TIP#1011: Nákupní rádce: Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad

Jsem domovem ve Windows, mám velký počítač s Windows, mám notebook s Windows (viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R). V telefonech jsem Androidový a dlouhé roky jsem pořizoval čisté Androidy, poslední dva modely mám Xiaomi s Miui. V tabletech jsem ale spokojený uživatel iPadu, dokonce už od první verze, kterou Apple před lety uvedlo. S pár let používání iPad Mini, v roce 2017 jsem se ale vrátil zpět k 10″ klasickému iPadu.

Je nutné dodat, že mám i tablet s Androidem, další tablet s Windows (viz Jaký je tablet s Windows 8.1? Konečně dorazilo něco na hraní!), starší notebook s Linuxem (na tom jsem Linux dokonce dva roky aktivně používal) i jeden starší počítač s Linuxem. Protože se stejně většinou pohybují v pracovním prostředí v prohlížeči (viz Jak řeším projekty: Profily v prohlížeči Chrome), tak je vcelku jedno, co zrovna držím v ruce.

Jaký tablet si pořídit?

Pokud se budete ptát opravdu a vážně, tak iPad od Apple. Po chvilkové snaze pořídit ženě tablet s Windows je to jasná odpověď. Po půl roce jsem ji nakonec stejně pořídil 10″ iPad model 2017. Což přineslo konec trápení s Windows na tabletu, které jsou na něco takového připraveny z (řekněme) 60 procent.

Můžete jít do Androidu a pokud to bude nějaký lepší (a dražší) model, tak je dost jisté, že to nebude špatná volba.  Stejně jako by nebyla špatná volba něco spadající do 2v1 a vybavené Windows, ale to už nejste u tabletů, ale spíše notebooků či hybridních notebooků (viz Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?). Myslím si, že i Microsoft Surface jsou skvělé tablety a doporučím je, ale to se opět pohybujeme v poměrně vysoké cenové kategorii.

TIP: Pokud se chystáte kupovat notebook, tak se podívejte do Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?. A neříkejte, že jste nebyli předem varování před levnými šunty. A když už je řeč o noteboocích, tak Nákupní rádce: Koupit herní notebook nebo herní počítač?

Na co hledět při koupi tabletu?

Rozměr se bude odvíjet od toho, jak dobré máte oči a co vlastně od tabletu chcete. 10″ a více je ideální pro snadné čtení (i sledování filmů), ale také pokud na něm chcete pracovat, malovat, psát. 7″ je ideální na cesty (bude menší, lehčí), ale nečekejte, že to bude terno na práci.

1200-pexels-man-touching-a-digital-tablet-6361-man-hand-working-technology.jpg

Váha/hmotnost má kritérium jasné, co nejmenší.  Tady bude hrát i roli to, že byste se měli podívat na materiál ze kterého je tablet – spousta plastu je sice lehká, ale nevyplatí se.

Výdrž baterie má také jasné kritérium, co nejdéle vydržet. Je dost jisté, že Apple iPad v tomhle bude rozhodně na špičce. U tabletu navíc očekáváte, že by měl vydržet několik dní používání (dva až tři, tedy pokud zrovna nehrajete hry nebo nesledujete filmy) a několik týdnů v klidovém stavu (což mimochodem u Windows tabletů bývá nepravděpodobné)

Rozlišení displeje bude zpravidla prostě dáno modelem a moc si vyskakovat nemůžete, byt i tady platí, že „čím více“ těch bodů bude, tím to může být prospěšnější – úměrně rozlišení to bude chtít i větší rozměr samotného tabletu. Trochu je tady i vhodné kontrolovat dotykovost – levné tablety budou mít citelně horší parametry (menší počet dotykových bodů, ale i citlivost a rychlost reakce). Tohle si prostě běžte zkusit v reálu.

Dostatek paměti  znamená, že pro iPad doporučím 256 GB modely (podrobněji viz Bude mi stačit iPhone či iPad s 64 GB paměti? Jaký model koupit a proč?). Pro Windows toho moc na výběr nebude, bývá to od 2 GB RAM výše (což je zoufale málo) a od 32 GB úložiště (eMMC) výše (což je také zoufale málo). Pro Android to chce alespoň ty 2 GB RAM a poté si pořídit 128/256 GB microSD kartu – tady prostě platí jednoduché – čím více, tím lépe. Hodit se vám může Jak formátovat SD kartu? Jak opravit nefunkční SD kartu?

Kamera bývá na tabletech v čelní a zadní podobě, málokdy to bývá něco skutečně kvalitního, nakonec ani iPad nemá zadní kameru nijak extra dobrou. Obecně platí, že levné tablety mají levné kamery a nic moc od toho nečekejte.

Operační systém je věc osobní volby a tablety se vždy kupují podle toho, jaký systém mají – volit si nic nemůžete. U Apple se připravte, že za dva/tři roky po koupi přestane být možné aktualizovat. U Androidu se snažte koupit tablet s nejnovějším Androidem a moc nepočítejte s tím, že bude možné dlouho aktualizovat na novější. U Windows totéž, kupovat s nejnovějšími Windows, aktualizace by měly být možné, ale stejně jako u všech ostatních bude platit, že čím starší tablet máte, tím méně použitelný bude s novějšími verzemi operačních systémů.

Jak dobře se drží v ruce je jedno kritérium, které budete muset jít vyzkoušet v praxi. Zajděte si třeba do Alzy, nebo někam kde mají slušný showroom a vyzkoušejte si vámi vybraný tablet. Jak se drží v ruce, zda neklouže, jak hodně tlačí, zda je na okrajích dostatek místa pro držení aniž byste zasahovali do displeje.

Příslušenství je možná také vhodné zvážit, zejména nějaký ten obal a ochranu displeje (viz Zabrání obal poškození mobilu či tabletu?)

Kupovat klasický tablet nebo něco 2v1? Zapeklitá otázka, protože například 2v1 od Toshiby (viz Jak vypadá hybridní notebook co může být tablet? Soudě dle Toshiba Z20t skvěle) je perfektní železo a je velmi dobře použitelné i s Windows. Odpovídá tomu ale také vyšší cena.  Pokud nechcete mít tablet jako náhradu za notebook/laptop, tak nekupujte 2v1.

SIM karta aneb mobilní Internet je u tabletu užitečná věc, co se iPadu týče, tak všechny co jsem kdy měl, tak měly SIMku (o tomhle ostatně viz Mám si pořídit tablet jenom s WiFi nebo s mobilním internetovým připojením?). Počítám s tím, že SIM v tabletu mohu použít pro sdílení s notebookem, ale také s tím, že občas budu cestovat jenom s tabletem, nikoliv s notebookem.

Nabíjení bývá běžně řešeno proprietárními konektory nebo běžným microUSB/USB-C, tady si moc vybírat nemůžete a vlastně ani nemusíte. Pokud to je možné, vyhněte se čistě proprietárním konektorům, přeci jen je lepší, když je tam (nějaké) klasické USB. Apple má samozřejmě svoje vlastní.

USB porty nebývají často dostupné, Apple vůbec, tablety s Androidem občas, tablety s Windows více často. Tady platí, že by rozhodně bylo vhodné, aby váš tablet měl alespoň jeden použitelný USB pro připojení paměťových médií. Tady případně i viz K čemu se hodí USB On-The-Go? Jak k mobilu či tabletu připojovat klasické USB periferie?

HDMI nebo jiné připojení displeje je výhoda, nejčastěji jako microHDMI, u Apple automaticky, ale musíte si přikoupit konektor. Hodí se, protože pak můžete tablet použít po připojení k televizi pro přehrávání filmů.

Připojení sluchátek a mikrofonu opět ideálně v klasické podobě, byť svět možná směřuje pouze k bezdrátovým.

Rozšíření paměti přes microSD kartu je vítaná věc, ale u Apple to není možné vůbec. U tabletů s Windows je to běžné, u tabletů s Androidem v zásadě také. Ohlídejte si ať je možné použít minimálně 128 GB, nejlépe 256 GB.

Čtečka otisku prstů se velmi hodí, stejně návyková záležitost, jako u notebooků.

Nákupní rádce: Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák?  Levně nebo draze? Šunku nebo špičku? Ušetřit a mít něco slušného?

1200-pexels-connection-data-desk-display-270384-tablet-surface-photo-270384.jpg
Microsoft Surface jsou extrémně povedené tablety. Ale odpovídá tomu i vysoká cena.

TIP: Přejít z Androidu na iPhone. Stojí to za to? V čem je to lepší? Je to vůbec lepší? (1) Ovládání dotykem a multitasking

Co rozhodně nekupovat

Pořídíte-li si něco levného za 1 500 Kč, tak počítejte s tím, že je to ideální pouze na to, aby to bylo předáno k rozbití dětem. Bude to mít mizerný displej, špatnou dotykovost, mizernou kameru, málo paměti a bude to extrémně pomalé. Plastové hračky jsou na tom stejně.

Něco co má 2 GB paměti a méně (Windows) nebo 1 GB a méně (Android) nebo 64 GB (Apple). Tedy té operační paměti. U té další, úložné, je 32 GB absolutní minimum, takže pokud se můžete vydat výše, tak rozhodně ano – ale tohle často řeší koupí microSD karty.

POZNÁMKA: Něco byste doplnili do první části (základní požadavky) nebo druhé části (čemu se rozhodně vyhnout)? Dejte vědět.

Další nákupní rádci

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i s 433 Mb/s pro 5 GHz Wifi (navíc mylně uváděné jako 433 MB/s). Téma se už řešilo v Proč je důležité vědět, zda máte … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

TIP#2144: Nákupní rádce: Měl bych si pro můj router (a síť vůbec) pořídit UPS? 

UPS jsme tu už řešili v Co je to UPS (záložní zdroj) a k čemu se hodí? Jde o zálohování napájení – když přestane jít proud, tak po určitou dobu (od deseti minut výše, podle zátěže) dokáže poskytnut 240 V. Hodí se k zálohování napájení pro počítač, protože výpadkem proudu nepřijdete o práci a máte … Pokračování textu TIP#2144: Nákupní rádce: Měl bych si pro můj router (a síť vůbec) pořídit UPS? 

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, internetovou televizi, chcete rozvést síť (a Internet) do dalších částí bytu či domu (nezapomeňte na Wi-Fi Mesh). A také vždy, když chcete připojit (a … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

Fitbit Flyer poněkud zestárly a výdrž baterie se dostaly na dvě hodiny nepřetržitého hraní, což není moc dobré. Na kolo přeci jenom člověk jde tak na tři až čtyři hodiny. A protože jsem si letos víc oblíbil něco poslouchat (ne ve městě a ne tam kde je provoz, tam je třeba opatrnost) tak to chtělo … Pokračování textu TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

V Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon? jsme na to už narazili. Můžete si pořídit mikrofon se sluchátky, co se zpravidla připojují audio konektory (občas i USB) nebo nějaký dražší větší mikrofon co se skoro vždy připojuje přes USB (ale jsou takové, které mají audio konektor). Pro úplnost je tu ještě varianta s bezdrátovými … Pokračování textu TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

Možná máte jenom notebook a nechcete kupovat další „stolní“ (velký) počítače. Možná vám to takhle bude vyhovovat, protože budete moci všechno mít vždy po ruce. Nebo možná nemáte doma (či v kanceláři) dostatek místa na to, aby ještě někde stál nějaký ten desktop či věž s počítačem. Skutečnost je ta, že dnešní notebooky jsou běžně … Pokračování textu TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.