@365tipu

TIP#1265: Nákupní rádce: Co je to SSD. A proč je velmi důležité, aby váš počítač právě „ssd disk“ měl

SSD je zkratka, Solid State Drive. Nástupce pevných disků (HDD) se od těch předchozích liší tím, že nemá žádné pohyblivé mechanické části.  V klasické pevném disku se data ukládají na otáčející se magnetické plotny – což obnáší vysokou váhu i spotřebu, ale také pomalejší zápis i čtení. Navíc i citlivost na otřesy, možnost snadného poškození při nevhodném manipulaci.

SSD oproti tomu obsahuje počítačovou paměť – což přináší zásadně vyšší rychlost čtení i zápisu, nízkou spotřebu a nehlučnost (a také občas méně topí, což může být docela užitečné). Rozměrově jsou navíc zásadně menší – v základní 2.5 “ podobě bývají tenčí než jejich 2.5″ HDD ekvivalent. Ještě menší mohou být v M.2 provedení. Existují již dlouho (někdy od roku 1976), ale až výrazně se snižující ceny pamětí umožnily to, že dnes jsou SSD běžnou součástí notebooků i počítačů.

Jednou z možných nevýhod je nižší životnost daná použitou technologií – Flash paměti mají omezený počet zápisů do jednoho místa v paměti (okolo sto tisíc zápisů). Dnešní SSD to řeší rovnoměrným rozkládáním po celém paměťovém prostoru a „vypálená“ místa umí přestat používat – ve výsledku tak SSD mívají delší životnost než klasický pevný disk. Tady se vám bude hodit Jak zkontrolovat jak je na tom pevný disk (HDD) či SSD z hlediska životnosti a zdraví. Co je to SMART

TIP: SSD na Alza.cz je dost dobré místo kde začít studovat co všechno je k dispozici

Proč si rozhodně pořídit SSD či rovnou počítač/notebook se SSD

Zásadní důvod je rychlost – projeví se velmi výrazně při startu počítače/notebooku (místo desítek sekund pouze sekundy) a při používání. SSD dokáže číst data až o několik řádů rychleji než je tomu u pevného disku a stejně tak je tomu u zápisu dat. Přináší to až několikrát rychlejší práci s daty z disku.

Užitečný důvod je i spotřeba – v provozu okolo pár W, v klidovém okolo desetiny W. U notebooků to znamená výrazně nižší spotřebu baterie. Velmi ocenitelné při uspávání. Nízká spotřeba bude zároveň znamenat i nižší hlučnost – pevný disk prostě nakonec vždy budete slyšet (jak se otáčí) – a může přinést méně tepla – což znamená i menší nutnost chlazení.

Hodí se i mechanická odolnost– v SSD se nic netočí, nic co by se mohlo poškodit při nárazech. V noteboocích zejména ocenitelné, protože ten přenášíte a přemisťujete prakticky neustále.

TIP: V Jak přenést Windows z HDD na SSD. Nejsnazší cesta je příklad postupu, jak v počítače zaměnit HDD SSD.

Jaké SSD si pořídit – fyzická podoba

Pokud nahrazujete klasický pevný disk tak pořídíte 2.5″ SSD co vypadá jako krabička a je vybaven (zpravidla) jedním SATA III datovým konektorem a jedním SATA napájecím konektorem. Pokud máte v počítače pouze 3.5″ šachty pro disky, tak si nezapomeňte pořídit rámeček. Nahrazujete-li SATA disk, můžete využít existující kabely – jinak si je nezapomeňte pořídit.

kingston-ssdnow.jpg

M.2 je modernější SSD formát určený k osazení přímo na základní desky a používají NVMe rozhraní (ale mohou být i v SATA podobě známé jako mSata). Tady můžete pořídit i redukční adaptér pro PCIe Slot.  Tady už to navíc začíná být i zmatené několika používanými konektory – viz třeba Everything you need to know about solid-state drives

Kingston-ssd-nvme.jpg

PCIe (PCI Express) se montují do PCIe x4 slotu (sběrnice kam dáváte karty v počítači). Pozor, tohle ale není klasický PCI slot.

Samsung-ssd-pcie.jpg

SSD jsou dostupné zpravidla ve čtyřech základních velikostech – okolo 128, 240, 480 nebo 960 GB.  Do notebooku se jakž takž vejdete s 240 GB prostoru, do osobního počítače určitě pořizujte (jako systémový) 512 GB. Čím větší, tím pochopitelně lépe. Ale také tím hůře pro peněženku.

TIP: SSD na Alza.cz je dost dobré místo kde začít studovat co všechno je k dispozici

Rozhraní používaná pro SSD

SATA III je stejné rozhraní, jako mají dnes pevné disku. Má nevýhodu v omezení rychlosti na max 600 MB/s – SSD vybaveném AHCI/SATA III můžete mít v podobě M.2 (SATA), mSATA a SATA III.

sata-iii-ssd.png

NVMe je rychlejší varianta (až 4000 MB/s) a dostupné jako SATA M.2 a M.2/NVMe

V úvahu připadá ještě USB připojení – to najdete u externích SSD (obdoba externích HDD) – tam zcela určitě chcete minimálně USB 3.0 (3.1 Gen1 a Gen2) nebo USB-C. Původní USB 2.0 je pro použití se SSD příliš pomalé – umožní max 480 Mb/s (všimněte si malého b) zatímco Gen 1 až 5 Gb/s a Gen 2 až 10 Gb/s. K USB typům viz Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely?

Pokud si budete pořizovat externí SSD tak nezapomeňte na možnou potřebu vlastního napájení – byť zrovna SSD je z USB konektoru lépe utáhnutelné než klasický HDD.

TIP: Jak často si pořídit nový notebook či počítač? a Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač? jsou další dva užitečné tipy na studium

Rychlosti SSD, další parametr

V zásadě existuje čtyři třídy SSD podle rychlosti čtení/zápisu – vybírat musíte i podle toho, jakým způsobem bude SSD připojené. Dva typy se týkají SATA/AHCI, dva vyšší pouze NVMe. Rychlost je dána jednak obecnou rychlostí čtení a zápisu ale také počtem operací vstupu/výstupu (IOPS) – ty se týkají hlavně práce s velkým množstvím menších souborů. Klasicky platí, že čím rychlejší tím lepší. A také tím dražší.

  • Nižší třída – AHCI – 360/139 MB/s (čtení/zápis) – 76 000/73 000 IOPS
  • Střední třída – AHCI – 540/520 MB/s – 97 000/68 000 IOPS
  • Vyšší třída – NVMe – 2 000/800 MB/s – 170 000/135 000 IOPS
  • Nejvyšší třída – NVMe – 3 500/2 100 MB/s – 440 000/360 000 IOPS

TIP: SSD na Alza.cz je dost dobré místo kde začít studovat co všechno je k dispozici

Vlastnosti pamětí SSD

Podle použité paměti se SSD ještě rozlišují na :

SLC – jedna buňka uchovává jeden bit – jsou rychle, mají vysokou životnost, ale jsou drahé

MLC – jedna buňka uchovává dva bity – menší rychlost, nižší životnost, nižší cena

TLC – jedna buňka uchová tři bity – ještě nižší cena ale také ještě nižší rychlost i životnost.

POZNÁMKA: Tohle je tak nějak první pokus jak nějak rozumně popsat věci okolo SSD (a zejména pro běžné uživatele počítačů). Pokud narazíte na něco k doplnění či zlepšení, dejte vědět. Dost hodně proto, že to místy není až tak dobré, jak bych chtěl. Ale je čas to pustit ven a časem aktualizovat.

Další nákupní rádci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky