle objevíte i lepší stínování (hlavně u menu a vyskakovacích věcí). Jde o postupně nasazování Fluent Design

ZMĚNA: V Nastaveni/Settings -> Usnadnění přístupu/Ease of Access -> Zobrazení/Display  najdete novou možnost nastavení velikosti písma – pomocí posuvníku. Mělo by se to projevit napříč systémem, ale otázka je, jak to bude/nebude fungovat v různorodých aplikacích.

2018-10-07 12_44_54-Nastavení.png

ZMĚNA: Fonty nově mohou instalovat všichni uživatelé a při instalaci si mohou vybrat, zda je instalují i pro ostatní uživatele v systému. Pokud „pro všechny“,  budou pochopitelně potřebovat práva Správce.  Bez výběr „pro všechny“ to nově mimochodem instaluje jen pro přihlášeného uživatele.  Souvisí s Windows 10 April 2018 Update mění práci s písmy (fonty) a nově jsou i v Microsoft Store

NOVÉ: Souborový průzkumník umí temný/tmavý režim – aktivuje se automaticky, pokud si tmavý/temný režim nastavíte pro Windows jako takové. Což už není nutné dělat podle Povolte si ve Windows 10 skrytý temný motiv. Je přímo dostupný v  Nastavení/Settings > Přizpůsobení/Personalization > Barvy/Colors

NOVÉ: Pokud používáte na tabletu či počítači s dotykovým displejem Swiftkey, tak se vám možná bude líbit, že swyping (ježdění prstem po klávesách) dorazilo i sem. Je přirozenou součásti on-screen klávesnice ve Windows 10.  Pro češtinu ale nikoliv, pouze English (United States), English (United Kingdom), French (France), German (Germany), Italian (Italy), Spanish (Spain), Portuguese (Brazil), a Russian. Pro výchozí českou klávesnici se mimochodem nezměnilo nic, je to stále stejná zrůdnost (viz Pořiďte si normální dotykovou klávesnici na Windows 10 tabletu, ne tu českou hrůznost)

NOVÉ: A když už byla řeč o klávesnici, tak nově je přítomno i oněch 157 nových Emoji z Unicode 11. Jaká je Klávesová zkratka pro otevření Emoji panelu ve Windows 10 určitě víte, že? (Win a středník, někde to může být Win a čárka k tomu).

NOVÉ: Schránka ve Windows nově umí historii a synchronizaci a tohle se určitě bude líbit. Šikovné.  Plus ZMĚNA, tohle má klávesovou zkratku Win+V

ZMĚNA: Vyhledávání přes Cortanu (lupa v hlavním panelu) by nově mělo zobrazovat nejenom výsledky z webu, ale i náhledy na ně. Je možné, že to pro češtinu nefunguje, protože tohle nemohu přimět k chodu.

2018-10-07 10_01_44-Microsoft EdgeNOVĚ: Končí klasický Snipping tool, náhrada viz Lepší cesta k pořizování screenshotů včetně anotací

ZMĚNY: Co je nového v Edge ve Windows 10 October 2018 Update ukazuje na to jak hodně se Microsoft snaží, ale pořád je to dost málo.N

NOVÉ: V Nastavení -> Systém -> Displej je nově snadná možnost nastavit HDR displej pro zobrazování HDR obsahu – video, hry a WCG (Wide Color Gamut) aplikace.

ZMĚNA: Windows přechází na „Net Adapter“ framework u ovladačů a mělo by přinést lepší stabilitu hlavně pro mobilní (LTE) připojení. A pokud v počítači/notebooku něco takového máte (LTE SIM přímo nebo USB LTE modem) tak v Nastavení -> Síť a Internet -> Využití dat jsou nově zobrazeny i informace o využití dat při roamingu.

ZMĚNA: Při bezdrátovém odesílání displeje (Promítání) bude na obrazovce nahoře pruh (podobně jako když jste vzdáleně připojení) a bude tak možné vidět že odesíláte displej, ale také bude snazší odpojení. Jsou k dispozici i režimy Game/Herní (nízké zpoždění), Video (zpožděním se hodí pro přehrávání videa) a Productivity/Produktivita (rovnováha mezi zpožděním a použitelnosti počítače).

ZMĚNA: Windows Defender se mění na Zabezpečení Windows/Windows Security a dá se tam trochu líp vyznat.

NOVÉ Task Manager (Správce úloh) má dva nové slupce ukazující spotřebu – bohužel jen jen v několik úrovních (Velmi nízká, nízká, atd, až vysoká) a v podobě „aktuální“ a „trendu“. Tady ale pozor, spotřebu to neměří, jen to bere v úvahu využití procesoru, disku a grafiky.

2018-10-07 12_27_15-Správce úloh.png

NOVÉ: Windows Update bude předvídat vhodný čas pro restart pomocí strojového učení – nemělo by se tak stát, že pracujete, na pár minut s odskočíte udělat kafe a Windows se vám mezitím restartnou. Nezapomeňte, že stále můžete nastavit rozmezí od-do v podobě aktivních hodin 

2018-10-07 12_47_28-Nastavení.png

ZMĚNY: Game Bar má nové ovládání audio výstupu, poskytuje informace o fps, využití CPU, GPU a RAM. Přepína dedicate resources povoluje nový Game Mode/Herní režim pro zrychlení her u PC kde běží více věcí na pozadí. Game Bar se stále otevírá pomocí Win+G a nově je i ve Start Menu. Jen je otázka, jestli se tomu velkém kusu přes třetinu obrazovky ještě dá říkat Game Bar 🙂 Nezapomeňte, že klávesové zkratky se dají v Nastavení měnit.

ZMĚNY: Notepad (Poznámkový blok) ve Windows 10 October 2018 Update má nové vychytávky. Sice žádné revoluční, ale něco by tu bylo.

ZMĚNY: Nové je i Skype a určitě už víte, že v listopadu 2018 Microsoft ukončí existenci předchozí verze Skype. Nic dobrého od Skype ale stále nečekejte.

ZMĚNY: WSL (viz Windows Subystem for Linux aneb Ubuntu Bash) má konečně klávesové zkratky pro Copy/Paste – musíte si je povolit (pravým tlačítkem v konzoli -> Properties/Vlastnosti a tam povolit Ctrl+Shift+CCtrl+Shift+V). Se Shiftem proto, že ve WSL je klasické Ctrl+C/Ctrl+V namapované na něco jiného.

ZMĚNY: Spuštění Linux shellu je nově dostupné v souborovém Průzkumníkovi v kontextovém menu. Linux Shell si tak spustíte v konkrétní složce – podržte Shift a pak pravým tlačítkem na složce, budete moci vybrat Open Linux shell here.

ZMĚNY: Diagnostic Data Viewer (prohlížeč pro „telemetrická“ data) už asi znáte (viz Lepší práce s diagnostickými daty (telemetrií) a nastavení) a v říjnové aktualizaci umí navíc zobrazit i hlášení chyb/problémů (Problem Reports) a nějaké nové možnosti filtrace.

ZMĚNA: Bluetooth zařízení konečně i ve Windows 10 ukazují stav baterie. Najdete v Settings -> Devices -> Bluetooth & Other Devices. Pokud to zařízení tedy umí.

ZMĚNA: Focus Assist se zapíná automaticky pokud hrajete celoobrazovkovou hru (doposud jen pokud jste hráli celooobrazovkou Direct-X hru).

ZMĚNA: V Apps -> Video Playback si můžete zapnout Adjust video based on lighting a přehrávání videa se přizpůsobí jasu detekovaném v senzoru. Samozřejmě, pokud nějaký takový senzor zařízení má.

ZMĚNA: Storage Sense (Intelientní úložiště) umí odstraňovat soubory uložené v One Drive, které jsou nastavené na „on demand“ a dlouho jste je nepoužili. Můžete povolit v Settings -> System -. Storage a pod Storage Sense najdete Change how we free up space automaticallyLocally available cloud content.

POZNÁMKA: Tento tip bude aktualizován při vydání nových tipů týkajících se October 2018 Update ale i přidáním zmínek o novinkách, které nejsou tak velké, aby stály za samostatný tip.  Nové tipy samozřejmě najdete i v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky