TIP#930: Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R?

Tři měsíce hledáte nový ultrabook/notebook, co by měl nahradit (a ideálně překonat) tři a půl roku starý ultrabook od Toshiby a máte na to různorodé požadavky. Podsvícení, něco lepšího než integrovaná grafická karta (což má ta Toshiba), alespoň 1920 x 1080, ultrabookové rozměry i váhu (Toshiba z 1.05 kg se těžko překonává), rozumnou cenu (přeci jen obvyklých 45 000 za ultrabook dát nemůžete). Ale taky slušnou výdrž na baterii, kde Toshiba běžně vydržela skoro celý den (v prvním roce, pak už to šlo rychle dolů). Dostatek paměti (8 GB minimálně), dostatečný disk (256 GB bylo jen tak tak) a ideálně komplet SSD (Toshiba jen SSHD). Čtečka otisků prstů prima, slot pro SIM kartu by byl fajn, ale důležitý není.

asus-ultrabook-06.jpg

Nakonec to vyhrál ASUS ZenBook UX430UN-GV057R Grey Metal – 16 GB paměti, 2GB NVIDIA, 512 GB SSD, čtečka otisků pstů, 1.3 kg a na pohled i „ohmatání“ slušná konstrukce, klávesnice a provedení. Samozřejmě na zjištění jak dobře je to zpracované to bude chtít ještě čas.

Oproti Toshibě chybí SIM karta a HDMI/VGA port (má microHDMI, takže je vhodné si rovnou přikoupit microHDMI-HDMI a microHDMI-VGA redukce) a o jeden klasický USB port méně, ale i to je snadno řešitelné. Chybí klasický Ethernetový port (řešitelné USB-Ethernet adaptérem), ale ten dnes už také potřebujete málokdy.

První dojmy

Musím říct, že po pár hodinách používání jednoznačně líbí. Kvalitní provedení, porty (USB, napájení, microHDMI, audio) jsou umístěny na levé straně, zbytek na pravé. Klávesnice je velmi příjemná na psaní, trackpad bude vyžadovat trochu zvyku, ale stejně k notebooku už roky nosím malou myš. Displej dobře čitelný. Pokud se více spouští větráček pro chlazení, tak je slyšet jen mírně. Při spuštění něčeho jako PUBG (viz ostatně níže) je už větráček slyšitelnější, ale stále přijatelně. A teplota, pochopitelně, začne být „hmatatelná“, něco co při normální práci nepotkáte.

asus-ultrabook-03.jpgasus-ultrabook-04.jpg

Uchycení displeje vypadá dostatečně robustně, ale tady je nutné počkat pár měsíců. Každopádně je dostatečně pevné v tom že dobře drží a není problém otevírat a zavírat.

Čtečka otisku prstů v pravém horním rohu trackpadu je zajímavé umístění a funguje jak má, tedy správně a rychle. Právě otisk prstů je jedna z těch návykových věcí, na které si zvyknete jak u notebooku (Toshiba také měla), tak u mobilní telefonu (mám Xiaomi s čtečkou). SSD disk je znát, plné zapnutí či restarty jsoz na dvě, tři sekundy. Totéž se týká instalací a přenosů.

Na stroji při první aktualizaci Windows dorazí Creators Update, tedy aktuální Windows 10 (aktuální na pár týdnů, mezitím dorazil Fall Creators Update) a setkal jsem se s dost zásadním překvapením, nebylo možné zapnout vzdálený přístup (Remote Desktop) a řešení jsem našel až po pár hodinách – PowerShell script pro zapnuti a vypnutí RDP.

Displej je 1920 x 1080, poměrně výrazné zlepšení proti 1366 x 768 u předchozího notebooku. Uhlopříčka je jen mírně větší, takže 125% nastavení velikosti textu je dost nutné, byť samotné Windows 10 doporučují dokonce 150 %. Pokud máte oči mladé a zrak ostrý, tak je dost jisté, že si těch 1920 x 1080 užijete i při běžném měřítku.

Plné SSD je skvělá věc

Plných 512 GB SSD v tomhle modelu a absence pevného disku je zásadní rozdíl oproti Toshibě co měla SSHD. Byla rychlá, to ano, ale ne tak jako plné SSD. Navíc tady není žádný mechanický pevný disk, takže v zásadě není potřeba hibernovat, stačí uspávat. Ale i při hibernaci je zapnutí otázka necelých tří sekund. Ale viz o kousek dále.

SSD velmi citelně pomáhá i při instalacích, ty se dějí běžně v sekundách místo minutách. Hodně urychluje i práci s čímkoliv, vše se spouští takřka okamžitě, souborové operace a prohledávání disku je několikanásobně svižnější.

512 GB sice tento model o kousek prodražuje, ale Toshiba měla 256 GB SSHD a to už přestávalo stačit, takže proto větší kapacita. Provedení M.2 navíc znamená, že se dá nejenom časem vyměnit, ale případně i pořídit větší kapacitu. Byť, nutno dodat, to není volně přístupné a bude vyžadovat servisní zásah/otevření notebooku.

Ve výsledku plné SSD vede k tomu, že přestáváte hibernovat, prostě jenom uspáváte. To že po otevření víka máte funkční systém tam kde jste ho nechali je fantastická věc. Hibernace se vyplatí pokud víte, že notebook nebudete déle používat. Uspání totiž přece jenom baterku spotřebovává, byť se bavíme o několika dnech.

PUBG to utáhne, samozřejmě ne na „max“ jak by ti praví hráči her chtěli, ale dostatečně na to, aby se to dalo hrát ,vypadalo to normálně, netrhalo se to. A pokud vám bude trochu zima, tak si můžete být jisti tím, že se o notebook  i ohřejete. Každopádně, jako herní notebook tohle samozřejmě neberte, na to jsou jiné notebooky – co zase nejsou tak lehké a pracovní. Nebo prostě herní počítače.

TIP: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku? se vám bude hodit, pokud řešíte co koupit či nekoupit

Výdrž baterie

Prozradím, že hrát PUBG na baterii přináší 60 % baterie pryč během půl hodiny. Pochopitelné, protože takovéhle věci (a hry vůbec) se hrají při klasickém napájení. Co je dobré, že těch 60 % máte zpátky během zhruba 40 minut nabíjení.

Indikátor baterie nabízí 6 a více hodin, ale tohle je něco, co musíte v praxi odzkoušet. Značně závisí na tom, co zrovna děláte, a hlavně jak hodně máte jas na monitoru. Připravte se na to, že plný jas může tohle dobu zkrátit prakticky na polovinu.

Pokušení u téhle slušné výdrže baterie je to, že necháte doma zdroj, pokud víte, že jdete na schůzky co budou trvat tak tři, čtyři hodiny. Trochu k tomu přispívá to, že zdroj je neforemná čtvercová věc, místo obvyklého delšího a užšího formátu.

ASUS pro baterii nabízí možnost poněkud šetrnějšího režimu nabíjení, můžete si buď zvolit že prostě bude nabíjet do maxima, nebo v šetrnější podobě do maxima nenabíjet. Což, jak víme, může baterii prospět – ne v zachování kapacity, ale s ohledem na počet nabíjecích/vybíjecích cyklů.

Váha a drobnosti k provedení

Zhruba 1.3 kg je hodně dobrá vlastnost (Toshiba byla o zhruba 200g lehčí, minimální rozdíl), snadno můžete nosit v brašně, snadno manipulovat na stole či mít položené na klíně. V tomto ohledu jsou příznivé i rozměry. Otvory pro větrání jsou v prostoru mezi tělem, kloubem a displejem, užitečné řešení. Při normální používání vás ale nějaké chlazení, ventilátor a horko moc trápit nebude.

Umístění konektorů po stranách je další praktická vlastnost, nic netrčí dopředu (to bývá to nejhorší) ani zbytečně dozadu. Repráčky jsou na spodní straně, vepředu. Indikátory zapnutí/nabíjení vpravo, což může být jediná nepraktická věc, vepředu je dle mých letitých zkušenosti lepší varianta. Mechanické provedení rozhodně povedené, čas ukáže jak to všechno bude trvanlivé.

Klávesnice a trackpad

Trackpad nemá oddělená tlačítka, takže je sice dost přesný a plynulý, ale osobně neustále zápasím s náhodným pravým/levým stisknutím tlačítka. Neberte ale až tak zásadně, já zápasím s trackpady už doslova desítky let a vždy to řeším tím, že prostě k notebooku nosím malou bezdrátovou myš.

asus-ultrabook-01.jpg

Rozhodně spokojenost s klávesnici, tady mám poměrně zásadní nároky na kvalitu psaní a výsledek je spokojenost. Budete se muset trochu přeučit na to kde se schovávají takové ty věci jako PgUp/PgDown/End/Home (přes Fn na šipkách) ale Enter je slušný, Caps Lock se neplete do cesty, je tu jak Backspace tak Delete. Šikovné je i ovládání jasu podsvícení klávesnice. Nechybí potisk češtinou.

Příslušenství, které se vyplatí dokoupit

Především a rozhodně, bluetooth myš, ideálně cestovní, menší (například I-TEC BlueTouch 243 Bluetooth Travel Optical Mouse). Bluetooth proto, abyste nemuseli do USB konektoru mít vložený přijímač klasické bezdrátové myši – je to zbytečná komplikace (trčí ven na boku) a USB port vám případně může chybět. Vhodné je myslet i na Bluetooth klávesnici, opět totiž ušetříte USB konektor.

Stejně tak rozhodně microHDMI -> HDMI a případně microHDMI -> VGA kabel/konverzi. Jinak notebook nepřipojíte k projektorům, které mají tyhle konektory. Doporučím si nekupovat jenom krátký konverzní „konektor“, ale aspoň minimálně dlouhý kabel s konektory – otvoru pro microHDMI v počítači tím ušetříte na dost dlouhou dobu od vylamování – tj. například AKASA HDMI – micro HDMI

Pro zálohování je dobré řešení externí USB 3.0 disk. Můžete nějaký ten 1 TB a více pokud budete kupovat běžný pevný disk. Ideální by bylo další SSD, tam se 256 GB externí dají pořídit za rozumné peníze (okolo 2 600 Kč), bohužel 512 GB (a více) už tak cenově přijatelné není. Zálohování SSD na SSD je ale něco zásadně rychlého, byť i ona záloha SSD na externí HDD bude dost svižná.

LTE modem bych doporučil nikoliv jako USB klíčenku, ale externí krabičku, co je možné nejenom připojit do USB portu, ale také funguje rovnou i jako WiFi router. Stojí to někde do dvou tisícovek a stačí do toho pak vrazit datovou SIM. U některých operátorů to jde pořídit společně za zvýhodněných podmínek.Mívá to lepší anténu, netrčí vám to z notebooku, můžete to nechat běžet i pro další lidí, má to případně i vlastní baterii na několik hodin provozu a neblokujete si tím vlastní notebook. Můžete řešit i ale wifi/bluetooth hotspotem vašeho mobilního telefonu – samostatný LTE modem bývá ale užitečnější a čistě datová karta má extra (a často lepší) FUP.

A jinak takové ty další klasiky – slušnou brašnu, ideálně bezdrátová sluchátka a jako zálohu i pecky do uší.

asus-ultrabook-05.jpg

Cena a parametry

Tenhle kousek je koupený na ALZA.cz – ASUS ZenBook UX430UN-GV057R Grey Metal – a stojí 34 990 Kč. Což, když to zjednoduším, je tak zhruba o deset tisíc méně, než jiné „více značkové“ ultrabooky. Za tuhle cenu získáte

 • Ultrabook s Intel i7 500U Kaby Lake, 2.7 GHz, TB 3.5 GHz
 • 14 LED 1920×1080 IPS matný antireflexní
 • 16 GB RAM M.2
 • NVIDIA GeForce MX 150 2 GB
 • 512 GB SSD
 • 720px webkameru
 • Čtečku karet, čtečku prstů
 • micro HDMI, 1x USB 2.0, 1x USB 3.0, 1x USB 3.1 Type-C
 • Combo audio jack, Bluetooth v4.1, WiFi 802.11ac
 • Zvuk Harman Kardon/SonicMaster
 • Podsvícenou klávesnici
 • Hmotnost 1300 g
 • Rozměry 324 mm x 225 mm x 16 mm
 • 50 Wh baterii
 • Windows 10 Pro

Chcete-li to nějak shrnout, tak za rozumnou cenu získáte velmi dobře provedený ultrabook s řadou slušných parametrů. U Alza.cz navíc bezproblémově skladem (říjen, listopad 2017).

Přejít na Windows 10 Fall Creators Update?

V říjnu čerstvě při uvolnění Fall Creators Update rozhodně ne. Pořídil jsme si blikající klávesnici (nejspíš problém s ovladači) a různě nefungující programy (což nebyl  problém ASUSu). Návrat zpět byl naštěstí možný, byť byla nutní reinstalace Dropboxu, ani ten nebyl  na Windows 10 Fall Creators Update připraven.

Druhý pokus, zhruba týden po prvním a také s prvními aktualizacemi, které Microsoft do Fall Creators Update přidal, dopadl zcela bez problémů. Výše popsané problémy se už neprojevily. Jediný kdo po aktualizaci protestoval byl nový Google Backup  & Sync s „Chybí synchronizovaná složka Deskop“ – tady doporučím případně hned neřešit, přestat synchronizovat a později nastavit správně

Závěr tedy zní, ano, na Windows 10 Fall Creators Update přejít můžete.

Nějaké tipy k nastavení

Sice je tohle už vlastně probírané v Co udělat po koupi počítače, notebooku či tabletu s Windows? Co vás čeká?, ale neuškodí si udělat rekapitulaci ve stručnější podobě. A případně přijít ni na to, co se mezitím změnilo. Každopádně pokud níže uvedené body chcete více rozvedené, tak zkuste právě zmíněný tip.

Co je potřeba z čerstvě koupeného počítače/notebooku odstranit?

 • Jednoznačně McAfee LiveSafe. Nechte si antivirové řešení od Microsoftu

Co je potřeba po zapnutí udělat?

 • Přihlásit se s účtem co máte pro Windows 10 a poté aktualizovat Windows 10.
 • Přejmenujte si počítač, tak abyste ho poznali v sítí,
 • Zapněte si aby byl případně poznatelný v sítí a nastavte správně pracovní skupiny
 • Povolte vzdálený přístup
 • Nastavte OneDrive a nechte běžet synchronizaci.
 • U Chrome se přihlásit do Google účtu (či účtů, po vytvoření dalších potřebných profilů).
 • Přihlásit se k LastPass (co by se měl v prohlížeči objevit po synchronizaci profilu).
 • Správně si nastavte jak funguje vypínací tlačítko (hibernace je ta dobrá volba, uspání druhá dobrá) a uspávání počítače (na to bude stačit zavírat víko)
 • Podívat se (v tomto případě) k NVIDIA na aktuální ovladače, protože novější tam 100% budou
 • Podívat se na aktuální ovladače pro zvukovou a síťovou kartu (ne nutně, to předchozí ale spíše ano)

Co dalšího nainstalovat?

 • Jednoznačně Chrome (později do zásoby i Firefox)
 • Dropbox (tam vás také čekání synchronizace u které nezapomeňte, že umí LAN sync, takže nemusíte všechno stahovat přes Internet).
 • Google Drive u kterého nezapomeňte, že má dnes dvě podoby – Backup&Sync je to přirozenější pokračování. A také, že je dobré možná nesynchronizovat všechno
 • Greenshot, protože pořizování screenshotů
 • Resilio Sync pro lokální synchronizování složek
 • TeamViewer prostě proto, že se může hodit tam kde nejde použit RDP a pro přístup k jiným systémům (třeba na Android)
 • Far protože prostě potřebujete souborový manažer
 • ThumbsPlus aby bylo v čem hledat, spravovat, ořezávat či zmenšovat fotky
 • Microsoft Expression Web 4 protože stále neexistuje jiný HTML WYSIWYG editor
 • Microsoft Office 2010 mám koupený a čas od času je ještě potřeba (Outlook bohužel občas pro některé klienty a PowerPoint často pro školení). Tady vás mimochodem čeká stáhnutí pár stovek megabajtů aktualizací, několikrát.
 • Českou kontrolu pravopisu pro Office (32bit=X16-37632.exe/64bit=X16-37695.exe)
 • Spotify zcela rozhodně, bez hudby v uších se nedá pracovat
 • Paint.NET pro občasné opravy obrázků
 • SpeedFan aby člověk mohl zkoumat teploty a k tomu Rainmeter
 • WinSCP, PuTTY protože občas je potřeba někam na dálku přistupovat
 • VMWare Player nebo jinou virtualizaci (Oracle VM VirtualBox, případně povolit Hyper-V ve Windows, ale to toho umí ze všech nejmíň)
 • Do VMWare ideálně poslední Ubuntu, ale hodit se bude jakýkoliv váš oblíbený Linux. Můžete i povolit Windows Subsystem for Linux
 • AutoHOTKEY co už dlouho pomáhá šetřit čas
 • WinRAR pro práci s dalšími archivy mimo ZIP

Co se může hodit ale není nutné instalovat

 • Kodi pro případ, že by se člověk chtěl dívat na filmy
 • Duet Display případně, umí připojit iPad jako další LCD
 • Gramblr pro vkládání fotek na Instagram z počítače

Pokud se začtete do Jak přeinstalovat Windows na nový disk (ideálně na SSD), tak najdete dost podobné tipy týkající se software, ale trochu jinou situaci.

TIP:  Recenze na @365tipu nejsou až tak časté, ale mají vlastní souhrnnou stránku: Recenze a praktické zkušenosti