@365tipu

TIP#2231: Instalovat aplikace z Microsoft Store nebo přímo? Co je lepší?

Pro Windows najdete řadu aplikací, které si můžete pořídit (stáhnout) z Microsoft Store nebo napřímo od autorů (tedy stáhnout z webu). Je v tom rozdíl? Co je vlastně lepší? 

Microsoft Store často nabízí UWP podobu aplikace (Universal WIndows Platform), takovou co jde používat na Windows 10/11 a Xboxu a případně dalších platformách. Před roky, když ještě Microsoft měl vlastní mobilní platformu, tak to bylo právě UWP, které mělo umožnit tvůrcům aplikací tvořit jenom “jednou” – pro počítače, mobily, herní konzole. 

UWP aplikace najdete v Microsoft Store stále a poznáte je většinou podle toho, že v Available on je uvedeno víc platforem.

TIP: Jak instalovat programy do Windows? Musím ve Windows používat Windows (Microsoft) Store?

Microsoft Store můžete také brát jako bezpečnější místo pro aplikace. Ne nutně bezpečné, protože i sem mohou proniknout škodlivé aplikace (Apple a Google mohou vyprávět), ale je to stále bezpečnější než jít “někam” na web a tam “něco” stáhnout.  Pokud ale nebudete chodit pouze “někam”, ale přímo na web tvůrců aplikaci, tak to vyjde nastejno.

V něčem ale aplikace z Microsoft Store bezpečnější jsou – mají omezené možnosti co se práv k počítači týče, takže se například nesetkáte s žádosti o instalaci s právy správce. Dokonce běží omezeném prostředí (sandbox) – dost užitečná výhoda.

Instalace z Microsoft Store zároveň zajistí snadné a automatické aktualizace, něco co při přímé instalaci nebývá časté. Některé přímo instalované aplikace se umí aktualizovat, ale některé ne. A musíte to tak dělat ručně.

Trochu snazší bude i odinstalace a je více pravděpodobné, že nic nezůstane po odstranění (což u přímo instalovaných bývá čas od času problém). Jen tedy nepočítejte s tím, že byste mohli odinstalaci provést v Microsoft Store. Ale snad to někdy Microsoftu dojde. Podobně jako jim už došlo, že je potřeba podporovat instalaci aplikací vzdáleně

Při instalaci ale u Microsoft Store verzí nemůžete určit, kam se instalují. Což může být komplikace u menších systémových disků nebo počítače kde máte SSD i HDD a na první nechcete dávat všechno.

TIP: V Microsoft Store už jsou nějakou tu dobu i jazykové balíčky a písma.

Microsoft Store usnadní i reinstalace, třeba i v případě nahrazení počítače novějším. Budete mít i přehled o tom co v počítači máte za aplikace. 

Pokud aplikace je v Microsoft Store tak je asi rozumní ji vzít odtamtud. Většinou by měly být stejné jako pokud si je pořídíte rovnou, tedy co se funkčnosti týče. Lišit se mohou rozhraním, ale v některých případech mohou přímo pořízené mít více možností. Dáno je to často i tím, že právě rozhraní pro ty z Microsoft Store bývá jiné. Pokud se chcete mrknout jak hodně se mohou lišit, tak zkuste VLC. Přímá verze toho umí mnohem více a v tomto případě je rozhodně lepší jít napřímo.

Pokud máte dotykový displej, ať už na notebooku nebo na tabletu, tak v Microsoft Store je pravděpodobnější že půjde o verzi, která je pro dotykové ovládání přizpůsobena.

Někteří tvůrci v Microsoft Store nabízejí placenou verzi (třeba Paint.NET) a free si můžete pořídit napřímo. 

V Microsoft Store navíc narazíte na webové aplikace – často jen zapouzdřené webové stránky do podoby aplikace – těm je obecně lepší se vyhnout a v prohlížeči si do Oblíbených uložit daný web a používat ho tam. V několika málo případech ale webová podoba pořízená z Microsoft Store může nabízet nějakou jinou funkčnost.

Aplikace z Microsoft Store mohou používat méně paměti a výkonu (procesoru), ale pravidlo to není. 

Microsoft Store můžete používat pouze s Microsoft účtem, pokud máte počítač pouze s lokálním účtem, tak jedině přímé instalace.

TIP: Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz?

A možná poslední vhodné zmínit, Microsoft Store je pouze pro Windows 10 a novější. Takže pokud používáte starší Windows, řešení je jasné. 

Co je lepší?

Na to není jednoznačná odpověď. Zkuste verzi z Microsoft Store a také přímou, porovnejte si je a uvidíte.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky