@365tipu

TIP#1580: Jaký upgrade hardware nejvíce urychlí váš počítač?

Máte starší počítač nebo notebook a chcete ho vylepšit aby byl svižnější a použitelnější? Je několik věcí z oblasti hardware, které můžete pořídit a provést tak upgrade co počítač/notebook může výrazně zrychlit. Zcela určitě to vyjde levnější, než když budete pořizovat počítač či notebook zcela nový (Jak často si pořídit nový notebook či počítač?).

Je několik základních komponent v počítači, které výrazně ovlivňují rychlost a použitelnost a u počítače bývají snadno vyměnitelné. U notebooku to nemusí být až tak jednoduché a některé modely výměny buď neumožní, nebo jsou komponenty hůře dostupné. Co v počítači/notebooku máte můžete snadno ověřit podle návodu v Jak zjistit co mám v počítači s Windows za komponenty/hardware?

p490018-690048-0a_-1_-1_84377.jpg

Paměť RAM je většinou snadno vyměnitelná za větší. Buď přidáním dalších čipů (většinou DIMM) nebo výměnou stávajících za ty s větší kapacitou. Nemusí to být snadné u notebooku, ale u počítače to zvládne i laik – jen je potřeba se podívat co v počítači máte a podle toho koupit novější (a ohlídat si jestli je nutné osazovat jenom jeden či více slotů). Pokud máte do 8 GB paměti, tak je dost jisté že upgrade na 16 GB výrazně pomůže. Více než 16 GB už tak výrazná změna nebude.

kingston-ssdnow

SSD místo pevného disku. Řeč je o tom už v Nákupní rádce: Co je to SSD. A proč je velmi důležité, aby váš počítač právě „ssd disk“ měl a je to jedna z  nejlepších věcí, kterou pro starší počítač můžete udělat. Ten rozdíl je obrovský. V počítači jsou výměny snadné a přenést Windows na nový disk také není až tak složité (Jak přenést Windows z HDD na SSD. Nejsnazší cesta). Související může být upgrade na rychlejší rozhraní pro pevné disky – třeba z klasického IDE na SATA – většinou řešitelné pořízením odpovídající karty s rozhraním. Pořídit můžete například WD Blue 3D NAND SSD 500GB 2.5″

TIP: Než se pustíte do kupování nového železa (hardware) tak samozřejmě zkuste obvyklé věci v oblasti software, tedy poněkud v počítači uklidit (viz Jak zrychlit Windows (a nejenom ty)? Stručně a rychle a Počítač i notebook je vhodné čas od času vyčistit od nánosů prachu, vydrží déle a bude rychlejší) případně zvážit kompletní reinstalaci (Mám Windows pravidelně přeinstalovat? Proč se počítač s Windows časem zpomaluje?).

Asus-Dual-GeForce-GTX-1660-Ti-chladic-01-v2.jpg

Grafická karta (Jak zjistím co mám v počítači za grafickou kartu?) je důležitá pokud hrajete hry nebo používáte nějaké grafické programy. Lepší karta s větší pamětí může znamenat hodně zásadní vylepšení. Stejně jako novější karta místo nějaké opravdu roky staré.  V některých počítačích mohou být integrované grafické karty, ale to by nemělo bránit pořízení skutečné – tedy pokud počítač má na základní desce volné/dostupné sloty. U notebooku bohužel toto není možné prakticky nikdy.

825-pexels-white-and-black-computer-fan-2225617-white-and-black-computer-fan-2225617.jpg

Procesor (CPU) je zpravidla možné upgradovat v počítačích. Na základní desce je možné je vyměnit za výkonnější/novější (nezapomeňte že součástí výměny může být i potřeba nového chlazení/ventilátoru). Tady už je ale potřeba velmi dobře zjistit technické možnosti – nový procesor ovlivní základní desku i použité paměti a občas bude nutné jít spíše i do nové základní desky. Do tohoto upgrade by mělo smysl jít pouze za předpokladu že dojde výraznému zrychlení. V notebooku samozřejmě nic takového neuděláte.

800-pexels-green-motherboard-163140-technology-computer-motherboard-chips-163140.jpg

Základní deska (motherboard) je teoreticky vyměnitelná také, ale není to nic jednoduchého ani určeného pro obyčejné uživatele. S základní deskou navíc budete muset vyměnit nejspíš i procesor a paměti. V notebooku samozřejmě nic takového neuděláte. Pokud byste se do něčeho takového pouštěli, tak je už možná lepší pořídit komplet nový počítač

825-330-ASUS USB-BT400-notebook

USB porty je vhodné upgradovat na USB 3.0 ale počítač jako takový vám to nezrychlí. Zrychlí to přenosy na připojovaná zařízení za předpokladu, že podporují také USB 3.0 – nutno dodat, že to zrychlení je zásadní. Pořídit můžete napřííklad AXAGON PCEU-43V (4 x USB 3.0)

TIP:V Recenze a praktické zkušenosti najdete recenze. Neděláme jich mnoho ale když už je děláme, tak recenzovanou a zkoumanou věc opravdu používáme

5a663189-2807-4053-88ec-f9176af04c10.jpgSíťovou kartu (LAN) je rozhodně vhodné upgradovat na alespoň 1 Gbps Ethernet ale je nutné aby i vaše síť tuto rychlost podporovala. Rozdíl v rychlosti přenosů po sítí oproti 100 Mbps je samozřejmě markantní (zhruba desetkrát rychlejší). Rychlejší Internet vám to nepřinese, ani zrychlení počítače jako takového. Pořídit můžete řadu různých PCI Ethernet karet

Wi-Fi je možné také v počítači upgradovat, novější Wi-Fi karty umí rychlejší standardy (Jak do počítače co nemá Wi-Fi dostat Wi-Fi?) ale moc to nepomůže, pokud váš domácí router nebude umět totéž. Takže stejně jako u klasické LAN (Ethernet) je i zde nutné zkontrolovat nejenom váš počítač, ale i vše ostatní v síti.  U řady routerů navíc pozor na to že mohou mít rychlou Wi-Fi ale pomalý (100 Mbps) Ethernet. Pořídit můžete například Edimax EW-7811UAC (Wi-Fi přes USB) nebo jít do Wi-Fi PCI karty přímo v počítači.

Nákupní rádci poradí

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky