@365tipu

Co je nového ve Windows 10 Version 2004 (May 2020 Update)

Květnová aktualizace Windows 10 je tu, stáhnout ji můžete už nyní, do Windows Update samozřejmě dorazí až někdy o hodně později. Pokud se rozhodnete stahovat a zkoušet štěstí, tak samozřejmě pozor, už se objevuje řada věcí, se kterými v počítači nebude kamarádit a dopadne to špatně. Každopádně žádná zásadní katastrofa se prozatím neobjevila a vrátit zpět můžete systém jako vždy (mrkněte do Problémy s Windows 10 May 2020 Update (Version 2004). Na co si dát pozor). Podstatné ale je, co je nového.

Co už ve Windows 10 není nebo nebude

Windows To Go (možnost dát si Windows na USB) je kompletně odstraněn.

Microsoft Edge v Classic podobě.  Chromium Edge je velmi důstojná náhrada.

Dynamice Disks budou později nahrazeny Storage Spaces.

Cortana v původní podobě, ale o tom víz dále.

Co je nového

Windows Defender konečně chrání proti PUA/PUP, tedy proti potenciálně nechtěným programům.  Uměl to i doposud, ale bylo to nutné extra aktivovat a nebylo to snadné (Jak nastavit Windows Defender aby hledal i Potenciálně nechtěné programy (PUP)?).  Nově umí zablokovat už samotné stažení i instalaci.

Reset This PC (tedy uvedení do továrního/výchozího stavu) je nově možné provést „z Cloudu“. Což prakticky znamená, že se vše potřebné stáhne ze serverů Microsoftu a nepoužije se to co máte v počítači.  Může se hodně hodit pokud máte Windows na počítači tak nakoplá, že to nejde udělat původní cestou. Samozřejmě budete potřebovat připojení k Internetu a připravit se na stažení zhruba 4 GB dat.

2020-05-30 11_33_53-Nastavení

Stav připojení k sítí se dočkal vylepšení. Například je tam lépe vidět kolik jednotlivá připojení využívají dat. Rovnou uvidíte i všechna rozhraní.  Nic se ale nezměnilo na využití starých ovládacích panelů pro zapínání/vypínání síťových adaptérů a cesta k nim je stále stejně komplikovaná.

Vyhledávání se naučilo efektivněji používat disk pro index a samotná indexace by měla být ohleduplnější. V dobré se to projeví i na vyhledávání z menu.

2020-05-30 11_55_56-Nastavení

Windows Update je možné lépe nastavit s ohledem na zátěž suťového přípojení (tolik potřebné omezení je konečně tu) a nově je také možné lépe nastavit co se bude či nebude aktualizovat – hlavně se to týká možnost vybrat ovladače které chcete/nechcete aktualizovat.

Swiftkey klávesnice pro tabletovou/dotykovou podobu se dočkala mírného vylepšení.  Navíc umí 39 jazyků.

K dispozici jsou nové Kaomoji.

Diktování hlasem je na tom také lépe.  Vyzkoušejte jako Win+H

2020-05-30 11_31_00-Cortana

Cortana má klasického chatovací UI ale zase přišla o veškerou podporu chytré domácnosti. Nově by měla umět používat jiný jazyk, než ten ve kterém máte nastavené Windows (konečně to Microsoftu došlo). Nově má i ikonku v liště, hned vedle vyhledávání. Moc ale nejásejte, stále platí „Je nám líto, ale Cortana není v jazyce čeština v současnosti dostupná“. Dialog Cortany je nyní klasické okno a dost nepochopitelně se nastavení Cortany ztratilo z Nastavení (není ani ve Speech) – tady to Microsoft těžce nedomyslel, tím že „čeština není podporována“ se nedostanete ani k nastavení.

Jazyková nastavení jsou přehlednější.

WSL 2 má nově klasické Linuxové jádro. To „2“ v názvu znamená, že jde o zcela novou verzi. Takže nejen rychlejší, ale třeba i podpora pro Docker. WSL 2 navíc funguje i na ARM strojích.

V Task Manageru je nově vidět typ disku a u GPU se ukazuje teplota.

XBOX Game Bar zobrazuje fps.

Pro hry se hodí i nějaké novinky v Direct X 12 (Raytracing Tier 1.1, Mesh Share a další).

2020-05-30 11_57_48-Nastavení

Textový kurzor má nově „indicator“ formu – může být větší, barevný a i viditelnější formu. Kurzor myši má nově nastavnitelou rychlost přímo v Settings -> Devices -> Mouse (dříve jenom v původním Ovládacím panelu)

Paswordless je nový termín Microsoftu pro „eliminaci hesel“ na vašem zařízení – nic v tom ale nehledejte, jde jen o nastavení PIN (či jiného Windows Hello přihlášení) pro všechny uživatele. Hesla pro váš účet u Microsoftu vás to samozřejmě nezbaví. Užitečné je, že PIN nově funguje i v Safe Mode.

Na zamčené obrazovce je nová klávesová zkratka, Win + Ctrl + Shift + L. Můžete si ji vyzkoušet.

Virtuální plochy je možné přejmenovat. Stačí kliknout na výchozí jméno a přejmenovat dle libosti.

Windows 10 nově podporují síťové kamery. Tedy ty co jsou připojitelné přes IP adresu.

2020-05-30 11_59_03-Nastavení

Nepříliš oblíbené otevření aplikací po restartu počítače je možné konečně vypnout.

Vyčištění disku nově nesmaže automaticky (můžete to ale zapnout) složku se staženými soubory.

TIP: Nástroj na vyčištění disku vás zbaví schovaných starých Windows i dalších zbytečných věcí

2020-05-30 11_49_38-Nastavení

Paint a WordPad jsou nově volitelné aplikace a je možné je tedy i odstranit. Instaluji se ale automaticky. A Přidat volitelnou funkci (Optional Features) má poněkud lepší rozhraní  – je tam vyhledání a zaškrtávací políčka.

Bluetooth má vylepšené rychlé párování, ale týká se to samozřejmě jen zařízení, která to podporují.

Nastavení vašeho účtu se zlepšilo – v Settings -> Accounts -> Your info je i snazší změna profilového obrázku. Změna v počítači se projeví i v účtu na síti.

Start Menu má rovnou aktivované hledání, můžete tedy začít psát co hledáte.

V Nastavení je nově nahoře vidět váš účet a také různá další důležitá upozornění. Chová se to ale stejně záludně jako doposud. Občas to tam je, občas to tam není.

Upozornění (notifikace) mají menší vylepšení v nastavování – přes ozubené kolečko můžete hned upozornění od této aplikace vypnout nebo se vydat do nastavení.

2020-05-30 11_48_12-Nastavení

Změna je i v nastavování Zvuků pro aplikace a zařízení (tedy to co je v češtině Předvolby pro hlasitost aplikací a zařízeni)

Tipy a triky pro Windows 10 a Windows vůbec najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

PS: Pokud narazíte na něco nového/změněného co není uvedeno výše, dejte vědět.  Je možné, že některé z novinek se časem dočkají podrobnějšího tipu (WSL 2 je dobrý kandidát).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky