Jak stáhnout Windows 11?

Microsoft 24. června oznámil, že nová verze Windows bude skutečně mít číslo jedenáct a bude dostupná zdarma pro uživatele Windows 10. Dostupná v ostré podobě ale zatím nová verze není, takže mít ji můžete jedině tak, že se stanete “členem” Windows Insider programu. V něm by se Windows 11 měly objevit zhruba za týden.

Do Windows Insider Program se dostanete zde – stačí se přihlásit Microsoft účtem a následovat instrukce. Ty následně budou spočívat i v tom, že si na vybraném počítači s Windows 10 zapnete Windows Insider Program (V Nastavení/Settings -> Aktualizace a Zabezpečení -> Program Windows insider/Windows Insider Program).

Neaktivní TMP, takže tady „betu“ Windows 11 nezískám Ale ani nechci, je to pracovní stroj.

Můžete si zvolit jak hodně “neozkoušené” věci chcete dostávat – Dev Channel je cesta k hodně neozkoušeným věcem, Beta Channel nabízí použitelné a stabilní beta verze (byť nikdy to není bez rizika) a Release Preview Channel vám nadělí novější verzi Windows v předstihu (a jde o nejméně divokou variantu)

POZNÁMKA: Pro získání Windows 11 Preview již v červnu 2021 je nutné zvolit Dev Channel

Po aktivaci Windows Insider Program restartněte stroj a jděte do Windows Update kde se budou objevovat aktualizace odpovídající nastavené úrovní “beta” testování. 

O tomhle všem už je řeč v Je bezpečné se stát beta testerem Windows 10? Co hrozí při vstupu do Windows Insider programu? Odkud je vhodné připomenout hlavně to, že pokud se vydáte do Windows Insider Programu tak návrat k využití plných verzí nemusí být možná jinak než kompletní reinstalací počítače. 

Chcete-li si ověřit, zda váš počítač podporuje Windows 11 zkuste stáhnout PC Health Check app. Nic si ale nedělejte z toho, že vám pro velmi nový počítač říká, že Windows 11 nemůžete mít – do doby než jedenáctky dorazí bude vše jinak. Případně zkuste v BIOSu zkontrolovat zda máte TPM 2.0 a povolený Secure Boot, to bývá nejčastější důvod. O tom ale více v Co je to TPM a proč Windows 11 vyžadují, aby to váš počítač měl?).

Poslední co vám možná vrtá hlavou, ale bude to důležité až za pár let: Co se stane, když z Windows 10 nepřejdu na Windows 11?

TIP: Další tipy a triky pro Windows a Windows 10 najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10