TIP#1188: Co znamená beta verze? A proč je u software beta testování zásadní věc?

Beta verze u (zejména) software a mobilních aplikací je označení testované podoby, velmi často ale také chytrý způsob jak zmírnit případný negativní dopad toho, že něco prostě nefunguje. Něco co by v ostré verzi rozhodně fungovat mělo, byť ani v ostré verzi nebude software nikdy prosté chyb či nedostatků. Ty by ale neměly být tak zásadní či rozsáhlé, jako se  tomu může stát u beta verze.

Každý software a aplikace (ale i hardware) by měl procházet beta testováním. Nejprve interním, pak na vybrané menší skupině uživatelů a nakonec ideálně veřejným – ověřit/otestovat si ho v této fázi může každý. Ve všech případech je velmi důležité, aby tvůrci či výrobci měli možnost získávat zpětnou vazbu, ať už automaticky (když například aplikace přestane fungovat) nebo ručně (v podobě hlášení problémů a zkušeností samotnými uživateli).

Po skončení beta verze by se měla objevit ostrá verze (což jak například u Gmailu víme nemusí nutně znamenat, že v beta fázi nebude dlouhé roky). Zároveň s ní už může začít běžet beta testování další aktualizace. Pro mobilní aplikace existují „beta“ kanály přímo v aplikačních obchodech (viz Jak se stát beta testerem aplikace pro Facebook? A jak přestat být beta testerem?)

Pokud se rozhodnete využívat beta verzi tak počítejte s tím, že věci nebudou fungovat, může to být i problematické v tom, že můžete přijít o data, může být i obtížné se dostat zpět k ostré verzi (viz Je bezpečné se stát beta testerem Windows 10? Co hrozí při vstupu do Windows Insider programu? a Je bezpečné si na telefon, počítač, notebook či tablet dát beta verzi operačního systému?).

Beta testování umožňuje tvůrcům software i hardware otestovat jejich výrobky na větším množství uživatelů a hlavně v reálném světě – dá se tak přijít na řadu chyba  záludností, které by interní testování neobjevilo. Výhodné to může být i v tom, že betu budou používat lidé, kteří nejsou již slepí k nedostatkům a nelogičnostem.

Betatestovat lze i hardware,  to navíc může obsahovat i software.  Velmi užitečné je do „beta“ podoby pustit webové stránky (a vůbec webové aplikace).

Existuje i alfa verze, to je zpravidla označení pro verzi předcházející betě a určenou pouze pro interní testování.

TIP: Slovíčko „beta“ zamíří do zdejšího Jazykového koutku