@365tipu

TIP#477: Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu? Jak nahrávat dění na obrazovce

Pokud máte iPhone či iPad (a tím pádem iOS), tak je to s děláním screenshotů jednoduché. Stisknete zapínací/probouzecí tlačítko (tedy to co je v zásadě nahoře vpravo) a současně s ním tlačítko uprostřed dole, tedy tlačítko Home. To že se screenshot udělal poznáte, mobil či tablet zareaguje.

ipad-tipy-triky-tlacitka-sleep-home.png

Od deváté verze iOSu jsou screenshoty ukládány do specifického alba jménem Screenshots. V předchozích verzích se prostě objevují v albu Photos. Do počítače je bylo možné dostat buď připojením přes USB anebo využít synchronizace fotek do iCloudu. Případně si pořídit (například) Dropbox a vše si synchronizovat tam a z Dropboxu kamkoli dál (o čemž je tu vlastně tip Jak snadno z mobilu používaného pro sociální marketing dostat fotky a další obsah?).

Od iOS 11 došlo k nějakým těm změnám. Ne v tom jakou klávesou aktivujete snímek, ale co se dá udělat potom. Více v iOS 11 umožňuje screenshot oříznout a upravit. Velmi šikovné, musíte ale hned po vytvoření

Jak zaznamenávat dění na displeji?

Od iOS 11 je možné nahrávat dění na displeji. Stačí spustit nahrávání v Ovládacím centru a ve potřebné najdete v tomto novém tipu. V předchozích verzích iOSu to nebylo až tak jednoduché:

Snadné pokud máte Mac OS X, stačí spustit Quicktime, připojit k počítač iPhone či iPad a v QT přehrávači vybrat File -> New Movie Recording a poté kliknout na šipku vedle tlačítka pro spuštění záznamu – tam prostě vyberete připojené zařízení.

Pokud Mac OS X nemáte, tak je možné zkusit některé z aplikací, které najdete v App Store, ale osobně jsem zatím nikdy žádnou nezkoušel, takže pokud někdo můžete doplnit tip na něco co opravdu funguje, tak sem s tím. Zásadní problém totiž je, že „záznam obrazovky“ nad rámec screenshotu je něco, čemu se Apple dlouhodobě brání. Někdy tuším od osmé verze (možná 8.3, ale případně mne opravte) to ale začalo být možné i následujícím způsobem.

TIP: Jak (nejen) ve Windows udělat rolující screenshot (například screenshot celé stránky v prohlížeči)

Třetí možnost by měla spočívat ve využití AirPlay a některé z aplikací, které podporují AirPlay a zaznamenávat takto získaný „signál“. Jediný nevýhoda bude v tom, že AirPlay není až tak běžnou věcí mimo Apple systémy. A opět platí, že jsem tohle prozatím neměl možnost vyzkoušet v praxi. Jinak k vyzkoušení zde je případně asi Apowersoft iPhone/iPad Recorder, který má potřebnou část pro počítač jako pro OS X, tak pro Windows.

Reflector 2 (15 USD, iOS, MAC, Windows, Android) je dobře vypadající řešení pro zrcadlení displeje a příjem streamu – podporuje Google Cast (tudy umí mirroring Androidů), AirPlay (tudy umí mirroring iOS zařízeni), Air Parrot 2  a přímé odesílání do YouTube (včetně tamního live vysílání). Vedle toho umožňuje i záznam (až 60 fps, včetně toho co k tomu říkáte). [09.09.17]

TIP: Jaké software použít pro livestreaming her?

A poslední, čtvrtá podstatná věc, je dost jisté, že pokud máte jailbreak nějakého toho iPhone či iPadu, tak tam bude podstatně jednodušší zaznamenávat dění.

Při zveřejňování screenshotu pamatujte na možné nebezpečí plynoucí z toho, že v nich necháte věci co tam nepatří. Viz  Pozor na screenshoty (snímky obrazovky), které vkládáte na sociální sítě a weby

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Ostatní zařízení či operační systémy?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky