@365tipu

K čemu je ve Windows PowerShell a kde ho tam najdu?

To, že Windows mají příkazovou řádku, o tom píšeme na @365tipů třeba v Co je nového v příkazovém řádku ve Windows 10? A jak se dá ovládat?, ale je to jenom jedna ze dvou podob „příkazového“ řádku. Byť té druhé, jménem PowerShell je místy složitější říkat prostě „příkazová řádka“.

2015-08-12 11_20_31-HledáníPowerShell najdete třeba tak, že do vyhledávání ve Windows 10/8 napíšete „power“. Pak si PowerShell můžete spustit buď pod vaším účtem (právy) nebo po kliknutí pravý tlačítkem můžete Spustit jako správce – což v řadě případů budete potřebovat. A také si PowerShell můžete připnout mezi aplikace v START tlačítku nebo na hlavní panel.

Windows PowerShell vypadá jako příkazová řádka, má pouze trochu jiný vzhled a jinak funguje dost podobně a má stejná Nastavení vlastností jako příkazová řádka. To ostatní je ale už poněkud jiné – PowerShell je například postavený nad .NET frameworkem, slouží hlavně k automatizaci a konfigurování Windows a má vlastní skriptovací jazyk i řadu věcí, které v klasickém příkazovém řádku nenajdete. Ani není novinkou (vznikl v roce 2002 a na veřejnost se dostal v roce 2005 pod názvem Monad), existuje už dlouho, takže vlastně tenhle tip mohl mít klasické číslování.

2015-08-12 11_32_25-Windows PowerShell

Další zásadní rozdíl (a výhoda) PowerShellu je, že na rozdíl od klasického CMD.EXE/COMMAND.COM příkazového řádku má přístup k „oknům“, tedy ke grafickému rozhraní. Dokáže ovládat a komunikovat s řadou věcí, které jsou ve Windows. Nemá smysl popisovat všechny možnosti PowerShellu, ani to jaký má skriptovací jazyk ani jak co přesně funguje – když si „windows powershell“ hodíte do Google, najdete dostatek věcí k samostudiu.

2015-08-13 14_59_18-StartTIP: PowerShell a příkazový řádek se dá nově spouštět i z průzkumníka souborů (File Explorer), najdete ho pod menu Soubor (a občas to bude vyšedlé) a výhoda je ta, že se to spustí v složce, ve které se nacházíte. 

Budete-li se chtít podívat co všechno můžete v PowerShellu použit, zkuste Get-Command, ale připravte se na to, že výsledný seznam bude opravdu hodně dlouhý. Můžete ho v nejhorším zkusit trochu filtrovat, řeba „Get-Command -Name *DNS*

Co se vám bude ještě hodit je zjištění, jak se který „příkaz“ (říká se jim cmdlet) používá – k tomu poslouží Get-Help následovaný názvem cmdletu. Můžete tak třeba chtít vědět jak se používá Get-Process (získání přehledu procesů běžících v systému) nebo prostě cokoliv dalšího užitečného.

2015-08-12 11_39_14-Windows PowerShell

Poslední co je dobré vědět je, že PowerShell je hodně postavený na pípách (pipe), tedy „přesměrování“ výstupu jednoho příkazu do dalšího. Což můžete v praxi zkusit třeba na „Get-Process | Where-Object {$_.Name –eq “chrome”}“ (což vám vypíše všechny procesy, které v počítači používá Chrome).

Windows 10 Creators Update nahradily ve Start Menu klasickou příkazovou řádku právě Power Shellem (ale jde to změnit, pokud to nechcete). Jinak viz Co je nového ve Windows 10 Creators Update?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky