@365tipu

Není možné zapnout Vzdálenou plochu (Remote Desktop) ve Windows 10?

Vzdálená plocha (Remote Desktop) je hodně užitečný nástroj (viz Jak přistupovat na vzdálenou plochu počítače s Windows?) pro práci na vzdáleném počítači, stejně jako pro práci s notebookem, co leží vedle vašeho velkého počítače. Používám už roky právě pro práci s dvěma počítači přes den – na notebooku mám totiž některé věci od klientů, které na velkém počítači nemám. A je to i jeden z důvodů, proč při pořizování notebooku raději beru Windows 10 Pro – v Home totiž Remote Desktop přístup není.

Na čerstvě pořízeném ASUS ZenBook UX430UN-GV057R jsem ale narazil na záhadný stav, ovládací panel pro zapnutí Vzdálené plochy to neumožňoval, spodní polovina kompletně šedá a neklikací.

2017-10-13 22_09_28-Vlastnosti systému.png

Nepomáhalo nic, všechny online návody (zjevně to není až tak neobvyklé) nic, poptávání na Twitteru a Facebooku také nic. Zkusil jsem dokonce Windows 10 vrátit zpět do výchozího stavu přes Tovární nastavení abych vyloučil vliv Creators Update. Šedá políčka tam byla bezprostředně po prvním zapnutí notebooku, tedy ještě před aktualizací na poslední Windows.

Přitom ve Windows 10 běžely všechny služby potřebné pro vzdálený přístup, nepomohlo je ani restartovat. V Registry byly přítomny všechny klíče, které by tam měly být. Nepomohlo ani aktivovat lokálního správce (včetně přidělení hesla) aby se vyloučil vliv používání Microsoftího účtu. Kontrola přes SFC nepřinesla také nic.

Nic společného to nemělo ani s branou firewall (vše nastavené správně) či nastavením sítě na privátní. Nic nepřineslo ani zkoumání Group Policy, tam také všechno v perfektním pořádku. Stejně tak kontrola zda v počítači není něco, co by  to blokovalo (jako třeba antivirové software a podobě).

Celé jsem to navíc mohl srovnat s počítačem, který bez problémů přístup umožňuje a má stejnou verzi Windows – žádné rozdíly. Jen ten ovládací panel na tom novém má spodní polovinou vyšedlou a ten druhý nastavitelnou.

Řešení? Ráno moudřejší večera, po pár minutách hledání jsem narazil na Enable Remote Desktop on remote computers with PowerShell. PowerShell script pro zapnutí a vypnutí Remote Desktopu zabral. Ač by v zásadě neměl dělat nic jiného, než je aktivace nějakého toho klíče v Registry (no, nejspíš to není jenom ten). Okamžitě po spuštění se je možné připojit. Byť ten prokletý Ovládací panel stále má spodní část vyšedlou.

PS: Pro spuštění onoho skriptu si musíte v PowerShellu povolit skripty – což uděláte nejlépe tak, že si pustíte PowerShell (správce) a pak v něm spustíte PowerShell ještě jednou pomocí „powershell.exe -ExecutionPolicy Unrestricted“ (nebo Bypass místo Unrestricted). Tím si pořídíte jednorázově spuštěný PowerShell ve kterém lze spustit skript a neměníte nastavení trvale.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky