Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/www/25398/365tipu_cz/www/wp-content/themes/twentyfifteen/functions.php on line 547
@365tipu

TIP#951: Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?

Virtuální plochy (virtual desktops) jsou věc poměrně běžná z Linuxového prostředí, méně běžná ve Windows, byť od Windows 10 jsou virtuální plochy (konečně) součástí systému. Tahle schopnost mít více ploch a moci se mezi nimi přepínat je dost oblíbená mezi programátory a lidmi, kteří pracují s velkým množstvím otevřených/spuštěných programů.

Virtuální plochy jsou podobné používání více displejů, ale můžete jich mít víc než máte displejů – platí i to, že můžete klidně pracovat se dvěma a více displeji a přitom stále využívat všech výhod virtuálních ploch. Dobré vědět je možná i to, že virtuální desktop se občas označuje i jako workspace (pracovní prostor).

2017-12-03 19_34_56-Zobrazení úloh.png
Win+Tab aneb Task View – vpravo dole vytvoření další plochy

Rozdíl u virtuálních ploch proti displejům je ten, že vidět určitou plochu můžete jenom jednu. proto například Windows 10 má v liště onen prvek s podivným jménem Zobrazení úloh – získáte náhledy na všechny otevřená okna a navíc slouží i přidávání dalších virtuálních ploch.

Ve Windows 10 je navíc zajímavé, že virtuální plocha zahrnuje vždy všechny displeje, které máte připojené – bohužel při více displejích se poněkud přehled o virtuálních plochách stává složitější. Právě přehled obsahu virtuálních ploch je jednou z podstatných funkčností případného software co vám virtuální plochy umožní vytvářet a používat.  

Pokud pro Windows chcete virtuální plochy (pro Windows 10 lepší než ty od Microsoftu), můžete zkusit například dexpot.de – pro osobní použití dostupné zdarma. Umí toho poměrně hodně a možná stojí prostě i jenom za vyzkoušení. Můžete si vytvořit až 20 pracovních ploch s kompletním přizpůsobením každé.

Další alternativy pro Windows

TIP: Související Jak si usnadnit život při používání Windows na více displejích? se vám určitě bude hodit

Pokud budete používat Virtuální plochy přímo ve Windows 10, tak nezapomeňte na klávesové zkratky, které vám usnadní práci (viz níže). Hodit se vám bude i tip K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“ a jak mohu mít virtuální pracovní plochy

  • Windows + Ctrl + D – Vytvoří novou virtuální plochu
  • Windows + Ctrl + Vlevo/Vpravo – Přepíná mezi virtuálními plochami
  • Windows + Ctrl + F4 – Zavře aktivní virtuální plochu
  • Windows + Tab – Task view/Zobrazení úloh

V Linuxu je podpora virtuálních pracovních ploch běžná, takže tam se uživatelé moc divit nebudou. Platí tam ale také to, že některé varianty jsou pokročilejší než jiné.

Proto se vám možná bude víc líbit compiz (kde si možná vzpomenete na věci jako Beryl a Compiz Fusion) či Gnome Workspaces.

Pro OS X (Mac) je to také jednoduché, už od Leopard verze tam existují Spaces. Ty umožňují vytvořit až 16 virtuálních pracovních ploch. Ale o tom případně více v Jak na Mac OS zacházet s plochou?

POZNÁMKA: Virtuální desktop (virtual desktop) se také používá pro označení pracovní plochy, ke které můžete přistupovat na dálku – takové co se „fyzicky“ nachází v nějakém jiném zařízení, zpravidla třeba i virtualizovaném.  Stejně tak se s tímto označením můžete setkat u 3D brýlí – tam jde o rozšíření plochy z vašeho počítače do 3D prostředí virtuální reality.

TIP: Zdejší ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje stovky tipů a triků pro (nejenom) Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky