@365tipu

TIP#1786: Co je nového ve Windows 10 October 2020 Update (20H2)

Microsoft přichystal další podzimní aktualizaci Windows 10. Je označována jako Windows 10 October 2020 Update (20H2) a jde ji poznat také podle verze 2009 (protože je ze záři 2020) a buildu 19042.572. Řeší chyby, výkonnost a přináší pár změn. Není to ale tak velké jako klasické aktualizace – stahovat budete pár minut, instalovat také.

Nainstalovat můžete, pokud vám na počítači v Nastavení/Settings -> Aktualizace a zabezpečení/Update & Security je nabídnuta možnost stáhnout a instalovat – bude to tam navíc označeno jako „Feature Update to Windoss 10, version 20H2„. Microsoft totiž opět vymýšlí změny v označování aktualizací.

Pokud nic nabízeno nemáte, tak druhá možnost je-jít do Download Windows 10 a tam stáhnout Microsoft Update Assistant.

Změny a novinky

Klasicky System Control Panel je pryč – tedy ten co se nacházel ve klasickém (starém) Ovládacím panelu (Control Panel). Nic co by vadilo, všechno potřebné je v novém Nastaveni/Settings. Položka tam zůstala, ale kliknutí už vede na nové místo. Ve starých Ovládacích panelech ale stále je záplava věci, které v nových nenajdete. Microsoftu tohle trvá už podezřele dlouho.

Chromium Edge je nově zabudované přímo ve Windows 10. Pokud ho nepoužíváte, tak je to jedno. Pokud ho používáte, tak vlastně také. Alt+Tab bude ukazovat otevřené záložky z Edge jako kdyby to byla okna (není tam tedy jedno otevřené Edge, ale každá záložka z něj je vidět samostatně).  Změnit to můžete v Nastavení/Settings – Systém/System -> Multitasking. Podobně je možné vidět otevřené záložky v ikonce v liště u připnutých webů z Edge.

Váš Telefoin/Your Phone nově umí „spouštět“ aplikace z Android telefonu na Windows, včetně více najednou. Stále to má ale tentýž problém, tohle funguje jen pro vybrané modely od Samsungu.

Start Menu doznalo změn v ikonkách a ty se navíc mohou měnit podle toho jaké schéma barev si vyberete a jinak funguje i barva pozadí. V Nastaveni/Settings -> Přizpůsobení/Personalization -> Barvy/Color se případně dá vrátit k původnímu chování.

Microsoft vylepši Pomocníka pro soustředění/Focus Assist aby opravdu lépe pomáhal se soustředit. Po ukončení nebude následovat lavina upozornění ale jejich souhrn. Změnit lze v Nastavení.  A když už je řeč o upozorněních/notifikacích tak je v nich nově vidět logo aplikace a je snazší je zavřít (tím je myšleno vyskakující upozornění vpravo dole).

Pro připojený displej je nově možné přímo v Nastavení/Settings -> Systém/System -> Displej/Display -> Upřesňující nastavení obrazovky/Advanced Display Settings menít obnovovací frekvenci.

U zařízení chovajícího se jako počítač i tablet se nově po odpojení klávesnice Windows 10 automaticky přepnou do tabletového režimu. Už nebudou obtěžovat s dotazem. Změnit to lze v Nastavení/Settings -> Systém/System -> Tablet.

Pokud se vám v Liště/Taskbar objevují ikonky co jste tam neměli, tak je to proto, že Windows tam některé přidají podle toho jak Windows používáte – typicky Můj telefon/Your Phone po připojení telefonu a Xbox pokud máte účet v Xbox Live.

V Nastavení/Settings -> Systém/System -> O aplikaci/About je nově možné specifikaci zařízení i specifikaci Windows zkopírovat do schránky.

Mrkněte do What’s new in Windows 10, version 20H2 for IT Pros pokud chcete i nějaké ty více specializované změny.

Předchozí aktualizaci Windows najdete popsanou v Co je nového ve Windows 10 Version 2004 (May 2020 Update)

PS: Pokud se ptáte proč tip přichází až v prosinci tak prostě proto, že se 20H2 automaticky objevilo až teď a s ohledem na malé množství změn nebyl důvod spěchat.

TIP: Další tipy a triky pro Windows a Windows 10 najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky