@365tipu

Jak stáhnout Windows 10 a aktualizovat. Na co si dát pozor před i po aktualizaci?

Windows 10 jsou venku od 29. července 2015, můžete je mít zdarma pokud máte Windows 7 nebo Windows 8 až do konce července 2016. Aktualizace buď půjde přes Windows Update, ale to budete muset počkat až na vás dojde řada, nebo ji můžete udělat ručně. Jak se to udělá najdete v Jak stáhnout Windows 10? Mělo by to být velmi snadné a zjistíte tam i to, jak si udělat DVD (ISO) nebo USB s Windows 10.

Co byste měli vědět předtím, než se pustíte do aktualizace

Najděte si Product Key, může se stát, že ho budete potřebovat zadat pokud přecházíte ze starších Windows na nové desítkové. Pokud ho nemůžete najít, zkuste zjistit Product Key přímo z počítače. K nalezení bývá na nálepce na počítači, na krabici/DVD na kterých jste si Windows pořídili, v e-mailu s potvrzením o koupi. Může se stát, že Product Key co máte nebude fungovat, zejména to riziko hrozí u OEM podob – budete muset podstoupit telefonní aktivaci Windows.

Pokud budete instalovat pomocí DVD/USB tak si předem zjistěte, jakou verzi chcete aktualizovat – musíte si vytvořit DVD/USB v odpovídající jazykové verzi i správnou 32/64 bit verzi. Jinak nebude možné aktualizovat a jediné co vám bude nabídnuto je instalace nových Windows bez zachování aplikací.

Stahovat se bude zhruba 3 GB dat a nemáte-li na to dostatečně kapacitní připojení k Internetu, tak se připravte na mnoho hodin čekání. A pokud vás napadne to stahovat přes mobilní připojení, tak asi přijdete o FUP. Aktualizujete-li více počítačů se stejnými Windows (jazyk a 32/64 bitů) tak se vyplatí si udělat USB klíčenku.

Je asi marné připomínat, že před aktualizací byste měli zazálohovat váš počítače.

Aktualizace na Windows 10 ponechá k dispozici předchozí systém a máte případně jeden měsíc na to, abyste se vrátili zpět. Po měsíci nejspíš Windows uložený původní systém smaže. Smazat ho můžete ručně i vy, přes aplikaci pro uvolnění místa na disku. Mimochodem, Mirek Karban psal, že návrat je snad dokonce ještě rychlejší než instalace.

Samotná aktualizace je poměrně rychlá, bude vyžadovat pár restartů a vaši pozornost nijak extra vyžadovat nebude. Po aktualizaci dostanete nejspíš něco, co vypadá skoro stejně jako váš předchozí systém, pouze s pár pozměněnými ikonkami.

Pokud budete mít po aktualizaci problém se přihlásit, tak si přepněte klávesnici na češtinu protože to může být v anglické podobě.

Windows 10 plocha a Start menu

Co byste měli vědět po aktualizaci

Aktualizace by měla dopadnout tak, že teoreticky vše funguje jako předtím. Teoreticky, protože ne všechno tak dopadne. Osobně jsem narazil zatím na následující věci, ale vy můžete narazit na něco dalšího.

POZNÁMKA: Následující postřehy pocházejí z roku 2015 z jedné z aktualizací. Některé se ale mohou hodit při kterékoliv z dalších aktualizací WIndows 10

Na notebooku se zrušilo nastavení tlačítek napájení a tím i reakce na zavření notebooku. Odstranilo to hibernaci a nastavilo usnutí (sleep). Takže tohle byste si měli zkontrolovat.

TIPVšechno co jste chtěli vědět o Windows 10 je nová souhrnná stránka shrnující tipy týkající se Windows 10 ale obecně i Windows. Je čas ji založit.

Pokud jste aktualizovali z Windows 7, tak bude asi vhodné přejít na „síťový“ účet od Microsoftu místo lokálního. Možná ho už máte, pokud ne, tak si ho vytvořte – má to řadu výhod, ale určitě i nevýhod, respektive rizik. Ale o tom možná někdy jindy nebo někde jinde.

Může se stát, že přestanou fungovat některé ovladače (nestalo se mi na notebooku) a těžko s tím něco naděláte, bude nutné počkat, zda se objeví nové, aktualizované. Totéž se může stát u některého z programů, ale osobně si myslím, že je to velmi málo pravděpodobné – sice je to číslováním nová verze, ale zjevně až tak jiná nebude.

  • Pokud snad máte NVIDIA (GeForce GTX 660 zejména) tak je tam zádrhel, dá se ale obejít, teoreticky postup najdete zde. Osobně jsem na problém  s GeForce GTX 460 narazil, po aktualizaci Windows 10 nepřevzaly původní ovladač a nový nestáhly, bez problémů ale šlo stáhnout desítkový ovladač od NVIDIA.

Windows 10 Settings

Jste-li ve Windows 10 noví, tak si projděte si Nastavení a nové Start menu, které navíc nahradilo původní dlaždice (ano, zbytečná věc jménem Dlaždice je pryč). Při procházení mimochodem zjistíte, že se sice většina věcí vizuálně změnila, ale některé věci zůstaly takřka v původní (Windows 8) podobě. Viz též  Co byste měli vědět o novém Start Menu ve Windows 10?

Pokud se rozšířeného Start menu budete chtít zbavit, tak i to je jednoduché, prostě z něj ty kupy dlaždiček odstraňte. Stejně jako z něj můžete udělat původní dlaždicovou celostránkovou podobu.

Po aktualizaci se osvědčilo spustit znovu aktualizaci systému, čekala tam dávka nějakých těch oprav.

TIP: Pokud se bojíte Windows 10, tak já bych řekl, že se není potřeba bát. Ovšem hlavně za předpokladu, že jste měli osmičky, protože nové desítky jsou v zásadě stále osmičky, jen s lepším rozhraním. Pokud máte něco staršího, tak to bude hodně velká změna.

Až budete řešit Nastavení systému, tak si dejte pozor na to, že Nastavení je jedna aplikace, kterou ze záhadných důvodů nelze otevřít najednou na více místech. Prostě pokud například aktualizujete a chcete si otevřít jinou část Nastavení, tak se prostě to již otevřené okno přepne.

Nový Task View = virtuální plochy (dekstop) také možná budou stát za vyzkoušení. Pokud tedy nepoužíváte víc monitorů, tam jsem na virtuální plochy nikdy nenašel využití.

Action Center a notifikace jsou poměrně dobře udělané, včetně všech potřebných udělátek na zapnutí/vypnutí věcí, ale pozor, notifikace z různých programů se sice objeví jako „popup“ vpravo dole, ale v Action Center je už mnohdy nenajdete. A nezapomeňte, můžete si nastavit, jak hodně toho v notifikacích bude vidět.

Cortanu, asistenční software, najdete přes vyhledávací políčko, kdybyste nevěděli jak to zapnout. Stačí tam kliknout na ikonku notebooku a v Nastavení pak vybrat, že Coratana má reagovat na to, že ji oslovíte. To se dělá přes „Hey Cortana“.

Hodit se vám bude možnost natáčet video jakékoliv aplikace – Windows + G vyvolá „Game Bar“ a tam najdete možnost záznamu (Record). Videa pak najdete buď v aplikaci XBOXu nebo v Video->Captures.

TIP: Protože určitě milujete GodMode, tak ho můžete mít i ve Windows 10. Vytvořte si novou složku a dejte ji jméno GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}. To před tečkou si mimochodem můžete pojmenovat jak chcete, podstatná je tečka a ten zbytek.

Pokud máte tablet, tak Windows 10 mají „tabletový režim“ – říká se mu Continuum a je přizpůsobený pro dotykové ovládání. V desktopové podobě to mimochodem znamená, že zmizely některé otravné reakce na umístění kurzoru myši (jako třeba nesmyslný pravý horní roh).

Další dodatky po vydání co už nemusí platit všeobecně

Michal Truhlář narazil na padající Explorer poté, co chtěl pravým tlačítkem vyvolat kontextové menu na složce – zjistil, že za to mohly extra položky menu tam instalované z věcí jako WinRar/AutoCAD a podobně. Aspoň víte co odinstalovat, případně pustit něco jako ccCleaner.

Další dobrý postřeh od Michala je ten, že pokud máte Windnows instalované na příliš malém oddílu, tak budete muset před aktualizací ten oddíl zvětšit – minimum je prý 350MB. Michal případně doporučuje i MiniTool Partition.

TIPVšechno co jste chtěli vědět o Windows 10 je nová souhrnná stránka shrnující tipy týkající se Windows 10 ale obecně i Windows. Je čas ji založit.

S OneDrive není všechno zrovna OK po upgrade, po pátém screenshotu tvrdí, že se stala chyba při vytváření složky pro screenshoty a nescreenshotuje. „Sorry, there was a problem creating a folder for your screenshots.“ zůstává i po restartu. Jinak to s tím OneDrive bude trochu vůbec komplikovanější – prozatím už asi nějakých pět hodin pořád indexuje soubory (mám jich tam jenom 26 tisíc, to snad není tak moc).

Petr Bubeník narazil na problém s Nvidia kartou, kde po upgrade na Windows 10 nešlo zvolit víc než 1024×768 (nebo tak nějak). Po zkoumání nakonec zjistil, že pro tu jeho kartu jdou použít i ovladače (Windows 8 ovladače, nové zatím nejsou) pro jinou řadu GPU – což problém vyřešilo. Třeba se vám to bude hodit.

TIPProč je (dobré)(špatné) mít k Windows účet od Microsoftu? A nejenom k Windows vám vysvětlí jak je to s těmi účty od Microsoftu vs. lokálními účty. A proč je používat či nepoužívat.

Jak ve Windows 10 změním výchozí prohlížeč? se vám bude hodit, protože Windows 10 změní výchozí prohlížeč na Edge a vůbec si s tím nedělají hlavu.

Důležitá věc týkající se bezpečnosti Wi-Fi sítí je k nalezení v Jak vypnout sdílení WiFi ve Windows 10? Jak zamezit sdílení hesel k vaší WiFi?

Update hlavního stroje (což je něco co má 4XCPU a mraky paměti a tak) se objevil podivný problém v Chrome ve Facebooku. Do políček pro psaní nejde hned psát, trvá to až 10 sekund, než to „rozmrzne“. Ale dělá to jenom na Facebooku, takže to musí mít něco společného s jejich snahou vše šmírovat a měřit.

Kaspersky Internet Security 15 se po update (hlavní stroj, Win 8.1 na Win 10 Pro) prostě ztratil a Windows si tam dosadily klasický Defender. Na webu Kaspersky Lab je jakési „upgrade“ pro Windows 10, ale to se moc použitelně netváří 🙂 Ale podle všeho to jde spustit znovu (a znovu) a pokračuje to. A mimochodem, to že to instaluje verzi 16 znamená, verzi 15 by to mělo odstranit. A jasně, bez restartu se nic nedokončí.

kaspersky-internet-security-windows-10-fail

Nejde spustit update tool pro Windows 10? Smažte $Windows.~BT a $Windows.~WS složky z vašeho disku. Stát se vám to může poté, co stahování spadlo – soubory v těch dvou složkách zůstávají zablokované a je potřeba se jich zbavit. Je možné, že budete muset restartovat do Nouzového režimu (Safe Mode).

Nejde spustit update tool pro Windows 10? Smažte $Windows.~BT a $Windows.~WS složky z vašeho disku

Jak obnovit předchozí systém po aktualizaci na Windows 10 vám poradí, jak případně vrátit zpět předchozí verzi Windows. Ale máte na to jenom měsíc od aktualizace.

Pokud máte ASUS notebook, tak můžete narazit na to, že chvíli po startu se vypne Touchpad a přestane vám fungovat „myš“. Řešení je popsané v ASUS Smart Gesture and Windows 10 – osobně jsem si tím prošel, stačilo ale vyvolat původní Ovládací panel a v Přidat/Odebrat programy dát repair ovladače – po restartu bylo už vše OK. Zmíněná aktualizace co pak dorazí přes Windows Update nic špatného neudělala.

Poznámka k HP ProBook – vše nejspíš dopadne dobře až na čtečku otisků, té pomůže až nový ovladač od Synaptics.

TIPJak dostat Windows 10 na tablet s Windows 8.1 je praktická zkušenost s aktualizací 8″ Toshiba Encore tabletu z 8.1 na desítky. Může se hodit i pro cokoliv jiného podobného.

Podle Window 10 and Nikon D7000 dslr jsou problémy s dostupnosti fotek na některých fotoaparátech Nikon,.

Jak udělat čistou instalaci Windows 10?

Tohle je záludná otázka, na kteoru odpovídají na Ars Technica v How to do a clean install of Windows 10 (from Windows 7 and 8), takže to moc rozepisovat nebudu. V zásadě to jde tak, že uděláte nejprve upgrade (čímž získáte potřebný Product Key pro Windows 10) a pak z DVD/USB uděláte čistou instalaci.

Najdete tam ještě i jeden užitečný trik, jak pomoci bránící se aktivaci – spuštěním cmd.exe a použitím „slmgr.vbs /ato„. K tomu co Ars píše bych ale doporučil si DVD/USB udělat v prvním kroku, pak z toho udělat upgrade a pak z téhož znovu udělat čistou instalaci. Protože jejich postup vede ke stažení těch skoro 3GB dvakrát.

To ale určitě není všechno

Pravda, tohle rozhodně není všechno. Aktualizoval jsem včera pozdě večer, takže jsem zatím postřehl jenom toto málo. Další věcí doplním, až na ně narazím. A také až se přesvědčím aktualizaci hlavního stroje. Vy můžete pomoci, stačí napsat, co by bylo vhodné doplnit a na co jste narazili vy. Tradičně na 365tipu@gmail.com, případně na Twitteru přes @365tipu nebo na Stránce na Facebooku.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky