@365tipu

Mohu smazat $Windows.~BT a $Windows.~WS složky po update na Windows 10?

V Jak stáhnout Windows 10 a aktualizovat. Na co si dát pozor před i po aktualizaci? byla na @365tipů poprvé zmínka o existenci složek $Windows.~BT a $Windows.~WS – hlavně s ohledem na případné selhavší stahování Windows 10 a nutnost tyhle složky smazat, aby nové stažení proběhlo bez problémů. Pokud jste ale už na Windows 10 přešli, tak je dobré vědět, že tyhle dvě složky jsou zbytečné a je možné je odstranit. Vrátí se vám poměrně dost značný prostor na disku (1.6 GB + 6.1 GB v mém případě).

Obě složky jsou skryté a najdete je na systémovém disku (což ne nutné musí vždy být disk C:). Abyste je případně viděli, tak si v Prohlížeči souborů (File Explorer) musíte kliknout na Zobrazení -> Skryté položky.

Prebytecne-slozky-po-update-na-Win10

Čistě teoreticky můžete tyto složky smazat přímo z Prohlížeče souborů (File Explorer), ale pokud by to nešlo (protože nejste vlastníci, zejména), tak je možné použít takeown a icacls příkazy pro nápravu.

takeown /F C:\$Windows.~BT\* /R /A 
icacls C:\$Windows.~BT\*.* /T /grant administrators:F 
rmdir /S /Q C:\$Windows.~BT\	
takeown /F C:\$Windows.~WS\* /R /A 
icacls C:\$Windows.~WS\*.* /T /grant administrators:F 
rmdir /S /Q C:\$Windows.~WS\

Pokud nemáte jako systémový disk právě onen C:, tak si musíte výše uvedené příklady upravit. Nezapomeňte, že to bude fungovat jenom pokud si příkazovou řádku spustíte jako správce (viz Co je nového v příkazovém řádku ve Windows 10? A jak se dá ovládat).

TIP: Po instalaci Windows 10 Anniversary Update si můžete opět vyčistit disk připomene, že i tyhle složky se objeví při instalaci nové verze Windows co dorazila v srpnu 2016.

Windows 10 schovávají ještě předchozí verzi Windows, plně připravenou k návratu zpět (viz Jak obnovit předchozí systém po aktualizaci na Windows 10?, kterou můžete také odstranit (pokud se nechcete vracet) a ušetřit ještě více místa na disku. Ale o tom až v samostatném tipu (Nástroj na vyčištění disku vás zbaví schovaných starých Windows i dalších zbytečných věcí). Mimochodem, odstranění předchozí verze Windows smaže BT složku, ale WS ponechá, takže ji stejně budete chtít smazat ručně.

Pokud máte stále původní Windows a přesto na disku máte některou z těchto složek? Znamená to, že Windows Update stahuje Windows 10 aby vám je mohlo nabídnout. A ne, zastavit to nemůžete.

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky