@365tipu

TIP#218: Jak na screenshoty ve Windows (a nejen Windows 10)?

Víte, že Windows 10 umí screenshoty ukládat přímo do složky? Ale není to moc dotažené do konce. Stačí použít Win + Print Screen a screenshot se objeví ve složce Pictures/Screenshots neboli Obrázky/Snímky obrazovky. Samotné Print Screen stále ukládá do Schránky (clipboardu). Je také dobré vědět, že v One Drive je možné aktivovat to, že se všechny screenshoty budou ukládat právě do OneDrive.

Nevýhoda tohoto řešení screenshotování je, že se vám tam vždy uloží celá plocha, tedy i včetně, například, dvou LCD spojených do jedné extrémně široké plochy. Nemůžete si prostě vybrat, že chcete (uložit) screenshot určitého okna. Mimochodem, pokud paměť neklame, tak tohle už fungovalo i ve Windows 8.

TIP: Pokud chcete screenshot jenom aktivního okna, tak můžete použít Alt+PrintScreen – nevýhoda je, že tohle umísti screenshot jenom do clipboardu (schránky). Paradoxem je, že Win+Alt+PrintScreen na Windows 10 funguje. ale patří to k intergraci s Xboxem (viz Windows 10 umí nahrávat videa přímo z okna na ploše) a je to další varianta screenshotování.

Snipping tool neboli Výstřižky

Clipping Tool

Další možnost screenshotování je použít klasický Snipping Tool neboli Výstřižky (pod tímhle názvem to najdete ve Windows 10/8 přes hledání). Osobně se musím přiznat, že jsem tuhle aplikací nikdy nedokázal používat ani ve Windows 8 – místo ní jsem používal (a stále používám) prastarý HyperSnap-DX Pro. Výstřižky mi prostě nevyhovují, neumí hotkey (tedy klávesu pro aktivaci), byť to další, tedy označování a uložení je asi dobře funkční. Mimochodem, i Výstřižky dělají to, že screenshot také uloží do Schránky, takže je případně můžete rovnou použít do dalšího programu.

TIP: Pokud občas dumáte jak vznikají zdejší screenshoty s šipkami a podstatnými věci ohraničeným rámečkem z bodů či jiné čáry, tak je to poměrně jednoduché. Hyper-Snap-DX Pro pořídí screenshot, ten uložím na disk, pak spustím Paint.NET a screenshot otevřu, pak už stačí použít možnosti tohoto velmi šikovného programu.

Snipping Tool (Výstřižky) mají jednu výhodu, dokáží se vyrovnat s novým provedením oken ve Windows 10. Takže screenshot okna opravdu bude opravdu obsahovat jenom okno. Použiítí starších pomůcek pro screenshoty znamená, že se s oknem načte většinou i část okolí.

Jedna věc je potřeba ještě dodat, něco co osobně hodně postrádám – je poměrně dost obtížné najít cestu jak udělat screenshot celého obsahu okna, tady včetně rolování. HyperSnap-DX to například uměl (jenom někde samozřejmě), ale protože je letitý, tak s novými verzemi Windows to přestalo fungovat.

POZOR: Změna ve Windows 10 October 2018 Update znamená, že končí klasický Snipping tool, náhrada viz Lepší cesta k pořizování screenshotů včetně anotací

Řada dalších možností pro screenshotování

Greenshot

Screenshotovacích pomůcek je mimochodem velké množství. Řada je ale placená, tedy alespoň to je výsledek, ke kterému jsem došel, když jsem naposledy hledal náhradu za prastarý HyperSnap-DX Pro. Ale jak už to tak bývá, tak se hledání programů vyplatí zopakovat.

TIP: Jak (nejen) ve Windows udělat rolující screenshot (například screenshot celé stránky v prohlížeči)

Jak uložit webovou stránku či screenshot do Disku Google? vás přivede k užitečnému rozšíření pro Google Chrome.

Jak v Chrome udělat screenshot kompletní webové stránky (a nejenom ten) ukáže, že screenshotovat umí i Chrome.

Ve vyjmenovávání by se dalo ještě dlouho pokračovat a tradičně se můžete podělit co používáte vy (a případně proč), @365tipů rádo doplňuje. Co se mých potřeb týče, tak se asi vydám chvíli zkoušet Greenshot. Vypadá dobře, snadno se používá a dělá většinu toho co potřebujui- tedy rychle uložit screenshot do předem dané složky.

TIP: Jak na Windows 8/10 tabletu udělat screenshot? Je to mimochodem snadné, a ten tip je taky hodně krátký (Windows + Volume Down pokud nechcete klikat).

Máte MAC? Tak to vám poradí Jak udělat screenshot na Mac počítači?  a Jaké aplikace si na Mac OS pořídit pro snímání obrazovky? 

A pro Android tu máme  Jak udělat screenshot na Androidu. Jak nahrávat dění na displeji 

Nechybí ani Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu?

A samozřejmě, je tu i Jak v Linuxu pořizovat Screenshoty a natáčet desktop?

Při zveřejňování screenshotu pamatujte na možné nebezpečí plynoucí z toho, že v nich necháte věci co tam nepatří. Viz  Pozor na screenshoty (snímky obrazovky), které vkládáte na sociální sítě a weby

Dodatek: Luboš Langer psal, že pokud máte Microsoft OneNote, tak tam funguje pro změnu Win+Shift+S (dříve to bylo jen Win+S) a lze i vyřezávat, co vlastně chcete uložit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky