@365tipu

TIP#1678: Je bezpečné si na telefon, počítač, notebook či tablet dát beta verzi operačního systému?

Před pár dny jsem řešil s někým problém se zlobícími Windows na notebooku. V první chvíli mne vůbec nenapadlo si to zkontrolovat, ale dal si na notebook beta verzi Windows (přepnul do Windows Insider programu). To co mu nefungovalo se nakonec ukázalo jako problém bety. Logicky. Pokud se totiž vydáte zkoumat betu operačního systému, tak musíte počítat s tím, že věci prostě fungovat nebudou.

Testovat můžete nejenom Windows, aktuálně je k dispozici beta pro iOS 14. Docela lákavé se vydat zkoumat něco co dorazí ta pár týdnů až měsíců a mít tak novou funkčnost dříve než dorazí. Můžete testovat i nový Mac OS. A když už ne operační systémy, řada aplikací má k dispozici beta verze – v Google Play na to dokonce přímo existuje cesta jak se beta testování účastnit.

Než vás ale něco takového napadne, tak je tu pár věcí, které byste měli vědět.

1) Betu operačního systému si nedávejte na zařízení, které opravdu potřebujete k práci či životu . u beta verzi se opravdu nepočítá s tím, že mají fungovat. Mohou kdykoliv přestat , mohou padat, rebootovat, můžete přijít o data, některé věci v nich nemusí dobře fungovat, řada aplikací a programů může mít problém s novějším systémem na který nejsou připravené

2) Pokud vám něco nefunguje (nebo prostě jen nepracuje jak si myslíte že by mělo) tak těžko odhalíte, jestli je to protože jde o betu nebo proto, že to tak buď prostě je nebo je to známá chyba. Na Internetu k tomu nic nenajdete, nikde to nebude zdokumentované

3) Ukončit používání beta verze a vrátit se k ostré verzi systému nemusí být jednoduché. Může to vyžadovat obnovení zálohy, možná factory reset nebo budete muset počkat na ostrou verzi a tou betu nahradit (a opustit beta testování). Což muže znamenat i ztrátu dat, ztrátu nastavení a nutnost nové instalace aplikací a programů. Zbavit se bety tak může znamenat i několik hodin práce a čekání, bez použitelného zařízení.

Pokud tedy toužíte po zkoušení nějaké té beta verze je ideální pro tuto potřebu mít zařízení, které k tomu vyhradíte. Nemáte-li ho a chcete mít jistotu funkčního počítače, notebooku, telefonu či tabletu, tak se beta verzím vyhněte. Na počítačích s více disky ještě můžete beta verzi dát na druhý disk (nebo do další oblasti/partition), ale na mobilech či tabletech je tohle nemožné.

Další články týkající se beta testování a beta verzí

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky