@365tipu

TIP#1452: Co je to CPU

CPU je především zkratka, Central Processing Unit/Centrální procesorová jednotka, běžně se používá ale označení procesor či mikroprocesor.  Počítačový čip, který najdete v každém počítači, notebooku, tabletu i mobil. Ale také v chytrých televizích, reproduktorech, hodinkách a řadě dalších zařízení. Zajišťuje to, že ono zařízení funguje – na CPU (procesoru) totiž běží všechny programy a aplikace, které umožní to abyste mohli ono zařízení používat.

interl-cpu-chip.jpg

Procesory se hodně liší ve schopnostech – existují ty úplně základní až ty velmi komplexní, které dnes pohánějí právě počítače. Liší se i rychlostí (frekvenci ovlivňující jak rychle vykonávají jednotlivé strojové instrukce, které jsou základem všech programů). Mívají vlastní paměť i vyrovnávací paměť, opět ovlivňující rychlost. Důležitým parametrem také bývá počet jader – ta si můžete (velmi zjednodušeně) představit jako spojení více menších procesorů do jednoho velkého, kde více jader umožňuje současné vykonávání instrukcí a tím výrazně vyšší výkon.

Součástí CPU může být i ALU (Arithmetic Logic Unit) starající se o aritmetické a logické operace. Někdy je součástí CPU grafický procesor, tedy GPU. V počítačích je ale v podobě samostatné grafické karty a starající se o to, že můžete připojit monitor či displej a se zařízením pracovat.

1600-pixaabay-cooler-computer-fan-technology-pc-933691-cooler-933691.jpg
Největší chladič. Zpravidla skrývá právě procesor.

U CPU v počítačích je důležité vědět, že vytvářejí hodně tepla a je tedy nutné je efektivně chladit. Většinou pomocí větráků, velmi málokdy na to dnes stačí jenom obyčejný kovový chladič. Přehřátí procesoru bude znamenat to, že se vám zařízení většinou vypne, v extrémním případě se tím může procesor zničit. Tady viz Jak řešit přehřívající se počítač či notebook?

Procesory do počítačů jsou samostatně koupitelné (mrkněte například na Alza.cz do kategorie CPU) a v řadě případů můžete mít základní desku (motherboard) kde je možné umístit různé procesory (a jejich různé modely) – ne ale libovolně, vždy je to omezeno jenom na určitý konkrétní tip a provedení (a také architekturu).

U procesorů se setkáte ještě s rozdělením podle výrobce a tím i architektury – Windows takřka výhradně fungují na procesorech od Intelu a AMD (ty mají stejnou architekturu označovanou jako x86), v mobilech a tabletech najdete ARM (zcela samostatná architektura softwarově nekompatibilní s x86), Samsung či Broadcom (ten ale hlavně vyrábí procesory jiného druhu než ty klasické, jejich BCM2836 je ale v Raspberry Pi). Grafické procesory vyrábí například NVIDIA.

Výše zmíněný Broadcom čip v Raspberry Pi je ještě pokročilejší kombinace elektroniky označovaná zkratkou SoC (System on a Chip). SoC většinou Obsahují CPU, GPU, paměť, USB porty,  Wi-Fi a další potřebné funkce k tomu, aby bylo možné vytvořit počítač jen s tímto jedním čipem. S klasickou CPU je pak potřeba další funkčnost dodat v podobě dalších čipů.  SoC mimochodem používá i Apple, vlastní A9 a 13 Bionic s ARM architekturou a vyráběný TSMC a Samsungem.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky