@365tipu

TIP#1951: Co se stane, když z Windows 10 nepřejdu na Windows 11?

Už někdy tento rok Microsoft vypustí do světa nové Windows 11 (aktuálně je můžete mít v beta verzi, viz Jak stáhnout Windows 11?) a bude tlačit na uživatele Windows 10, aby přešli na novou verzi. Čas na to budou mít do 14. října 2025, kdy Windows 10 přestanou dostávat aktaalizace a začne být případně méně bezpečné pokračovat v jejich užívání. 

Po výše uvedeném datu budou Windows 10 stále fungovat a je i dost dobře možné, že Microsoft “konec života” odloží. V okamžiku kdy ale skutečně přestane poskytovat bezpečnostní záplaty, tak je velmi dobré přejít na Windows 11.

Windows 11 vyžadují aby počítač vedle Secure BOOT obsahoval i TPM – specializované bezpečnostní hardware (Co je to TPM, jak zjistit zda v počítači je a proč Windows 11 vyžadují, aby to váš počítač měl?).

Pokud váš počítač TPM nemá, tak to může znamenat problém – Windows 11 na něj nedostanete – máte pak dvě možnosti. Buď zůstat u Windows 10 (s rizikem) nebo si pořídit nový počítač, který TPM mít bude. 

Nutno dodat, že většina počítačů prodávaných minimálně v posledních zhruba pěti letech TPM má a se čtyřmi roky navíc (do roku 2025) to znamená, že v té doby budete stejně používat běžně pět a více let starý počítač a případná koupě novějších (nebo novější základní desky) určitě je dobrý nápad.

TIP: Jak v BIOSu/UEFI povolit TPM

Přechod z Windows 10 na Windows 11 nic nestojí, aktualizace je dostupná zdarma, stejně jako byla (a vlastně stále je) aktualizace z předchozích verzí Windows na Windows 10. Je hodně pravděpodobné, že Microsoft později v tomto roce opět lépe zpřístupní přechod na Windows 10 – na nové Windows 11 je totiž možné přejít pouze z Windows 10 nebo musí jít o kompletní novou instalaci.

Pokud máte počítač s Windows 10 a v roce 2025 nebudete na postupně nepříliš bezpečné verzi Windows zůstat a nechcete kupovat nové “železo”? Zkuste Linux. Řeč je o tom v Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat?

Hodit se může ještě Jaký je rozdíl mezi Windows 365 a Windows 11 (Windows 10)? a Které věci z Windows 10 už nenajdete ve Windows 11

PS: V ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete množství dalších tipů a triků pro Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky