@365tipu

TIP#1446: Jaké software použít pro livestreaming her?

Chcete livestreamovat jak hrajete hry? Pokud na to máte  dostatečně kapacitní připojení k Internetu a počítač (co zvládne nejen hrát, ale také streamovat) tak už potřebujete (většinou) jenom software.

Nejpopulárnější je velmi pravděpodobně OBS obsproject.com. Open Broadcaster Software je Open Source (Windows, Linux, Mac), zdarma dostupné a nabízí řadu možnosti přizpůsobení (místy až možná moc).  Výhodné je i to, že nejde jen o streamování hry, ale můžete připojit i vlastní video a vlastní zvuk.

Kam stremovat? Nejpopulárnější platformou na herní streaming je nepochybně Twitch následovaný YouTube a díl koláče chtěl urvat i Microsoft s Mixer (22. července 2020 končí) a samozřejmě i Facebook.

XSplitwww.xsplit.com – je ve skutečnosti dvojice – XSplit Gamecaster a XSplit Broadcaster. Pokud se streamingem her začínáte, začněte s prvním. Hodit se bude i to, že umí přímo streaming na YouTube a Facebook. Je možné ho používat zdarma pokud vám nebude vadit watermark u streamů nad 720p/30fps. Pro kvalitnější streaming je nutné platit měsíční licenci (5 USD) nebo si pořídit software za 200 USD v podobě celoživotní licence.

Lightstream www.golightstream.com – zkuste, pokud máte trochu méně výkonný počítače. Má ale nevýhodu, zpracování videa probíhá na serverech Lightstreamu a nikoliv přímo ve vašem počítači – vede to k vyšším nárokům na připojení. Dostupné zdarma do 720p.

TIP:  Jaké mobilní aplikace použít pro live streaming videa?

Wirecast www.telestream.net/wirecast/overview.htm – je většinou doporučován jako řešení pro profesionály. Odpovídá tomu i cena, od 249 do 699 dolarů (tři verze, One, Studio a Pro). Ve verzi One vystačí pro jeden zdroj streamování, Studio pak pokud jich chcete více a mít řadu dalších možností. K dispozici je třiceti denní zkušební verze.

Wowza Clearcaster je software doporučované Facebookem, které ovšem nemůžete mít zdarma.

Doporučují i Streamlabs OBS (mají vlastní verzi OBS výše uvedeného), který doporučuje i Twitch.  Výhodou proti originálnímu OBS může být přehlednější rozhraní.

Player.me najdete mezi doporučeními od Twitche. Funguje pouze na Windows 10

Streamovat nakonec můžete přímo z Windows 10 přímo na Mixer (budete moci být sledováni na webu i v aplikacích pro Android a iOS). K tomu slouží starý známý Windows Game Bar.

TIP: Jak na nahrávání obrazovky ve Windows 10? Nic nemusíte instalovat, použijte Xbox Game Bar.

Streaming z herních konzolí

Pokud máte Xbox One tak můžete streamovat také na Mixer (tam nechybí ani podpora pro připojený mikrofon a webcam). Vytvořte si na počítači předem účet na Mixeru, teprve poté ho připojte na Xboxu. Jen pozor, 22. července 2020 Mixer končí a Microsoft vše přesune do Facebook Gaming.

Druhou možností je streamovat na Twitch – stačí si pořídit aplikaci Twitche a přes účet vytvořený (opět) ideálně na počítači můžete streamovat (neumí kameru ani mikrofon).

Podobné je to Playstation 4 kde se se streamingem počítá až tak hodně, že přímo na DualShock ovladači je knoflík Share. a streamovat můžete na Twitch nebo na YouTube.

Streamovat Nintendo Switch? Přímo to možné není, tady budete muset pořídit externí hardware pro záznam videa (příklad) napojené na PC, televizi a dock s Nintendo Switch. Zbytek už pak zařídíte přes výše uvedené software jako je OBS či Xsplit.

Streaming z mobilních telefonů

Streamovat z Androidu je nejsnadnější přes YouTube – stačí k tomu mít aplikaci YouTube Gaming. Ta umí zaznamenávat lokálně nebo streamovat na YouTube (720p HD nebo 480p). Méně snadná varianta je stremovat na Mixer.

TIP: Jak udělat screenshot na Androidu. Jak nahrávat dění na displeji

Pro iOS (iPhone, iPad) je to možné od iOS 11 pomoci Záznamu obrazovky (Screen recording) plus aplikace, která záznam „přesměruje“ a umožní posílat na Twitch – zkusit můžete MobCrush. Umí mimochodem i stream na Facebook.  Další možnosti je Mixer a jejich aplikace Mixer Creator – umí stremovat nejenom co hrajete, ale i z kamery.  Třetí variantou je Apple ReplayKit.

TIP: Jak udělat screenshot na iPhone či iPadu? Jak nahrávat dění na obrazovce

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky