SSD je zkratka, Solid State Drive. Nástupce pevných disků (HDD) se od těch předchozích liší tím, že nemá žádné pohyblivé mechanické části. V klasické pevném disku se data ukládají na otáčející se magnetické plotny – což obnáší vysokou váhu i spotřebu, ale také pomalejší zápis i čtení. Navíc i citlivost na otřesy, možnost snadného poškození při nevhodném manipulaci.
SSD oproti tomu obsahuje počítačovou paměť – což přináší zásadně vyšší rychlost čtení i zápisu, nízkou spotřebu a nehlučnost (a také občas méně topí, což může být docela užitečné). Rozměrově jsou navíc zásadně menší – v základní 2.5 “ podobě bývají tenčí než jejich 2.5″ HDD ekvivalent. Ještě menší mohou být v M.2 provedení. Existují již dlouho (někdy od roku 1976), ale až výrazně se snižující ceny pamětí umožnily to, že dnes jsou SSD běžnou součástí notebooků i počítačů.
Jednou z možných nevýhod je nižší životnost daná použitou technologií – Flash paměti mají omezený počet zápisů do jednoho místa v paměti (okolo sto tisíc zápisů). Dnešní SSD to řeší rovnoměrným rozkládáním po celém paměťovém prostoru a „vypálená“ místa umí přestat používat – ve výsledku tak SSD mívají delší životnost než klasický pevný disk. Tady se vám bude hodit Jak zkontrolovat jak je na tom pevný disk (HDD) či SSD z hlediska životnosti a zdraví. Co je to SMART
TIP: SSD na Alza.cz je dost dobré místo kde začít studovat co všechno je k dispozici
Proč si rozhodně pořídit SSD či rovnou počítač/notebook se SSD
Zásadní důvod je rychlost – projeví se velmi výrazně při startu počítače/notebooku (místo desítek sekund pouze sekundy) a při používání. SSD dokáže číst data až o několik řádů rychleji než je tomu u pevného disku a stejně tak je tomu u zápisu dat. Přináší to až několikrát rychlejší práci s daty z disku.
Užitečný důvod je i spotřeba – v provozu okolo pár W, v klidovém okolo desetiny W. U notebooků to znamená výrazně nižší spotřebu baterie. Velmi ocenitelné při uspávání. Nízká spotřeba bude zároveň znamenat i nižší hlučnost – pevný disk prostě nakonec vždy budete slyšet (jak se otáčí) – a může přinést méně tepla – což znamená i menší nutnost chlazení.
Hodí se i mechanická odolnost– v SSD se nic netočí, nic co by se mohlo poškodit při nárazech. V noteboocích zejména ocenitelné, protože ten přenášíte a přemisťujete prakticky neustále.
TIP: V Jak přenést Windows z HDD na SSD. Nejsnazší cesta je příklad postupu, jak v počítače zaměnit HDD SSD.
Jaké SSD si pořídit – fyzická podoba
Pokud nahrazujete klasický pevný disk tak pořídíte 2.5″ SSD co vypadá jako krabička a je vybaven (zpravidla) jedním SATA III datovým konektorem a jedním SATA napájecím konektorem. Pokud máte v počítače pouze 3.5″ šachty pro disky, tak si nezapomeňte pořídit rámeček. Nahrazujete-li SATA disk, můžete využít existující kabely – jinak si je nezapomeňte pořídit.
M.2 je modernější SSD formát určený k osazení přímo na základní desky a používají NVMe rozhraní (ale mohou být i v SATA podobě známé jako mSata). Tady můžete pořídit i redukční adaptér pro PCIe Slot. Tady už to navíc začíná být i zmatené několika používanými konektory – viz třeba Everything you need to know about solid-state drives
PCIe (PCI Express) se montují do PCIe x4 slotu (sběrnice kam dáváte karty v počítači). Pozor, tohle ale není klasický PCI slot.
SSD jsou dostupné zpravidla ve čtyřech základních velikostech – okolo 128, 240, 480 nebo 960 GB. Do notebooku se jakž takž vejdete s 240 GB prostoru, do osobního počítače určitě pořizujte (jako systémový) 512 GB. Čím větší, tím pochopitelně lépe. Ale také tím hůře pro peněženku.
TIP: SSD na Alza.cz je dost dobré místo kde začít studovat co všechno je k dispozici
Rozhraní používaná pro SSD
SATA III je stejné rozhraní, jako mají dnes pevné disku. Má nevýhodu v omezení rychlosti na max 600 MB/s – SSD vybaveném AHCI/SATA III můžete mít v podobě M.2 (SATA), mSATA a SATA III.
NVMe je rychlejší varianta (až 4000 MB/s) a dostupné jako SATA M.2 a M.2/NVMe
V úvahu připadá ještě USB připojení – to najdete u externích SSD (obdoba externích HDD) – tam zcela určitě chcete minimálně USB 3.0 (3.1 Gen1 a Gen2) nebo USB-C. Původní USB 2.0 je pro použití se SSD příliš pomalé – umožní max 480 Mb/s (všimněte si malého b) zatímco Gen 1 až 5 Gb/s a Gen 2 až 10 Gb/s. K USB typům viz Co je to USB-C, microUSB, miniUSB, USB-A, USB-B? Jak to je s USB porty a kabely?
Pokud si budete pořizovat externí SSD tak nezapomeňte na možnou potřebu vlastního napájení – byť zrovna SSD je z USB konektoru lépe utáhnutelné než klasický HDD.
TIP: Jak často si pořídit nový notebook či počítač? a Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač? jsou další dva užitečné tipy na studium
Rychlosti SSD, další parametr
V zásadě existuje čtyři třídy SSD podle rychlosti čtení/zápisu – vybírat musíte i podle toho, jakým způsobem bude SSD připojené. Dva typy se týkají SATA/AHCI, dva vyšší pouze NVMe. Rychlost je dána jednak obecnou rychlostí čtení a zápisu ale také počtem operací vstupu/výstupu (IOPS) – ty se týkají hlavně práce s velkým množstvím menších souborů. Klasicky platí, že čím rychlejší tím lepší. A také tím dražší.
- Nižší třída – AHCI – 360/139 MB/s (čtení/zápis) – 76 000/73 000 IOPS
- Střední třída – AHCI – 540/520 MB/s – 97 000/68 000 IOPS
- Vyšší třída – NVMe – 2 000/800 MB/s – 170 000/135 000 IOPS
- Nejvyšší třída – NVMe – 3 500/2 100 MB/s – 440 000/360 000 IOPS
TIP: SSD na Alza.cz je dost dobré místo kde začít studovat co všechno je k dispozici
Vlastnosti pamětí SSD
Podle použité paměti se SSD ještě rozlišují na :
SLC – jedna buňka uchovává jeden bit – jsou rychle, mají vysokou životnost, ale jsou drahé
MLC – jedna buňka uchovává dva bity – menší rychlost, nižší životnost, nižší cena
TLC – jedna buňka uchová tři bity – ještě nižší cena ale také ještě nižší rychlost i životnost.
POZNÁMKA: Tohle je tak nějak první pokus jak nějak rozumně popsat věci okolo SSD (a zejména pro běžné uživatele počítačů). Pokud narazíte na něco k doplnění či zlepšení, dejte vědět. Dost hodně proto, že to místy není až tak dobré, jak bych chtěl. Ale je čas to pustit ven a časem aktualizovat.
Další nákupní rádci
- Jak si pořídit externí SSD?
- Na co hledět při koupi počítače (s Windows nebo Linuxem)
- Koupit počítač nebo notebook?
- Koupit herní konzoli nebo herní počítač?
- Koupit herní notebook nebo herní počítač?
- Koupit si hotový počítač nebo sestavit vlastní?
- Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák?
- Jak na výběr digitálního fotoaparátu
- Proč si pořizovat/nepořizovat mechanické klávesnice
- Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad
- Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?
- Co byste si určitě měli pořídit k počítači či notebooku?