@365tipu

Klávesové zkratky pro Windows 10

Klávesové zkratky patřičně rozrostly a bude daleko těžší najít případné volné klávesové kombinace pro něco vašeho vlastního. Pár z nich se už porůznu objevilo v tipech pro Windows 10, ale je čas je zkusit nějak shromáždit. A doufat, že pokud na něco zapomenu, tak pomůžete s doplněním.Pokud chcete vidět přímo přehled od Microsoftu, zkuste tamní Keyboard shortcuts (je to i v češtině).

Než se ale podíváte na následující tabulku se zdejším přehledem a detaily, tak připomenu tip Klávesové zkratky, aneb znáte Ctrl+C? Ctrl+V? Ctrl+Ins? Shift+Ins? kde najdete řadu dalších klávesových zkratek . v následující tabulce totiž převážně budou ty „systémové“.

Windows Ukáže START menu, viz Co byste měli vědět o novém Start Menu
Windows + Tab Ukáže „Zobrazení úkolů“ což je kravský překlad pro „Task View“, viz K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“
Windows + A Otevře Centrum akci, viz Nastavte si Oznámení ve Windows 10 podle svého
Windows + B Umístí „kurzor“ do notifikační oblasti
Windows + Ctrl + Shift + B viz Jak ve Windows restartovat grafický ovladač?
Windows + C Spouští Cortanu a vyhledávání, ale aby to něco dělalo, musí být Cortana povolená. Viz Jak vypnu Cortanu ve Windows 10?
Windows + D Zobrazí plochu (desktop), nový stisk vrátí zpět okna tam kde byly.  Viz Jak ve Windows zobrazit plochu? Jak se dostat na pracovní plochu ve Windows?
Windows + Ctrl + D Vytvoří novou virtuální plochu, viz K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“ a  Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?
Windows + E Zobrazí Průzkumníka souborů (Explorer)
Windows + G Otevře Game Bar, viz Windows 10 umí nahrávat videa přímo z okna na ploše kde zjistíte, že tohle přidá nějaké další klávesové zkratky
Windows + H Sdílet (sdílecí charm), výsledek se může dost lišit podle aplikace. Ty co to nepodporují vyvolají vytvoření snímku obrazovky a možnost sdílet do OneNote/Mailu.
Windows + I Otevře Nastavení/Settings
Windows + K Připojit k bezdrátovým zobrazovacím a zvukovým zařízením
Windows + L Zamkne (lock) vaše zařízení
Windows + M Přepne na plochu a zmenší všechna okna. Win+Shift+M vrátí zpět.
Windows + O Zafixuje orientaci (otočení) displeje.
Windows + P Promítat obrazovku
Windows + R Run, spustit příkaz, viz Co je nového v příkazovém řádku ve Windows 10? kde zjistíte i to, jaké další klávesové kombinace fungují v CMD.EXE
Windows + S
Windows + Q
Spouští vyhledávání (to co funguje i bez Cortany a jde o ikonku vlevo na panelu nástrojů).
Windows + T Prochází programy v liště, stiskem Enter zvolený program spustíte
Windows + U Otevře Centrum usnadnění přístupu (Ease of Access Center)
Windows + V Prochází notifikace (upozornění) a od Windows 10 October 2018 update vyvolává Historii schránky (Clipboardu)
Windows + X Otevře menu, které je dostupné na START knoflíku po kliknutí pravým tlačítkem myši.

Viz Co byste měli vědět o novém Start Menu a Jak ve Windows 11 vyvolat Power User Menu (Nabídku rychlých odkazů ve Windows 10)

Windows + Z Otevře aplikační příkazovou lištu
Windows + Enter
Windows + Ctrl + Enter (od Creators Update)
Spustí předčítání (Narrator), viz Jak ve Windows zapnout či vypnout Předčítání?
Windows + Ctrl + F4 Zavře aktivní virtuální plochu, viz K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?
Windows + Ctrl + Vlevo/Vpravo Přepíná mezi virtuálními plochami, viz K čemu je ve Windows 10 „zobrazení úkolů“ a Pomohou mi při práci na počítači nějak virtuální plochy? Jak na ně?
Windows + Vlevo/Vpravo/Nahoru/Dolů Pozicování a změna rozměrů oken na ploše, těch klávesových kombinací je víc, takže viz Aero Snap toho ve Windows 10 umí daleko víc. Jak na pozicování oken na displeji?
Windows + Mezerník Přepínání klávesnic (jazykových), pokud jste si tedy přidali více než jednu
Windows + Shift + Vlevo/Vpravo Přesun aktivního okna mezi monitory (displeji)
Windows + číslice (1, 2, 3 ..) Otevírání programů, které máte přichycené na liště, jedničku má první co je vedle ikonky pro „Zobrazení úkolů“
Alt + Tab, Shift + Alt + Tab Přecházení mezi okny
Alt + Mezerník Vyvolá menu okna, tam kde můžete měnit velikost, minimalizovat, zavírat, atd. Pro „moderní aplikace“ aktivuje „charm“.
Alt + F4 Zavře okno, na ploše vyvolá dialog pro vypnutí/restart, atd. Viz Jak vypnout Windows
Windows + , (čarka) Ukáže desktop s obrysem otevřených oken (Windows + D ukáže desktop a minimalizuje aplikace)
Windows + Home Minimalizuje všechna okna s výjimkou aktivního, nový stisk je vrátí zpět
Ctrl + Shift + Esc Stále spouští Task Manager (Správce úloh)
Windows + Esc Zavře LUPU pokud jste si ji aktivovali.
Windows + Plus/Minus Lupa, tedy zvětšení a zmenšení s lupou
Windows + PrintScreen Screenshot, detaily viz Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)?
Ctrl + Alt + Tab Zobrazí všechny spuštěné aplikace, funguje podobně jako Alt+Tab, ale zobrazený seznam zůstane být vidět_
Windows + ? Spouští Feedbak aplikace, ale na české klávesnici to nefunguje
Windows + . / Windows + ;  Klávesová zkratka pro otevření Emoji panelu ve Windows 10

TIP: Máte tablet?  V Jak je to s ovládáním na tabletu ve Windows 10 najdete všechny ty velké změny. Je to dost jinak, než v osmičkách. Otevřeli jste si příkazovou řádku? Má spoust vlastních zkratek.  Viz Klávesové zkratky pro příkazovou řádku ve Windows 

Nezapomeňte i na užitečný tip Jak na počítači napsat zavináč a pokud jste jableční tak na Klávesové zkratky pro Mac OS (MacBook a Mac) a velké srovnání s těmi s Windows

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky