@365tipu

Nástroj na vyčištění disku vás zbaví schovaných starých Windows i dalších zbytečných věcí

Zmáčkněte si ve Windows 10 vyhledávání a zkuste „Disk Cleanup“ nebo „Vyčištění disku“ a vyberte si, že chcete spustit jako správce (pravé tlačítko myši). Případně Start -> Systém -> Úložiště a kliknout na příslušný disk, pak kliknout na Systémové soubory a vyhrazené místo a další části zde uvedené (ale pozor, dlouho dlouho to zdánlivě nic nedělá). Čistě prakticky bych spíše doporučil první variantu, tu která vás přivede ke klasickém Ovládacímu panelu.

2015-08-13 09_25_29-Vyčištění disku DISK2 (C_)

Po výběru systémové disku (C: v mém případě) a několika dlouhých minutách zkoumání se dostanete k přehledu toho, co na disku máte a co je možné z hlediska systému odstranit. Pokud jste aktualizovali na Windows 10 tak jedna z voleb bude možnost odstranit kompletní uloženou předchozí verzi Windows – což můžete udělat (ale nesmaže to všechno, viz Mohu smazat $Windows.~BT a $Windows.~WS složky po update na Windows 10?).

TIP: V Jak zjistím, co mi ve Windows 10 zabírá místo na disku? se dozvíte, že v hloubí Windows je nástroj, který vám řekne co na kterém disku zabírá kolik místa. Dokonalý sice není, ale hodit se může.  Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows? pomůže se snazší odinstalaci programů.

Budete zde moci vysypat Odpadkový koš (Recycle bin), odstranit Dočasné soubory (Temporary Files), náhledy/miniatury (Thumbnails) obrázků, soubory vytvářené při pádu systému a řadu dalších věcí. V zásadě by vše co zde lze smazat mělo být bezpečně smazatelné – včetně toho, že vám to umožní smazat předchozí verzi Windows po update na Windows 10 (v mém případě jde o 40 GB prostoru na disku).

V záložce „Další možnosti“ vám to ještě připomene, že můžete zamířit do odebrání programů co jste si do počítače natahali (to bývá dost vhodná zábava na dlouhé večery, protože tam najdete řadu věcí o kterých už možná ani nevíte). A také promazat „body obnovení“, tady záznamy stavu systému před instalaci aktualizaci (nejčastější důvod vzniku).

Jak získat skryté volby v Nástroji na Vyčištění disku ve Windows se dozvíte, že Nástroj na vyčištění disku toho umí vyčistit více.

TIP: Po instalaci Windows 10 Anniversary Update si můžete opět vyčistit disk připomene, že i tyhle složky se objeví při instalaci nové verze Windows co dorazila v srpnu 2016.

V dubnu 2017 dorazil Windows 10 Creators Update, takže se vám bude hodit Jak stáhnout Windows 10 Creators Update? 

Jak ve Windows 10 ušetřit místo na disku pomoci Compact OS je další užitečná možnost jak si pořídit další volné místo na disku.

Hodit se může i Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner?

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky