@365tipu

TIP#1961: Které věci z Windows 10 už nenajdete ve Windows 11

Windows 11 odstraní některé věci z Windows 10. Při pohledu na přehled ale asi dojdete k tomu, že nejde o něco co by vám příliš mělo chybět. 

Internet Explorer už ve Windows 11 vůbec není. Ve Windows 10 bohužel ano a zcela se ho zbavit nejde. Microsoft Edge (což je klon Chrome/Chromium) nicméně umí “IE mode”

Timeline (zobrazení úloh/úkolů) je jedna z nejvíce zbytečných věcí, které se kdy ve Windows 10 objevily a je dost jisté, že jste ji nikdy reálně nepoužili. 

Živé dlaždice (Live Tiles) ve Start menu. U těch je dost jisté, že byly spíš na obtíž, než nějak užitečné. Kdyby Microsoft nevymýšlel před roky hlouposti a rovnou nabídl widgety bylo by to bývalo lepší. Ve Windows 11 samozřejmě widgety budou.

Seskupování dlaždic ve Start Menu jste možná čas od času používali, ale není to nic, coby chybělo. Nové Start menu ve Windows 11 to umět nebude. Ono toho tedy Start menu nebude umět víc, ale vadit to nejspíš také nebude – tuhle funkčnost nemělo smysl moc používat ani ve Windows 10. Pryč jsou i složky v Start Menu.

Quick status, tedy zanechávání informací od aplikací na zamčené obrazovce, také mizí. Otázka je, co nakonec Microsoft udělá v tomto ohledu s widgety.

TIP: Co se stane, když z Windows 10 nepřejdu na Windows 11?

Taskbar pouze dole na obrazovce je jedna z věcí, která je hodně nešťastná a nedává smysl. TaskBar (Panel Nástrojů) je třeba mít možnost umístit na kteroukoliv stranu displeje. Nemluvě o tom, že mít ho jen dole je krajně nepraktická varianta a krok zpět. K Taskbaru ještě viz Jak ve Windows 11 přesunout tlačítko Start na (původní) levé umístění a Jak do Windows 11 dostat panel nástrojů/taskbar a start menu z Windows 10?

Z Taskbaru zmizí ikonka People/Lidé. Je dost jisté, že vám vůbec nebude chybět. 

Tabletový režim nebyl na tabletech až tak špatný, ale reálně toho moc nepřinášel. Windows 11 by už mělo mít rozhraní takové, že na tabletu se bude používat lépe. 

Cortana umřela ještě před příchodem Windows 11, ale úmrtí to není kompletní – co s ní ve Windows 11 nakonec bude je otázka (není v Taskbaru, Panelu nástrojů s jistotou, ve Windows 11 ale prozatím je a funkční). V Česku nás to stejně trápit nemusí, Microsoft ani za ty dlouhé roky nepochopil, že by ji mohl zpřístupnit i v angličtině v českých Windows.

Skype už není předinstalované ani integrované, opatřit si ho budete moci z Microsoft Store. Náhradou každopádně jsou Microsoft Teams. Což, nutno dodat, je z  bláta do louže. Právě Teamsy se ve Windows stanou integrovanou záležitosti. 

Windows S režim zůstane jako zapnutelná funkčnost ve Windows 11 Home. Tohle je ten divný režim, kdy do Windows jdou instalovat aplikace pouze z Microsoft Store. 

3D Viewer, OneNote pro Windows, Paint 3D už nebudou mezi předinstalovanými aplikacemi.  Pokud přejdete z desítek, tak vám zůstanou.

Snipping Tool je nahrazen Snip&Sketch. Vlastně ne až tak novinka, tohle dorazilo do WIndows 10 někdy v roce 2018. 

TIP: Jak stáhnout Windows 11?

Končí podpora pro 32 bitové procesory a BIOS firmware. Neznamená to ale to, že by nebyly použitelné 32 bitové aplikace. 

Zajímavé je, že už nebude možné mezi zařízeními (co mají stejný Microsoft účet) synchronizovat pozadí na ploše. 

Ztratí se i Wallet, kde je otázka, jestli vůbec tušíte, k čemu to bylo. 

Vše výše uvedené a ještě něco málo navíc můžete najít i v Find Windows 11 specs, features, and computer requirements. Uvidíme navíc jak se to změní do září/října 2021.

TIP: Tipy a triky pro Windows, Windows 10 a Windows 11 můžete najít v Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky