@365tipu

K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“ a jak mohu mít virtuální pracovní plochy

Na klasickém Alt+Tab pro přepínání mezi běžícími programy se toho ve Windows 10 moc nezměnilo, ale co je nové je třetí ikonka odleva s názvem „Zobrazení úkolů“ (Task View). Dostanete se přes ní k virtuálním pracovním plochám. Případně, pokud máte více monitorů, tak se dostanete k přehlednému zobrazení co na kterém monitoru máte (viz obrázek níže pro ilustraci), doplněném o plochy, pokud si je založíte.

K čemu je ve Windows 10 "zobrazení úkolů" a jak mohu mít virtuální pracovní plochy

Novou virtuální pracovní plochu (virtuální desktop) si založíte snadno stisknutím „+“ v pravém dolním rohu (v novějších verzích vlevo nahoře) – můžete jich založit více a budou se vám ukazovat ve spodní části obrazovky, kde se mezi nimi můžete přepnout a pomocí „X“ každou z nich rušit. Pokud vidíte v přehledu nějaká otevřená okna, tak je můžete přesunout na libovolný Desktop (popadněte je a přetáhněte tam kam chcete). Pokud okno přetáhnete na „+“ tak se zároveň se vytvoří nový plocha a okno (program) se tam přemístí.

TIP: Pokud přetažené okno na ploše neuvidíte, tak ho máte možná minimalizované. Ono to sice zní jako dost „jasné na první pohled“, ale je dost dobře možné, že z toho prostě budete trochu zmatení.

Je velmi dobré vědět, že Zobrazení úkolů (Task View) můžete vyvolat i pomocí Windows + Tab a osobně mám prozatím docela pocit, že se mi to líbí víc, než Alt + Tab.

windows-10-settings-system-multitasking

V Nastavení -> System -> Multitasking najdete některé volby, které nastavují jak se virtuální plochy a plocha vůbec chovají. Virtuálních ploch se týkají dvě poslední volby – Na hlavním panelu se zobrazí okna otevřená (Na právě používané ploše) nebo (na všech plochách). A Při stisknutí Alt+Tab se zobrazí okna otevřená na (práv používané ploše) nebo (všech plochách).

TIP: Ve Windows 10 April 2018 Update se objevuje novinka : Nové zobrazení úloh – Timeline aneb Časová osa (Windows 10 April 2018 Update)

To ale není všechno, jsou tu ještě klávesové zkratky

  • Windows + Tab už znáte, vyvolává a schovává „zobrazení úkolů“
  • Windows + Ctrl + D vytvoří novou virtuální plochu (bude vždy jako nejvíce pravá)
  • Windows + Ctrl + F4 zavře aktivní virtuální plochu
  • Windos + Ctrl + doleva a Windows + Ctrl + doprava přepíná do sousední virtuální plochy. Tady mimochodem narazíte na nedomyšlenost, z poslední plochy se použitím šipky doprava nedostanete na první.

Poznámka, dejte si pozor na Ctrl + Alt + šipky, na některých systémech to přepíná orientaci displeje.

O téhle věci ještě viz  Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?. Není to jenom věci Windows a můžete si pořídit i nějaké další software, které virtuální plochy umožňuje a usnadňuje.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky