Je bezpečné se stát beta testerem Windows 10? Co hrozí při vstupu do Windows Insider programu?

Možná jste zaregistrovali, že je možné se stát beta testerem Windows 10. Je to tak snadné, že prostě v Nastavení aktivujete Windows Insider program a vyberete si, jak hodně chcete testovat. Vaše Windows se pak budou aktualizovat na rozpracované blížící se verze. V té nejvíc „hardcore“ podobě budete mít opravdu hodně časnou betu, v té méně hardcore poměrně stabilnější verze, případně jenom nějaké aktualizace aplikací a funkcí.

Měli byste vědět, že aktivace Windows Insider může znamenat, že se z vašeho počítače, notebooku či tabletu stane nepoužitelný kousek. Typicky se to stane, pokud vynecháte nějaké aktualizace – může tam například dojít k tomu, že se pak už nepodaří ani spustit Windows Update ani dostat k vypnutí Windows Insider. Můžete se stát i to, že se prostě celé Windows pokazí a budete muset obnovit či znovu nainstalovat kompletní Windows.

2018-05-04 14_24_09-Nastavení.png

Než se tedy rozhodnete aktivovat si beta testování Windows 10, ujistěte se, že vám nebude vadit, pokud váš počítač/notebook/tablet přestane fungovat. Především pozor o tabletů, kde bývá poměrně komplikované obnovení ze zálohy, uvedení do továrního nastaveni i nová instalace Windows.

TIP: Hodit se (od července 2019) může Microsoft Insider Programs hub

Jedna z možných cest jak se vzpamatovat z problémů s Windows Insider bývá ta, že využijete Update Assistant – prostě se vydejte aktualizovat vaše Windows. Po aktualizaci budete mít na zařízení aktuální ostrou verzi. Pak můžete zkusit Windows Insider deaktivovat nebo nastavit na méně nebezpečnou úroveň.

V Co znamená beta verze? A proč je u software beta testování zásadní věc? se dozvíte co to vlastně ta „beta verze“ znamená. A dobré je si přečíst Je bezpečné si na telefon, počítač, notebook či tablet dát beta verzi operačního systému?

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10