@365tipu

TIP#1427: Jak poznám, jestli mé internetové připojení zvládne živé vysílání (live)?

Chcete začít live streaming, živé vysílání? Možná chcete vysílat jak hrajete hry, nebo jenom něco povídat a ukazovat. Měli byste vědět, že vedle řady technických zádrhelů budete muset nejprve mít jistotu, že vaše internetové připojení něco takového zvládne.

Celé je to navíc ještě komplikované v tom, že nejenom že váš „internet“ musí zvládnout vysílat (tj. odesílat data), ale pokud chcete například live streaming hraní her, tak ještě budete potřebovat dostatek volné kapacity na hraní – live stream poměrně hodně zatíží linku a vaše hra se může stát nehratelná – dojde k zásadním zvýšení latence (zpoždění). Vaše hraní ale hodně ovlivní i samotný live streaming pokud bude zaznamenáván a přenášen ze stejného počítače kde hrajete, ale to už je trochu jiné téma.

TIP: Řeč o tom ostatně už byla v Co je to streaming her, jak to funguje a čím je to komplikované. Tam jde ale o opačný směr, hraní her streamovaných přes Internet. Důležitější je tam tedy rychlost stahování.

Pokud chcete živě vysílat z mobilního telefonu tak problém bude stejný – potřebujete dostatečně rychlé připojení (LTE bude fajn, 4G občas) a navíc stabilní, tj. nesmí příliš kolísat. V případě mobilního živého přenosu navíc pozor na zásadní omezení v podobě FUP – objem přenášených dat může znamenat velmi rychle konec vašeho měsíčního plánu.

U mobilního živého vysílání vždy zvažte co nabízí lepší výsledek – zda mobilní připojení (LTE, 4G) nebo napojení na místní WiFi. Místní WiFi ale nejen že nemusí mít dostatečnou kapacitu, ale možná také nebude dostatečně stabilní.

Zjednodušeně platí toto

Potřebný upload Minimální upload
480p30 (720×480) 3 Mbps 600 Kbps
480p60 (720×480) 6 Mbps 900 Kbps
720p30 (1280×720) 6 Mbps 1.25 Mbps
720p60 (1280×720) 9 Mbps 1.75 Mbps
1080p30 (1920×1080) 13 Mbps 2.75 Mbps
1080p60 (1920×1080) 20 Mbps 4.5 MBps
4K Ultra HD 25 Mbps

Mimo jiné z toho například plyne, že pokud máte doma běžné VDSL tak na live streaming rovnou spíš zapomeňte. Při takové té klasice 19 Mbps download a 650 Kbps upload sice možná dokážete vysílat video v 480p ale už vám nezbude nic směrem ven. Ve výsledku bude šílená letence, lag, video se tak jako tak bude sekat. Nezapomeňte, že vedle videa budete ještě přenášet audio, byť to bývá méně náročné.

Z výše uvedeného je mimochodem rozumně přijatelné pro live straming 720p30 (cokoliv nižšího je bída) – ve Twitchi to například znamená při 1280 x 720 rozlišení a 30 fps minimální rychlost 3.6 Mbps. Nakonec Broadcasting Guidelines na Twitchi jsou další užitečný zdroj.

TIP: Jaké software použít pro livestreaming her?

Nejlepší ale vždy bude si to v praxi ověřit.

Začněte tím, že si změříte rychlost připojení k Internetu abyste věděli o co se můžete zkusit pokoušet. Bude to vhodné pro nastavení kvality videa pro streaming, protože pokud máte 650 Kbps upload na VDSL, tak opravdu nemá smysl se pokoušet o 1080p.

2019-08-24 10_01_29-Speedtest by Ookla - The Global Broadband Speed Test.png

Pokračujte zcela určitě tím, že live vysílání začnete testovat. Můžete jako první zkusit ty nejobyčejnější věci jako je Facebook Live (Instagram Live má podstatně nižší kvalitu videa a tím i nižší nároky) – záznam v živého vysílání si můžete prohlédnout po skončení a uvidíte jaká byla kvalita, jestli se nesekalo.

Pokud chcete streamovat hry, tak na vyzkoušení je nejjednodušší využít Windows 10 a zabudovaného živého vysílání (XBox Game Bar) – po ukončení si také můžete prohlídnout jak to dopadlo, ale co hlavně, v průběhu vysílání opravdu hrajte hru, kterou chcete streamovat – opravdu hrajte třeba tak, že se vydáte do nějaké instance či raidu a budete sledovat jak živé vysílání ovlivňuje hraní.

POZNÁMKA: Pozor na to, že pokud nemáte dostatečné hardware (rychlý počítač, opravdu hodně paměti, opravdu dobrou grafickou kartu, SSD) tak vaše hraní ovlivní zásadně právě už jen to, že se zaznamenává jak hrajete

Trochu pomoci si můžete tím, že pro streaming použijete něco kvalitnějšího s důkladnějším kódováním (encoding) a tím vyšší kompresí (odesílané video bude menší). Může to být například OBS Studio. Ještě lepší může být hardware – to se napojuje přímo na zdroj videa a vysílání jde z jiné „krabičky“ než z vašeho počítače. Příkladem může být Epiphan Pearl-2

TIP: Co všechno dělat aby vaše živé vysílání (live stream) mělo diváky?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky